Jak wybrać i zamontować fotelik samochodowy?

Fotelik 9-36

Od maja 2015 oku obowiązują nowe przepisy prawne (przepisy o ruchu drogowym), które mówią jasno – każde dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu musi podróżować w foteliku samochodowym. Nie liczy się wiek, nie liczy się waga. Foteliki samochodowe nie są wymagane, jeśli dziecko ma przynajmniej 135 cm wzrostu i jedzie na tylniej kanapie. Musi mieć także zapięte pasy bezpieczeństwa. Zakup samego fotelika wymaga od wszystkich rodziców ogromnej ilości cierpliwości i uwagi. Na początku może się wydawać, że to nic prostszego – idziemy do sklepu i dopasowujemy fotelik do wagi i wzrostu dziecka. Niestety ogrom produktów (niestety także tych słabej jakości) powoduje u klientów niemały ból głowy. Ważnym aspektem jednakże jest też montaż fotelika.

Fotelik 9-36 | Rodzaje fotelików

Pierwszym kryterium wyboru fotelika jest waga dziecka. Dziecko przed decyzją o zakupie musi się mieścić w przedziale wagowym podawanym przez producenta. Nie ma możliwości wprowadzenia marginesu błędu. Jednakże każda zmiana kategorii czy rodzaju urządzenia (ze względu także na wzrost) wymaga odpowiedniego sprawdzenia dostępnych produktów na rynku. Oznaczenie „fotelik 9-36” sugeruje, że dziecko ważące 35 kg może z powodzeniem w nim jechać. Pamiętajmy, że nawet najlepszej jakości fotelik z wszystkimi certyfikatami bezpieczeństwa nie będzie bezpieczny przy słabej jakości montażu.

Montaż na pasy czy Isofix?

Isofix to specjalny system montażu fotelików, który polega na umieszczaniu specjalistycznych uchwytów bezpośrednio na konstrukcji samochodu (karoserii). Dzięki temu ryzyko pojawienia się błędów montażowych jest minimalne. Co więcej, Isofix jest po prostu bezpieczniejszy ze względu na sztywności całej konstrukcji. Montaż na specjalnych uchwytach występuje w paru wariantach. Niestety nie każdy samochód nadaje się na Isofix, co utrudnia zadanie. Wbrew powszechnym opiniom jesteśmy w stanie za pomocą odpowiednich pasów zabezpieczyć fotelik jak w przypadku Isofixu. Jednak pamiętajmy, że uchwyty na karoserii gwarantują wygodę i dużo szybszy montaż. Dla wszystkich rodziców, którzy często wyciągają foteliki – Isofix jest dla Was (oszczędność czasu przede wszystkim).

Dobry fotelik a dobry samochód

Dobry fotelik to nie tylko cena. Należy sprawdzać wszelkie testy, jakim poddawane są foteliki. Próby zderzeniowe, wystawiane później gwiazdy – to wszystko ma znaczenia. Trzeba przede wszystkim sobie zadać pytanie: Ile chcę wydać na bezpieczeństwo dziecka. Nawet najlepszy samochód ze słabej jakości fotelikiem nie uchroni dziecka przed skutkami zdarzenia drogowego. Sprawdzoną metodą jest zobaczenie fotelików najpopularniejszych producentów – potem można zdecydować, czego dokładnie potrzebuje dziecko. Fotelik ma zabezpieczać, ale też pozostać wygodny i przewiewny. To często niełatwy proces wyboru – który jest przecież konieczny.

Nie ma co kupować fotelika w supermarketach i innych miejscach, gdzie dominuje chiński plastik. Najlepiej udać się do autoryzowanego sklepu, gdzie sprzedawca będzie w stanie zaproponować odpowiedni produkt w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie. A, i jak już kupimy fotelik, to naprawdę warto dokładnie przeczytać instrukcję i szczególnie uważać przy montażu. Powodzenia!