Funkcjonalne meble do nowoczesnego salonu

ławostoły

Kupno nowego lokum czy nawet jego wynajem wiążę się z jego wykończeniem i oczywiście urządzeniem. Oznacza to długie godziny spędzone nad katalogami producentów. Warto poświęcić sporo czasu temu zagadnieniu. W końcu duży pokój (salon) jest centrum domowego życia. Co więcej, to pomieszczenie, które musi spełniać najwięcej funkcji. W dobie wysokich cen mieszkań jest zarazem miejscem wypoczynku, biurem, jadalnią czy nawet gościnną sypialnią. Polskie mieszkania są przeludnione, a każdy (mimo mniejszego metrażu) chce mieć w pełni funkcjonalne mieszkanie. Zobaczcie, jak uczynić salon nowoczesnym miejscem i pięknymi meblami. W tekście przedstawimy m.in.: ławy, ławostoły, stoliki czy kanapy. Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwieje sporo wątpliwości i podsunie sporo nowych pomysłów.

Jak urządzić salon?

Urządzanie i meblowanie salonu – tak jak większość pomieszczeń w domu – należy rozpocząć od rozplanowania przestrzeni. Musimy przekonani, jakie elementy umeblowania będą potrzebne. Ważne jest tutaj badanie potrzeb. Domownicy mają się czuć w dużym pokoju swobodnie i przede wszystkim ma być on wygodny. Z założenia unikamy zagracenia przestrzeni. Dlatego tak ważne jest podejście wręcz minimalistyczne. Niekiedy nwoczesne salony składają się z pozornie ascetycznego zespołu meblowego – sofa, komoda, szafka RTV, stolik (ława lub ławostół) i ewentualny fotel. Wszystko zależy od tego, ilu domowników na co dzień będzie przebywało w salonie i jak chcemy go wykorzystać. Na pewno oprócz funkcjonalnego ławostołu przyda się sofa czy narożnik z funkcją spania. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe miejsca noclegowe.

Ławostół czy ława?

Ława to rodzaj stolika, który dzięki swojej sporej długości świetnie sprawdza się przy kanapach i sofach. Dzięki niej wygodnie zjemy posiłek przy asyście dobrego filmu czy spędzimy miły wieczór z zaproszonymi gośćmi. Ważne, by ława była solidna i była wykonana z dobrej jakości drewna. Co więcej, dobrze sprawdza się dodatkowa, dolna półka. Jest to ciekawy dodatek, gdzie można umieścić np. gazety i magazyny. Niektórzy chcą mieć właściwie wszystkie meble, które spełniają parę funkcji. Dlatego zaczęto produkować ławostoły. Łączą one dwa typy mebli – ławy i stoły. Jak można się domyślić, na co dzień ławostół pełni funkcję ławy, by w potrzebie stać się pełnowymiarowym stołem jadalnianym. To sprawia, że oszczędzamy niemało miejsca na jadalni. Co więcej, to nie jest jedyny przykład rozkładanych w ten sposób mebli. Niektórzy decydują się na wykonanie kącika biurowego właśnie w salonie. Wtedy z pomocą przychodzą rozkładane blat lub coś na kształt meblościanki.

Hokery

Hokery to wysokie krzesła przypominające wyglądem siedziska znane z wnętrz barów i klubów muzycznych. Są to idealne dodatki dla salonów z aneksem kuchennych, gdzie np. zrobiono prześwit. W ten sposób zyskujemy coś na kształt domowego baru. Może to być ciekawe miejsce do pracy czy do spotkań ze znajomymi. Hokery są pełnoprawnymi, wygodnymi siedzeniami i jednocześnie wyglądają wspaniale. Dzięki sporej wysokości projektanci mogli wykazać się swoim kunsztem.