Jak wybrać fotelik samochodowy?

fotelik samochodowy
Zarówno wybór fotelika jest niesamowitym wyzwaniem dla rodziców, bo w końcu każdy chce przewozić swoją pociechę bezpiecznie. Niestety na tym wyzwania się nie kończą, bo nawet topowe siedzisko dla dziecka nie uratuje go podczas zdarzenia drogowego, jeśli fotelik nie będzie w odpowiedni sposób zamontowany. Zobaczcie, jak wybrać fotelik i jak przebiega jego montaż.

Nowoczesne samochody i ciągła potrzeba montażu fotelików samochodowych

Wszystkie samochody nowej generacji są dużo bardziej bezpieczne niż ich odpowiedniki sprzed 10 czy 20 lat. Zawdzięczamy to niesamowitemu rozwojowi techniki – samochody mają zaawansowane systemy elektroniczne, które panują nad praktycznie każdym aspektem użytkowania automobilu. Oczywiście strefy wgniotu są większe, normy Europcar są coraz bardziej restrykcyjne, a nadwozie wytrzymuje coraz większe przeciążenia, ale jak to się ma do bezpieczeństwa najmniejszych pasażerów? Dzieciaki potrzebują fotelika samochodowego, który będzie dopasowany do ich wagi, postury i wzrostu – tylko wtedy pociechy są bezpieczne. Prawo drogowe mówi, że każde dziecko o wzroście do 150 cm musi być przewożone w samochodzie w specjalnym foteliku.

Rozmiar fotelika samochodowego

Pierwszą kwestią jest dobór rozmiaru i kategorii wagowej. Zwykle występują trzy podstawowe kategorie wagowe:

  1. 0-13 kg
  2. 0-18 kg / 0-25 kg
  3. 15-36 kg

Wzrost a dobór fotelika

Nie należy traktować tych kategorii jako główny wyznacznik, jako że ważne jest dopasowanie wzrostowe. Głowa nie może wystawać poza obrys fotelika. Dzieci do 15. miesiąca życia np. muszą być przewożone tyłem do kierunku jazdy. Dlatego też uzależnion od siebie dwie zmienne – wagę i wzrost. Dlatego np. fotelik samochodowy 9-36 może być dla dziecka o wadzeod 9 do 36 kg i jednocześnie występować w paru konfiguracjach wzrostowych.

Testy zderzeniowe i gwiazdki

Foteliki tak jak i samochody są sprawdzane w testach zderzeniowych. I jak możecie się domyślić – najlepiej wypadające produkty w tych laboratoryjnych testach są niezbyt tanie, a wręcz drogie. Jednak nie ma co oszczędzać, gdy chodzi o ludzkie życie. Organizacja ADAC regularnie wykonuje testy i publikuje raporty w postaci gwiazdek (od 1 do 5, z czego 5 to maksymalny wynik). W dalszym ciągu nie ułatwia to specjalnie wyboru, dlatego że liczy się również dopasowanie do modelu samochodu – wręcz jest to aspekt najważniejszy. W internecie można znaleźć mnóstwo forów internetowych i sklepów z fotelikami, które od razu mają napisane, które modele fotelików nadają się do konkretnych samochodów.

Kompatybilne produkty z Twoim samochodem

Niektórzy producenci mają swój target i od razu publikują listę kompatybilnych samochodów z ich fotelikami. Wszystko dostępne jest w internecie, co ułatwia wybór. Po wstępnym wyborze należy stacjonarnie “przymierzyć” fotelik i zobaczyć, czy dziecko czuje się w nim dobrze i czy jest mu po prostu wygodnie. To absolutna podstawa. Co z tego, że fotelik reklamuje się jako topowy produkt, skoro może być niewygodne. Pamiętajmy także o tym, że bez właściwego montażu nawet najlepszy produkt nie zadziała, jak powinien.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o