Fair play w League of Legends

Źródło Whitepress
League Of Legends Champions - Wallpaper. for League Of Legends Champions Hd Wallpaper Rikkutenjouss - Awswallpapershd.com

Gry komputerowe tworzone są dla rozrywki, dlatego istotne jest, aby potrafić czerpać z nich przyjemność. Gracza, dla którego zwycięstwo nie jest jedynym celem, który należy osiągnąć bez względu na wszystko, można rozpoznać po godnym zachowaniu zarówno podczas sukcesu jak i porażki. Taka postawa odrzuca korzyści płynące ze wszelkiego rodzaju oszustw a w rozgrywce poszukuje treningu umiejętności i miło spędzonego czasu. Zacięta rywalizacja to dobra motywacja do ciągłego podnoszenia kompetencji i satysfakcji z własnych osiągnięć, podczas gdy niesprawiedliwe zagrania uniemożliwiają często całej drużynie sprawiedliwe zwycięstwo.

Dobór drużyny i przeciwników

Jedną z pierwszych zasad, które znajdują się w regulaminach gier, jest nie podawanie nikomu danych do logowania i używanie konta tylko przez jedną osobę. Oczywiście reguły, które należy przestrzegać mają swoje uzasadnienie a konta użytkowników i ich statystyki gier mają odzwierciedlać ich rzeczywiste osiągnięcia i umiejętności. Poza tworzeniem realnego profilu gracza, twórcy gier wciąż udoskonalają sposoby, według których dobierani są drużyna i przeciwnicy z najbardziej zbliżonym poziomem zaawansowania. Taki dobór sprawia, że gra jest sprawiedliwa i przyjemna, ponieważ każdy z graczy ma równe szanse i radość z rozgrywki. Najbardziej frustrujące są zmagania, w których nie ma szansy na wygraną, wtedy sens tracą wszelkie ruchy, które nie zmieniają toku gry wśród zbyt wysokich rangom przeciwników.

Boosting to udostępnianie konta zaawansowanemu graczowi w celu podwyższenia statystyk gier i zdobycia nagród za kolejne poziomy. Jest to zakazana praktyka, która wykryta wiąże się ze zbanowaniem konta. W grze League of Legends mówi się głównie o boostingu ELO, który tyczy się rozgrywek rankingowych i jest praktykowany zwykle pod koniec sezonu, aby zebrać jak najwięcej nagród za uzyskane w sezonie osiągnięcia.

League of Legends i najczęstsze oszustwa

League of Legends to gra komputerowa z gatunku MOBA (multiplayer online battle arena), czyli strategicznych gier rozgrywanych w czasie rzeczywistym. Rozgrywki najczęściej odgrywane są na mapie o nazwie Summoner’s Rift, która zakłada starcie dwóch pięcioosobowych drużyn. Gracz każdorazowo przed rozgrywką wybiera bohatera dostępnego w cotygodniowej rotacji lub wcześniej zakupionego za dwie dostępne waluty. Bohaterzy mają różne umiejętności ataku a co za tym idzie są przydatni w konkretnych miejscach mapy i przy odpowiedniej technice gry. Celem jest zniszczenie Nexusa – najważniejszego elementu w bazie przeciwników.

Dla graczy, którzy osiągnęli odpowiedni poziom umiejętności dostępne są rozgrywki rankingowe. Każdego roku otwierany jest kolejny sezon tych rozgrywek, w których gracze ze względu na swoje osiągnięcia dzieleni są na ligi i dywizje. Sezony kończą się zazwyczaj na początku listopada i rozdawane są nagrody zależne od zdobytych oznaczeń. Najwyższa liga może liczyć nawet na prezenty od firmy Riot Games.

ELO boosting

To właśnie ze względu na nagrody pod koniec sezonów gracze najczęściej sięgają po opcję boostingu konta. Nazwa ELO pochodzi o punktów, które były przyznawane za zasługi w rozgrywkach rankingowych, jednak już w trzecim sezonie zmieniono je na klasyfikację do dywizji. Istnieje wiele stron, na których zawodowi gracze oferują możliwość boostingu, należy jednak pamiętać, że jest to praktyka łatwa do wykrycia i grozi banem zarówno osoby boostującej jak i właściciela konta.

Mimo pozornych zalet takiej możliwości nie jest ona akceptowana przez swój wpływ na jakość doboru drużyn. Kiedy osoba o mniejszych umiejętnościach niż wskazywałyby na to statystyki konta podejdzie do starcia, nie tylko nie da ona sobie prawdopodobnie rady, ale również straci radość z gry przez brak możliwości wpływu na przebieg rozgrywki jak i osłabia szanse na wygraną całej swojej drużyny. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy drużyny na niższym poziomie rankingowym zostaną przydzielone do gry z boostowanym kontem, nie ma wtedy równego wkładu pracy każdego z grających a drużyna przeciwna może czuć się zwyczajnie oszukana. Warto również wspomnieć o bezpieczeństwie podczas podawania obcej osobie danych do logowania, istnieje wiele przypadków, w których konto zostało sprzedane a właściciel nigdy go już nie odzyskał.

Smurfing

Innym zjawiskiem, które działa na podobnej zasadzie jednak ma inne podłoże jest smurfing. Polega on na posiadaniu kilku profili osoby, która zdobyła już spore doświadczenie w grze i korzysta z kont z niższymi statystykami w celu doskonalenia technik gry i poznawania nowych postaci w starciach z łatwiejszymi do pokonania przeciwnikami.

Efekt smurfingu jest właściwie taki sam jak w przypadku boostingu i jest to niszczenie równowagi w systemie doboru drużyn. Ta technika nie jest jednak zabroniona o tyle, o ile konto rzeczywiście należy nadal to jednej osoby. Nie istnieje jednak zapis w regulaminie, który ograniczałby ilość posiadanych kont.

Satysfakcja z gry ważniejsza niż wygrana

Gry komputerowe doczekały się już zaklasyfikowania jako sport. Organizowane są wydarzenia na światową skalę, w których pojedynkują się najlepsi gracze zdobywając sławę i tworząc drużyny mające fanów dookoła globu. Gry doskonalą zdolności manualne, wymagają szybkiego podejmowania decyzji i refleksu, oraz logicznego myślenia, które pozwala przewidywać ruchy wroga. Dla niektórych mogą być już zawodem, podczas gdy dla innych są rozrywką podczas czasu wolnego. Aby każdy czerpał z nich przyjemność i mógł ciągle zdobywać nowe umiejętności dziedzina gier, tak jak każdy sport ma swój kodeks, który to umożliwia. Szybkie i łatwe rozwiązania, które na pozór są zachęcające, dają tak naprawdę odwrotne skutki od zamierzonych – zniechęcają do gry i odbierają satysfakcję. Systemy wyłapywania oszustw ciągle się rozwijają, podczas gdy włożony w to czas i nakład finansowy mógł być przeznaczony na rozbudowę map, rozgrywek i bohaterów. Nikt nie lubi być skazanym na porażkę, zatem nie warto skazywać na nią swoich przeciwników, którzy również ciężko pracują na zasłużone rangi.

 

Artykuł partnerski.