Doradzamy, jak wyrobić kartę EKUZ

0
143
ekuz strefa dokumentów

Wyjazd za granicę powinien być przyjemny i bezpieczny, lecz nie zawsze jesteśmy w stanie wszystko przewidzieć i się uchronić. Osoby wyjeżdżające za granicę, często się zastanawiają, czy będą mogli otrzymać pomoc medyczną w razie niespodziewanego zdarzenia losowego lub choroby. W krajach europejskich takie wsparcie możemy otrzymać dzięki EKUZ, czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jak wyrobić taką kartę i na jaką pomoc można liczyć? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Karta EKUZ – czym jest i komu będzie potrzebna?

EKUZ to dokument, dzięki któremu będziesz mógł skorzystać z publicznej służby zdrowia w krajach UE oraz EOG, gdy zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi. Nie musisz się martwić o żadne dodatkowe koszty leczenia, gdyż zostaną one pokryte przez państwo, w którym będziesz przebywać w danej chwili. Takie rozwiązanie sprawia, że każdy turysta może w spokoju korzystać z wyjazdów poza granice kraju, bez obaw, że zostanie bez pomocy. Niestety nie wszystkie sytuacje jesteśmy w stanie przewidzieć, nagłe choroby np. zawał, wypadki komunikacyjne, złamania, zdarzeń, w których będziesz potrzebować wsparcia może być naprawdę wiele. Zdecydowanie karta EKUZ to dokument, który warto posiadać, jeśli wybierasz się poza Polskę. Otrzymanie jej nie jest trudne, możesz nawet dokonać wszelkich formalności przez internet. Wystarczy zarejestrować się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia oraz wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek. Kartę otrzymasz pocztą po zaledwie kilku dniach. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat założenia karty, znajdziesz je na stronie  Ekuz.com.pl (https://ekuz.com.pl/strefa-dokumentow/). Możesz także otrzymać kartę przez eletroniczną skrzynkę podawczą ePUAP, Internetowe Konto Pacjenta, a także wybrać się osobiście do oddziału NFZ. Karta jest bezpłatna, jeśli opłacasz składki zdrowotne.

EKUZ – czy wystarczy, by otrzymać opiekę medyczną?

Musisz pamiętać, że EKUZ nie jest jedynym dokumentem, który będzie potrzebne do uzyskania opieki zdrowotnej w krajach unijnych. W niektórych z nich będzie wymagane także dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, które można wykupić w towarzystwie ubezpieczeniowym. Zakres takiego ubezpieczenia oraz cena mogą być różne, dlatego, jeśli nie chcesz przepłacać, dobrym sposobem będzie skorzystanie z porównywarki cen ubezpieczeń, dostępnej online. Nie jest ono drogie, a może uchronić Cię przed koniecznością pokrywania ogromnych kosztów z własnej kieszeni. Zanim wyjedziesz za granicę, koniecznie sprawdź jakie zasady obowiązują w kraju, w którym będziesz przebywać. Karta EKUZ nie jest wydawana bezterminowo, dlatego, jeśli będziesz wyjeżdżać, koniecznie sprawdź, czy jest ona nadal aktualna. Co ważne, korzystając z EKUZ, przysługuje Ci opieka medyczna na takich samych warunkach, jakie mają inni obywatele ubezpieczeni w tym państwie. Jeśli w danym kraju za niektóre badania czy inną opiekę medyczną konieczne jest uiszczenie opłaty, Ty również będziesz musiał ponieść koszty.

Zasady korzystania z EKUZ

Tak, jak już zostało wspomniane, w niektórych krajach za określoną pomoc, będziesz musiał zapłacić tak jak inni obywatele. W Austrii np. będziesz musiał zapłacić za wezwanie karetki, natomiast w Niemczech za pobyt w szpitalu. W niektórych przypadkach będziesz musiał pokryć koszty z własnej kieszeni, a zwrot z NFZ otrzymasz dopiero po powrocie do kraju. W tym celu będziesz musiał złożyć odpowiedni wniosek, dlatego pamiętaj, by zachować wszelkie recepty i inne dokumenty, które będą gwarancją, że takie leczenie rzeczywiście miało miejsce. Karta nie pokryje kosztów m.in. za:

  • Powrót do kraju, z którego pochodzisz;
  • Usługi ratownictwa;
  • Usługi medyczne odbyte w prywatnych placówkach.

Nie każdy lekarz też będzie honorować kartę EKUZ. Oczywiście dokument ten nie upoważnia Cię np. do bezpłatnych operacji plastycznych ani korekty zaćmy, jednak jeśli np. rozboli Cię nagle ząb, zatrujesz się, dostaniesz zawału lub udaru, złamiesz rękę lub nogę, otrzymasz taką samą pomoc, jak każdy inny ubezpieczony obywatel danego kraju.

Artykuł sponsorowany / reklama
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments