Czym jest e-sport i jak zostać prawdziwym graczem?

WhitePress
WhitePress

Jeszcze do niedawna niektórzy spierali się, czy szachy i brydża można uznać za dyscypliny sportowe – skoro właściwie nie trzeba się przy nich poruszać… Podobne dylematy – i to na ogromną skalę – towarzyszą refleksjom nad niezwykle popularnym dzisiaj e-sportem, który ciągle zyskuje sobie coraz większe rzesze fanów i sponsorów. Co to jest e-sport, czym się charakteryzuje i czy każdy może zostać zawodowym graczem?

Co to jest e-sport?

E-sport, nazywany czasem także sportem elektronicznym, to nic innego jak rywalizacja zawodników na kanwie popularnych gier komputerowych w rzeczywistości wirtualnej. Według tej definicji każdego, kto grał kiedykolwiek w „World of Warcraft”, „League of Legends” czy „Heroes”, można uznać za amatora rekreacyjnej formy tej dyscypliny. Oprócz amatorskich rozgrywek w domowym zaciszu istnieje jednak także zawodowy aspekt e-sportu: profesjonalne turnieje gier komputerowych, nazywane z angielskiego „pro gaming”.

E-sportowe turnieje, takie jak World Cyber Games (WCG) czy Electronic Sports World Cup (ESWC), przyciągają – podobnie jak tradycyjne rozgrywki sportowe – całe rzesze fanów i kibiców, którzy zwykle śledzą poczynania swoich ulubionych e-sportowców za pośrednictwem internetowych transmisji. Mistrzostwa Świata w „League of Legends” w roku 2017 oglądało w szczytowych momentach nawet 100 milionów osób. Z wielką popularnością e-sportu łączą się także wielkie pieniądze – kontrakty zawodowych graczy opiewają na dziesiątki milionów dolarów.

Szybki Internet: światłowód podstawą e-sportu

Podobnie jak w przypadku wielu tradycyjnych dyscyplin sportowych, kluczową rolę w e-sporcie – obok umiejętności i doświadczenia – odgrywa odpowiedni sprzęt. Niezwykle ważny jest nowoczesny, szybki komputer z dużym ekranem i specyfikacją odpowiadającą wymaganiom danej gry (istotne są m.in. doskonała karta graficzna i dźwiękowa), wyposażony w wygodną podświetlaną klawiaturę i profesjonalną mysz dla gamera. Wiele gier nie może się też obejść bez dodatkowych akcesoriów, takich jak joystick czy kierownica.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że wszystkie rozgrywki e-sportu odbywają się online, najważniejszy okazuje się szybki i niezawodny Internet. Światłowód w technologii FTTH (ang. Fiber To The Home – „światłowód do domu”) to dzisiaj najnowocześniejsza i najwydatniejsza technologia dostarczania Internetu domowego, na którą gracze e-sportu decydują się najchętniej. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na szybkość przesyłania danych oferowaną przez taki Internet (światłowód INEA, najszybszy w UE, może np. osiągać prędkość nawet do 10 Gb/s), a także na symetryczny charakter łącza, czyli zrównanie prędkości pobierania i przesyłania danych.

Jeśli więc marzy ci się kariera e-sportowca, zacznij od zgromadzenia odpowiedniego sprzętu i zapewnij sobie optymalne warunki do treningów. A potem: graj, graj, graj… i nie wahaj się próbować swoich sił w rozgrywkach kolejnych szczebli. Powodzenia!

Artykuł partnerski.