Ethereum jako platforma dla innowacji: przyszłość aplikacji zdecentralizowanych

0
125
Cryptocurrency Trading Platform Software. Daily Traders Screen Concept. Business and Modern Crypto Financial Theme.

Choć od momentu pojawienia się wirtualnych walut na rynku minęło już prawie półtorej dekady, kryptowaluty wciąż nie tracą na popularności i każdego roku inicjowane są nowe krypto-projekty. Technologia blockchain to jednak nie tylko Bitcoin. To również zdecentralizowane platformy, które wspierają innowację. Jedną z nich jest Ethereum.

Czym jest platforma Ethereum?

Ethereum to uruchomiona w 2015 r. oparta o otwarte oprogramowanie i technologię blockchain platforma, której twórcą jest Vitalik Buterin. Jej główną cechą jest decentralizacja – zawieranie transakcji, tworzenie aplikacji czy komunikacja przy użyciu Ethereum odbywają się z pominięciem kontroli, jaką zazwyczaj roztacza centralna instytucja. Brzmi skomplikowanie?

Mówiąc prościej, platforma ta nie wymaga udziału pośredników – transakcje mają charakter peer-to-peer, co oznacza, że łączą nadawców bezpośrednio z odbiorcami. Jest to cecha szczególnie istotna dla usług finansowych – dzięki niej możliwe jest zachowanie anonimowości i dostępu do usług, które w przypadku tradycyjnych walut mogłyby być niedostępne.

Rolę waluty, za pośrednictwem której opłacane są transakcje i regulowane opłaty, pełni Ether (ETH). Opłaty w sieci Ethereum naliczane są w oparciu o moc obliczeniową niezbędną do wykonania konkretnych operacji, a jednostką mierzącą wysiłek obliczeniowy jest tzw. gas (paliwo). ETH można nabyć na giełdach kryptowalutowych, np. EXMO – www.exmo.com/pl/buy-ethereum.

Co to znaczy, że aplikacja jest zdecentralizowana?

Ethereum nie jest kryptowalutą, ale platformą – to ekosystem, który służy obsłudze:

  • aplikacji zdecentralizowanych (Dapps) – to aplikacje, które wykorzystują zdecentralizowany charakter technologii blockchain, by np. oferować użytkownikom usługi;
  • inteligentnych kontraktów (smart contracts) – to rodzaj kontraktów działających w ramach blockchainu; mają one formę samowykonujących się programów, a ustalenia między stronami są zapisane w ich kodzie.

Co to jednak oznacza, że aplikacja jest zdecentralizowana? W przypadku platformy Ethereum aplikacje uruchamiane są nie na centralnym serwerze, ale w maszynie wirtualnej opartej o sieć peer-to-peer. To otwarta sieć, nad którą kontrolę mają poszczególni użytkownicy, a nie jedna centralna instytucja. Z mechanizmem działania Ethereum można się bliżej zapoznać, czytając artykuł: https://businessinsider.com.pl/finanse/kryptowaluty/ethereum-wszystko-co-trzeba-wiedziec/lfjdgfb.

Ethereum ze względu na swój otwarty charakter umożliwia użytkownikom tworzenie własnych aplikacji, które mogą służyć dowolnym celom.

Jak można wykorzystać aplikacje zdecentralizowane?

Aplikacje zdecentralizowane są wykorzystywane na wiele sposobów, jednak prym wiodą aplikacje oferujące usługi finansowe. W ich przypadku innowacją jest anonimizacja – użytkownik nie jest zmuszony (jak ma to miejsce w przypadku klasycznych usług finansowych) do podawania swoich danych osobowych.

Przykładowe aplikacje zdecentralizowane pozwalają skorzystać m.in. z następujących usług:

  • zamiana tokenów – użytkownik może szybko znaleźć najlepszą dla siebie ofertę wśród setek giełd;
  • kredyty i pożyczki – użyczając swoich tokenów, użytkownik może zarobić;
  • inwestycje – aplikacje zdecentralizowane pozwalają również zarabiać na kryptowalutach, np. w ramach inwestowania w różne fundusze.

Chcesz zainwestować lub pożyczyć Bitcoiny, aby zarobić? Potrzebną kryptowalutę możesz kupić pod tym adresem: https://exmo.com/pl/price-bitcoin.

Więcej informacji na temat aplikacji zdecentralizowanych można znaleźć pod adresem: https://ethereum.org/pl/dapps/.

Mimo że aplikacje zdecentralizowane dają duże możliwości i są innowacyjnym rozwiązaniem, to trzeba pamiętać, że Ethereum to nadal nowa technologia. Stąd też zawsze konieczne jest sprawdzenie aplikacji – zadbanie o bezpieczeństwo własnych środków to priorytet.

Artykuł sponsorowany / reklama
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments