Jak wycenić wartość obrazu?

Ukochana babcia zapisała Ci w spadku mieszkanie na poddaszu starej kamienicy, a wraz z nią… pokaźną kolekcję obrazów. Jak sprawdzić, ile są warte? Czy możliwa jest wycena obrazów online? Sprawdź, jak potwierdzić autentyczność starych obrazów i nie dać się oszukać!

Od czego zależy cena obrazu?

Na cenę obrazu wpływa wiele czynników. Najważniejszym kryterium jest oczywiście jego autentyczność. Aby dzieło sztuki można było uznać za autentyczne, każdy jego element musi pochodzić od sygnującego go swoim nazwiskiem artysty. Należy pamiętać, że świadome wprowadzenie do obiegu dzieł, które są kopiami lub przeróbkami, jest naruszeniem prawa.

Cena obrazu jest uzależniona również od tego, kto jest jego autorem. Obrazy najsłynniejszych polskich malarzy takich jak Juliusz Kossak, Stanisław Wyspiański, Zdzisław Beksiński czy Tamara Łempicka potrafią osiągać zawrotne sumy nie tylko ze względu na wartość artystyczną danego dzieła, ale także nazwisko jego twórcy.

Kolejnym ważnym kryterium jest data powstania obrazu. Najwyższe ceny na rynku osiągają prace powstałe w apogeum działalności danego artysty posiadające cechy najbardziej charakterystyczne dla stylu, w którym tworzył.

Dla kolekcjonerów sztuki ogromne znaczenie ma także historia związana z powstaniem danego obrazu, jego późniejszymi losami oraz poprzednimi właścicielami.

Cena obrazu zależy także od jakości podłoża oraz techniki, w jakiej został wykonany – największą popularnością cieszą się obrazy wykonane farbami olejnymi. To oczywiście tylko niektóre czynniki wpływające na cenę obrazu.

Wycena dzieł sztuki – jak potwierdzić autentyczność obrazów?

Przede wszystkim nie ufaj komentarzom i opiniom rzekomych ekspertów znalezionym na forach internetowych, a nawet portalach branżowych. Jeśli chcesz dokonać wstępnej wyceny obrazów online, zwróć się bezpośrednio do domu aukcyjnego mogącego pochwalić się wieloletnią obecnością na rynku oraz doświadczonym zespołem.

Wyceny obrazu najczęściej dokonuje specjalna komisja składająca się z grona ekspertów – rzeczoznawców dzieł sztuki. Pisemna ocena dzieła umożliwia m.in. wywóz obrazu za granicę, jego ubezpieczenie lub podjęcie innych czynności prawnych.