Jak nauka śpiewu wpływa na umysł dziecka?

0
156
Jak nauka śpiewu wpływa na umysł dziecka?
Jak nauka śpiewu wpływa na umysł dziecka? [Artykuł partnerski]

Często słyszy się od fachowców, że mózg dziecka chłonie wszystko niczym gąbka. Jak się okazuje, w wielu przypadkach to prawda. Doświadczenie pokazuje, że na rozwój dziecięcego umysłu może też wpływać śpiewanie. I to nie tylko podśpiewywanie ulubionych piosenek, ale profesjonalna nauka śpiewu. Czy warto zapisać swoje dziecko na lekcje śpiewania?

Muzyka w roli antidotum dla duszy

Amerykański muzyk Billy Joel powiedział kiedyś, że muzyka sama w sobie ma moc uzdrawiania. Trudno się z tym nie zgodzić w dobie nowoczesnych odkryć naukowych. Psychologowie są zgodni, że muzyka uwalnia w mózgu pokłady hormonów szczęścia, które z kolei mogą pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie.

Dotyczy to również dzieci, dla których muzyka może być prawdziwym antidotum. Któż z nas nie śpiewał w dziecińskie swoich ulubionych piosenek, wtórując wielkim gwiazdom w radio? Warto zaznaczyć, że dzisiejsze dzieciaki nie muszą ograniczać się do podśpiewywania swoich ukochanych hitów.

Psychologowie rekomendują pójście o krok dalej. Ruchem tym jest zapisanie dziecka na lekcje śpiewu.

Czy nauka śpiewu dla dzieci się opłaca?

Profesjonalny i wykwalifikowany nauczyciel śpiewu może zdziałać cuda. Jeżeli Twoje dziecko wykazuje zainteresowanie muzyką, warto sięgnąć po tego typu wsparcie. Tym bardziej, że w Polsce znaleźć można wielu rewelacyjnych nauczycieli prowadzących zajęcia indywidualne i grupowe.

Co ciekawe, w naszym kraju dostępne są nawet korepetycje ze śpiewania. Nie musisz od razu zapisywać dziecka do szkoły muzycznej, gdyż warto rozpocząć edukację od zajęć prywatnych z nauczycielem.

Simply Red wystąpił w łódzkiej Atlas Arenie [fotorelacja]

Rodzice muszą też zrozumieć, że w nauce śpiewu nie chodzi od razu o robienie kariery muzycznej. Wręcz przeciwnie. Takie lekcje mają być dla dziecka odkrywaniem własnych możliwości, rozwojem nowych umiejętności, a dopiero potem kreowaniem talentu.

Lekcje śpiewu opłaca się zacząć w momencie, gdy Twoje dziecko płynnie mówi. Przyda się również umiejętność czytania, gdyż pozwoli ona zrozumieć nuty. Młodsze dzieci też mogą skorzystać z takich zajęć, ucząc się wówczas piosenek ze słuchu.

Pewnie zastanawiasz się, co to wszystko daje?

Wpływ nauki śpiewu na umysł dziecka

Śpiewanie to nie tylko lekarstwo duchowe, ale również świetny sposób, żeby pobudzić szare komórki do lepszej pracy. Badania wykazują, że podczas śpiewu w mózgu zachodzą przemiany chemiczne, które odpowiadają za jego skuteczniejszy rozwój. Dlatego właśnie nauka śpiewu polecana jest już od najmłodszych lat.

Oto garść korzyści, z jakich skorzystać może Twoje dziecko, jeżeli zapiszesz je na lekcje śpiewania:

  • Uwolnienie od stresu i lęków dzięki zmniejszeniu poziomu kortyzolu.
  • Naturalne zwiększenie poziomu energii w organizmie.
  • Odpowiednie dotlenienie mózgu utrzymuje go w zdrowej kondycji.
  • Pobudzenie hormonów szczęścia (endorfiny), co wprowadza w stany euforyczne.

Śpiewanie czyni cuda. Hamowanie stresogennych hormonów na rzecz uwolnienia endorfin sprawia, że mózg dziecka pracuje znacznie lepiej. W efekcie, znikają objawy zmęczenia, a w ich miejsce pojawia się euforia i dobrostan. Nauka śpiewu pozwala dzieciom rozwijać umiejętności, które wspierają ich codzienne samopoczucie.

Na świecie chyba nie ma osoby, na którą muzyka nie wpływa pozytywnie. W przypadku dzieci, są one żądne świata, więc chętniej poznają nowe dźwięki, piosenki i utwory. Dlatego też warto zainwestować w ich porządną edukację muzyczną. Nauka śpiewu może być najlepszym wyborem praktycznie w każdym wieku.

Artykuł partnerski.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments