Jak filmy dokumentalne zmieniają pogląd na temat klimatu

Jak filmy dokumentalne zmieniają pogląd na temat klimatu
Klątwa Obfitości / The Curse of Abundance - Ewa EWART's Documentary Film

W związku z narastającym problem dotyczącym zmian klimatycznych powstało wielu filmowych produkcji uświadamiających jego skalę. Oto kilka dokumentów, które nieprzeszły bez echa.

Zmiany klimatyczne, pomimo iż postępują stopniowo, są cały czas lekceważone przez część społeczeństwa. Polityka niektórych państw i nieprzestrzeganie paktów klimatycznych może doprowadzić do poważnych konsekwencji w najbliższej przyszłości. Pomimo że ciężko wpłynąć na rządy potężnych krajów, warto dotrzeć do ich mieszkańców. Świadomość społeczeństwa jest jedną z najwyższych wartości. Jak jednak dotrzeć do mas? Najlepiej najprostszymi środkami przekazu: poprzez filmy. Filmy dokumentalne mogą mieć ogromny zasięg i wzmacniają ogólny przekaz komunikatu.

Czy ktoś ogląda jeszcze filmy dokumentalne?

Jak się okazuje, filmy dokumentalne mogą cały czas stanowić skuteczne medium. Ich popularność wcale nie maleje. Wystarczy spojrzeć na produkcje ostatnich lat, które niejednokrotnie były produkowane przez słynne osoby w kinematografii i zdobyły wiele cennych nagród.
Przykładem filmów dokumentalnych, które cieszą bardzo dużą popularnością, są produkcje dostępne na platformach streamingowych takich jak Netflix, który niejednokrotnie sam jest ich producentem, a niekiedy wykupuje do nich prawa. Dzięki temu, miliony osób w kraju mają dostęp do filmów, które poruszają tematykę zmian klimatycznych. Przystępna forma oraz treść, umożliwiają dotarcie do większej części społeczeństwa.

Filmy klimatyczne ostatnich lat

W związku z narastającym problem dotyczącym zmian klimatycznych powstało wielu produkcji uświadamiających jego skalę. Oto kilka, które nieprzeszły bez echa:
W pogoni za lodem – film produkcji amerykańskiej w 2012 roku, nominowany do Oscara i laureat festiwalu Sundance. Na wykonanie filmu zdecydował się fotograf pracujący dla National Geographic wraz ze współpracownikami. Zaniepokojony stanem lodowców, postanowił zarejestrować proces ich topnienia. Wykonanie zajęło 3 lata, w tym czasie 25 kamer robiło cykliczne zdjęcia na tafli lodu.
Lód płonie – tegoroczny film dokumentalny z 2019 roku, którego głównym narratorem i producentem jest Leonardo diCaprio. To nie pierwszy raz, kiedy ten hollywoodzki aktor angażuje się w produkcje tego typu. W „Lód płonie”, w przeciwieństwie do „W pogoni za lodem”, pokazane są liczne możliwości dla ludzkości na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Oddziaływanie na państwa

Jednakże Netflix czy telewizja to niejedyne miejsca, na których można prezentować filmy dokumentalne. Na prezentację produkcji poruszających bieżące problemy tego rodzaju, dobrym miejscem jest szczyt klimatyczny. Dzięki temu możemy przekazać swoją wizję delegatom poszczególnych państw.
Sytuacja taka miała miejsce na tegorocznym szczycie klimatycznym w Katowicach, gdzie odbył się pokaz filmu Ewy Ewart Klątwa Obfitości. Produkcja ta pokazuje narastający problem w Ekwadorze, gdzie zaczęto na masową skalę wydobywać ropę naftową. Jak się okazuje, takie działania nie tylko mogą mieć katastrofalny wpływ na mieszkańców i tamtejszą faunę oraz florę. Nieodpowiedzialne wydobywanie surowców może doprowadzić do poważnych konsekwencji na skalę światową.

Artykuł partnerski