Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Każda przeprowadzka czy zakup nowej nieruchomości to wielkie wydarzenie dla całej rodziny. Chcemy, żeby wszystko poszło bezproblemowo, a samo mieszkanie było piękne – po prostu jak wymarzone. Niewątpliwie sercem każdego domostwa jest salon, inaczej zwany dużym pokojem. Nic dziwnego – to w końcu centrum spotkań całej rodziny. Tam wypoczywamy, oglądamy filmy i tam bawią się z ochotą dzieci. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby salon był przestrzenią harmonijną. Nie może to być po prostu na odwal się urządzone pomieszczenie. Zobaczcie, jak wybrać meble w stylu skandynawskim.

Meble w stylu skandynawskim

Jest stylistyka, która pasuje do wszystkich typów mebli i dodatków. Mowa tu oczywiście o stylu skandynawskim, który jest wizytówkę północy Europy. Stosuje się go nieprzerwanie od czasów powojennych. A obecnie w dobie minimalistycznych rozwiązań wręcz idealnie wpasowuje się w czasy pokolenia IKEA. Założenia ze Skandynawii są jasne – tworzymy rozświetlone wnętrza, gdzie będzie dominować kolor biały – ewentualnie jego odcienie. Stawiamy na naturę – jasne deski na podłodze, drewniane meble, stoły, hokery, blaty czy w końcu ramy łóżek i kanap. Wszystko po to, żeby widać było przywiązanie do natury. Co więcej, Szwedzi czy Norwegowie uwielbiają dodatki w postaci właśnie roślin. To one nadadzą spokojniejszego charakteru, a przecież już dawno potwierdzono, ze obecność roślin w domu obniża poziom stresu! Wracając do stylu skandynawskiego, to ogranicza się ilość mebli i dodatków do niezbędnego minimum. Wynika to z tego, że ma to być przestrzeń skrajnie funkcjonalna. Jednak białe ściany w połączeniu z niewielkim szaleństwem dodatków nie nastraja zbyt dobrze. Niektórzy zarzucają stylowi skandynawskiemu powtarzalność i nudę. Nie jest to prawda, dlatego że jest to stylistyka wręcz ultra-uniwersalna.

Retro meble do salonu – stoły

Urządzanie salonu należy rozpocząć od.. przemalowania – jeśli jeszcze tego nie zrobiliście. Ściany i jasne podłogi są niejako białym płótnem, tłem dla reszty bardziej wyrazistych dodatków. Później przyjdzie czas na meble, a na końcu dodatki. Jeśli chodzi o wybór mebli, to tak jak wspomniałem wcześniej – kupmy do salonu tylko to, co naprawdę potrzebujemy. Świetnym rozwiązaniem jest kupno mebli używanych. Można śmiało „ożywić” np. stary, bardziej zdobiony stół i otoczyć go nowszymi krzesłami (byle kolorystyka w miarę się zgrywała). Takie połączenie vintage/ retro z nowymi meblami da ciekawe wrażenia. Co więcej, z meblami nasz pokój nadal jest dość nudny kolorystycznie. Z pomocą mogą przyjść np. lampy w stylu loftowym (w żywym kolorze). Co więcej, można zakupić wyraziste poduszki na krzesła czy może nawet barwną pufę! Dodatki są tutaj kluczowe – nie może być ich za dużo.

Ozdobami powinny być rzeczy, które używamy na co dzień. Jeśli mamy biurko, to warto na nie dokupić stylową lampę, która będzie wyróżniać się ciekawymi wzorami geometrycznymi. Styl skandynawski uwielbia zabawę geometrią.