Jak przygotować się do matury z biologii?

0
132
Young female college student in chemistry class, writing notes. Focused student in classroom. Authentic Education concept.

Biologia to jeden z przedmiotów, które można zdawać na poziomie rozszerzonym podczas matur. Nie jest to jednak łatwy przedmiot, a zdanie z niego egzaminu “dojrzałości” na wysokim poziomie wymaga rzetelnego i efektywnego przygotowania. Samo czytanie notatek nie wystarczy, by osiągnąć satysfakcjonujący wynik. Jak więc przygotować się do matury z biologii rozszerzonej?

Powtórki ze wszystkich lat

To ważne, by do matury powtórzyć materiał ze wszystkich lat edukacji. Może Ci się wydawać bezsensowne powtarzanie podstaw, ale są one niezbędne do odpowiedzenia na wszystkie pytania maturalne. Często zaniedbujemy podstawy, skupiając się na tych najtrudniejszych zagadnieniach, a podczas egzaminu właśnie te najprostsze pytania okazują się dla nas najtrudniejsze i nie potrafimy przypomnieć sobie na nie odpowiedzi.

By powtórzyć cały materiał, warto skorzystać z książki „Biologia na czasie 1. Zakres rozszerzony” oraz kolejnych części podręcznika. Dzięki temu przypomnisz sobie materiał z każdego tematu i będziesz mieć szerszą wiedzę.

Mapy myśli zamiast pisania notatek zdaniami

Pisanie notatek zdaniami to sposób, którego uczymy się w szkole. Jednak nie jest on efektywny, a nauka z takich notatek jest bardzo trudna. Jeśli chcesz przyspieszyć naukę i sprawić, że wiedza faktycznie zapadnie Ci w pamięci – koniecznie skorzystaj z map myśli, które są uznawane za jeden z najskuteczniejszych sposobów nauki. To wszystko dzięki temu, że mózg może skakać pomiędzy różnymi powiązaniami. Nie myślimy liniowo, tylko właśnie w formie map myśli. Błądzimy, skaczemy z zagadnienia na zagadnienie. Tak samo działają mapy myśli, więc są one przyjaźniejsze dla naszego mózgu.

Aktywne powtórki

Czytanie notatek w kółko i w kółko nie daje efektów. Nawet jeśli wydaje Ci się, że potrafisz już powiedzieć każdą definicję, spróbuj zmienić ich kolejność, pozwól się odpytać na wyrywki. Nagle okaże się, że wcale tak dobrze nie opanowałeś materiału. By temu zapobiec, skorzystaj z aktywnych powtórek.

Zadawaj sobie pytania i odpowiadaj na nie. Możesz umieścić je na fiszkach (z jednej strony pytanie, a z drugiej odpowiedź). Dzięki temu za każdym razem pytania będą ułożone w innej kolejności, a dodatkowo będziesz musiał wysilić mózg, by przypomniał sobie odpowiedź. Nauczysz się formułować odpowiedzi własnymi słowami i będziesz mógł śmiało powiedzieć, że dobrze opanowałeś materiał. Przyswojona w ten sposób wiedza zostanie Ci dłużej w głowie i nie uleci zaraz po maturze, a to ważne, jeśli chcesz studiować na uczelni wyższej.

Artykuł sponsorowany / reklama
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments