Dekoracje teatralne – dlaczego są takie ważne?

Dekoracje teatralne – dlaczego są takie ważne?
WhitePress

Występy teatralne to sztuka, w której najważniejszą rolę odgrywają aktorzy. Ma ona wpływać na wyobraźnię i zmuszać do refleksji. Żeby umożliwić widzom samodzielną interpretację, w teatrze wykorzystuje się proste dekoracje, które nie będą rozpraszać i pozwolą skupić się na wartościach przedstawianych przez aktorów. Nie oznacza to, że trzeba całkowicie rezygnować ze scenografii scenicznej, gdyż stanowi ona tło dla całego przedstawienia.

Jak dekoracje wpływają na odbiór sztuki?

Przedstawienia teatralne to specyficzny rodzaj sztuki. Nie ma tu miejsca na efekty specjalne ani możliwość powtórzenia nieudanej sceny, gdyż wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym na oczach widowni. Dekoracje mają za zadanie budować nastrój i tworzyć tło dla postaci, dlatego nie można z nich całkowicie rezygnować. Stroje aktorów, charakteryzacja oraz scenografia sceniczna wpływają na wyobraźnię widowni i rozbudzają określone emocje. Ważna jest więc odpowiednia aranżacja sceny, z wykorzystaniem dostępnych rozwiązań scenicznych.

Elementy scenografii scenicznej

Przygotowując spektakl, należy zadbać nie tylko o dekoracje, ale także o elementy techniczne. Nie chodzi jedynie o scenę i nagłośnienia, ale przede wszystkim o mechanikę sceniczną, która umożliwi zrealizowanie scenariusza spektaklu. Dobrym wyborem będzie zainwestowanie w uniwersalne rozwiązania, jak na przykład podciąg rurowy BSC System. Można go wykorzystać do zamontowania dekoracji, reflektorów, kurtyn oraz innych części scenografii. Przygotowując przedstawienie, trzeba również wziąć pod uwagę następujące elementy:

  • Dekoracje i rekwizyty – mogą to być przedmioty wykorzystywane przez aktorów, maski lub specjalnie zaprojektowane stroje. Oprócz tego sprawdzą się ruchome dekoracje powieszone na podciągu rurowym, którym można sterować, dzięki czemu przedstawienie będzie dynamiczne.
  • Oświetlenie – za pomocą gry światłem również można stworzyć ciekawą scenografię. W tym przypadku sprawdzą się elementy mechaniki scenicznej, takie jak mosty oświetleniowe czy sztankiety. Są one wyposażone w elektryczne sterowanie, co umożliwia bieżącą kontrolę nad ustawieniem reflektorów.
  • Kurtyny teatralne – za pomocą tkanin scenicznych można zbudować ciekawą scenografię. Jest to tani i uniwersalny sposób, aby urozmaicić scenę dodatkowymi dekoracjami i rekwizytami, a także stworzyć na niej tło dla poszczególnych aktów.

Oprócz tego można wykorzystać nowoczesne technologie, które są coraz chętniej stosowane nawet w tradycyjnym teatrze.

Nowoczesne technologie na scenie

Organizując występ teatralny, trzeba przede wszystkim skupić się na tym, jaki charakter ma spektakl. Dzięki możliwościom technologicznym obecnie wiele przedstawień ogranicza się jedynie do wykorzystania mechaniki scenicznej bez dodatkowych rekwizytów. Tłem dla gry aktorskiej są więc dekoracje świetlne, kurtyny i ekrany, dzięki czemu całe przedsięwzięcie jest niezwykle zjawiskowe i dynamiczne.

Artykuł partnerski