Od 2023 roku nie ma na egzaminie maturalnym interpretacji wierszy. Mogą się one pojawić jedynie w treściach zadań na podstawowym poziomie. Umiejętność napisania interpretacji wiersza jest przydatna. Jak napisać taką interpretację? Co wyznacza poprawnie zinterpretowany wiersz?
Czym jest interpretacja wiersza?
Pojęcie interpretacji wywodzi się z języka łacińskiego, a konkretnie od słowa „interpretatio”. Oznacza ono objaśnienie. Osoba interpretująca wiersz ma za zadanie wydobyć z niego sens i przekaz za pomocą analizy formy, dzięki użyciu środków literackich oraz treści tekstu. Ponadto musi ona umieścić go do pasującego kontekstu. Nie ma jedynej słusznej interpretacji wiersza, ponieważ przekaz zawarty w poezji może mieć wiele znaczeń (sprawdź np. interpretację wiersza Burza Adama Mickiewicza). Ukryty sens trzeba wydobyć dla innych użytkowników, a każdy czytelnik może wiersz zrozumieć na wiele różnych sposobów. Należy zaznaczyć, że wszystkie interpretacje muszę mieć swoje odzwierciedlenie na faktach. Błędna nadinterpretacja dzieła może doprowadzić utratę całkowitą punktów lub ich części. Należy wystrzegać się od odejść od treści lub formy utworu bądź wprowadzania błędnych i niepowiązanych z nim kontekstów.
Jak zacząć interpretowanie wiersza?
Przed rozpoczęciem tego procesu należy dokładnie zapoznać się z treścią dzieła. Niezbędne będzie dwu albo trzykrotne przeczytanie wiersza. Podczas pierwszego czytania należy zwrócić uwagę na wrażenia z lektury, a potem postarać się zrozumieć jego treść. Na samym końcu należy dokonać analizy formy oraz zastosowanych w nim środków literackich. Kolejnym krokiem jest zastanowienie się nad kontekstem tekstu, który często jest ukryty i wymaga przemyślenia całości. W przypadku braku znalezienia przekazu dzieła warto przeczytać jeszcze raz całość. W tytule zazwyczaj kryje się punkt, niezbędny do zinterpretowania treści. Tytuł może być związany z tematem utworu czy bohaterem lirycznym, ale zdarza się tak, że taki tok myślenia jest błędny. Dlatego trzeba kombinować i spróbować poszukać innych elementów wyróżniających się na tle treści wiersza. Innym podejściem może być zastanowienie się nad epoką literacką, w której wiersz został napisany. Dobrym sposobem może być zapoznanie się z autobiografią autora, ponieważ może on w wierszu przedstawić sytuację, która spotkała go w życiu. Rok, w którym wiersz powstał, też może mieć dużą wartość interpretacyjną, ponieważ może dotyczyć ważnego wydarzenia historycznego.
Co wyznacza poprawnie z interpretowany wiersz?
Znalezienie odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwe, ponieważ granica między nietypową interpretacją i nadinterpretacją jest cienka. Poprawnie zinterpretowany wiersz zależy od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest intencja autora. Poeci w treści swoich dzieł zawierają zazwyczaj określone konteksty. Zadaniem osoby interpretującej jest najczęściej ich znalezienie i zinterpretowanie. Nie ma przymusu, aby wybrać akurat ten sposób, ponieważ może to doprowadzić do niezwiązanej z tekstem interpretacji, która będzie sprzeczna z intencją autora. Najbardziej poprawną formą dobrze zinterpretowanego dzieła jest zastosowanie intencji czytelnia, ponieważ każda osoba odbiera przekaz danego wiersza na różny sposób. Każdy jest inny i przeżył różne doświadczenia we własnym życiu, co może wpłynąć na dostrzeżenie innego kontekstu w poezji. Czytelnik powinien na własnym przykładzie posłużyć się bliskimi dla siebie i nietypowymi kontekstami i uargumentować je w sposób poprawny.
Źródło: zinterpretuj.pl