Jak skutecznie walczyć z chorobami grzybowymi w pszenicy?

Choroby grzybowe w pszenicy to prawdziwa zmora rolników. Sprawią one, że plony niszczeją, a rośliny, które przetrwają, tracą na jakości. Najczęściej choroby te pojawiają się w czasie wegetacji, choć jej ataki mogą następować nawet zimą.

Rozpoznanie wroga

Pszenica jest atakowana przez różne rodzaje chorób grzybowych. Jedną z nich jest śnieć cuchnąca. Rozwija się ona głównie w ziarnach zbóż, powodując ich zniszczenie. Jej rozwojowi pomaga niezbyt wysoka temperatura, sięgająca do około dziesięciu stopni Celsjusza. Średnia wilgotność również działa wspomagająco. Niestety, niekiedy człowiek sam przyczynia się do rozwoju tego grzyba. Wystarczy dokonać zbyt głębokiego posiewu.

Inną, także bardzo popularną chorobą grzybową jest rdza brunatna. Na jej pojawienie się w uprawach wpływa zbyt gęsty posiew pszenicy. Odmiennie niż śnieć potrzebuje ona dużo wyższej temperatury i dużej wilgotności powietrza. W celu wykrycia tej choroby ważne jest regularne doglądanie liści i sprawdzenie, czy nie pojawiają się na niej niebezpieczne ogniska.

Rdzawe plamy na liściach pszenicy mogą oznaczać pojawienie się septoriozy. Sprawia ona, że ziarno zboża marnieje, a plony znacznie się zmniejszają. Niestety – zdarza się, że zarodniki tego grzyba pozostają w ziemi i zarażają kolejne uprawy.

Na ratunek

Fungicydy w pszenicy mogą okazać się najlepszym sprzymierzeńcem w walce z chorobami grzybowymi. Informacje o użyciu tego środka powinny znaleźć się na jego etykiecie. Bardzo ważną kwestią jest temperatura, w jakiej się je stosuje. Powinna ona wahać się między 10 a 20 stopniami Celsjusza. Zbyt wysoka lub za niska temperatura może znacznie zmniejszyć działanie preparatu. Fungicydy zazwyczaj stosuje się zapobiegawczo lub ewentualnie zaraz po zauważeniu pierwszych objawów choroby grzybowej.

Grzyby w pszenicy są niezwykle niebezpieczne. Mogą działać na obecne i przyszłe uprawy, co w konsekwencji przynosi rolnikowi ogromne straty. Warto zawczasu zastosować wysokiej jakości środki ochrony roślin, na przykład te firmy Syngenta.

Artykuł partnerski