Jak dbać o klasyczne, drewniane pianino?

Masz w domu piękne, drewniane pianino lub stylowy, choć już leciwy fortepian? A może nosisz się z zamiarem zakupu klasycznego instrumentu? W tym artykule podpowiadamy jak najlepiej o niego dbać, aby dłużej Ci posłużył, świetnie wyglądał i czarował pięknym dźwiękiem. Zapraszamy do lektury.

Dbanie o pianino na co dzień

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem drewnianego pianina, zapewne już wiesz, że wymaga ono cyklicznych zabiegów, aby zachowało swoją unikalną barwę dźwięków. Nie ulega wątpliwości, że jak wiele klasycznych instrumentów, tak i ten wymaga przede wszystkim strojenia. Sugeruje się wykonanie go przynajmniej raz na pół roku, dzięki temu wibracje strun pozostaną na odpowiedniej częstotliwości, oferując czystą i harmonijną barwę. To jednak nie wszystko – ważne są również mniej absorbujące, choć częstsze czynności. Jedną z nich jest zachowanie czystości – chodzi tu zarówno o kurz, jak i sprzęty ustawiane na instrumencie.

Pianino lub fortepian służą często jako ozdoba salonu. Wiele instrumentów wygląda rzeczywiście okazale, ale należy pamiętać, że same w sobie stanowią piękny widok i nie należy zastawiać ich dodatkowym sprzętem. Nierzadko ustawiane są na nich kwiatki w doniczkach, których podlewanie nie zawsze kończy się sukcesem i woda trafia do wnętrza instrumentu. Podlewanie pianina to jedna z najczęstszych przyczyn uszkodzenia mechanizmu i pudła rezonansowego, którego naprawa może być naprawdę kosztowna.

Warto również pamiętać o częstym odkurzaniu pianina. We wnętrzu sprawdzi się odkurzacz z miękką szczotką na końcu, ale na zewnątrz dobrze jest użyć środka do konserwacji powierzchni lakierowanych. Ważne jest również czyszczenie klawiatury – możesz tu skorzystać ze specjalnych ściereczek antystatycznych. Nie zaszkodzi uprzednio użyć odkurzacza, aby wyciągnąć kurz z pomiędzy klawiszy. Zbyt duża ilość kurzu może z czasem unieruchomić klawisz lub utrudnić korzystanie z niego. Kurz z klawiatury warto ścierać za każdym razem, zanim zasiądziesz do instrumentu. To łatwy sposób na zachowanie klawiszy w dobrej kondycji.

kawa.jpg

 

Ustaw instrument w dobrym miejscu

Drewniane pianino powinno znajdować się w miarę możliwości z dala od źródła wilgoci i zbytniego nagrzewania. Pracujące pod wpływem zmian temperatury i wilgotności drewno może wpływać na szybsze rozstrojenie instrumentu. Nie polecamy również ustawiania go blisko okna, gdyż światło słoneczne może skutecznie odbarwić lakier. Najlepszym miejscem będzie więc wnętrze salonu, z dala od kaloryfera, łazienki i wyziewów kuchennych.

pian2.jpg

Warto również zwrócić uwagę na to, aby pianino nie znajdowało się w przejściu. Zdarza się czasem, że z braku lepszego miejsca, instrument ląduje w korytarzu, gdzie często ktoś o nie zahacza, obija się lub układa na nim różne przedmioty, odzież. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu mamy małe dzieci lub zwierzęta.