Czy zarządzanie i inżynieria produkcji to dobry kierunek studiów?

0
419

Jednym z kierunków studiów inżynierskich, cieszących się z roku na rok coraz większą popularnością jest zarządzanie i inżynieria produkcji. To właśnie ten kierunek studiów, oferuje kształcenie interdyscyplinarne, podczas którego studenci nabywają wiedzę nie tylko stricte techniczną ale także menadżerską oraz społeczną. Z tego też powodu kierunek ten uznawany jest za jeden z najbardziej przyszłościowych.

Jak wyglądają studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji?

Studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji są studiami technicznymi, które kończą się otrzymaniem dyplomu inżyniera.  Pierwszy stopień trwa 7 semestrów (3,5 roku), a dalsze kształcenie można kontynuować na studiach magisterskich trwających w tym przypadku najczęściej 1,5 roku.

Z uwagi na to że ZiP jest kierunkiem przyszłościowym oraz dającym duże szanse na rynku pracy w przyszłości, ilość materiału jaką należy przyswoić na studiach jest duża. Do najważniejszych i często jednych z trudniejszych przedmiotów zaliczyć należy mechanikę, fizykę czy statystykę. Studenci mają też do zaliczenia takie przedmioty jak podstawy automatyzacji, podstawy elektrotechniki czy  podstawy konstrukcji maszyn. Program studiów obejmuje specjalistyczne przedmioty z zakresu nauk technicznych m.in. metrologię, eksploatację i bezpieczeństwo maszyn czy laboratorium materiałów ceramicznych oraz metaloznawstwa. Podczas nauki nie brakuje także przedmiotów o charakterze społecznym i humanistycznym a także przedmiotów specjalistycznych.

Dlaczego warto studiować kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji?

Ukończenie studiów na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji daje szanse na możliwości zatrudnienia z wielu sektorach przemysłowych. Dzięki dostępności takich specjalizacji jak informatyczne systemy zarządzania, technologie cyfrowe w zarządzaniu produkcją, inżynieria systemów produkcyjnych czy zarządzanie w branży odnawialnych źródeł energii, absolwenci mogą z dużą szansą na powodzenie ubiegać się o stanowiska kierownicze w dobrze prosperujących firmach, działających zarówno w Polsce jak i za granicą.

ZiP daje możliwość na rozwój kariery w takich sektorach gospodarki jak sektor:

– farmaceutyczny,

– chemiczny,

– motoryzacyjny,

– spożywczy.

Zapotrzebowanie na absolwentów ZiP stale rośnie, a na współczesnym rynku pracy wciąż jest brak dobrze przygotowanych specjalistów. Dzięki zdobyciu odpowiedniego wykształcenia, kwalifikacji oraz doświadczenia, absolwenci tego kierunku mogą liczyć na pracę w międzynarodowych korporacjach.

Kariera po zarządzaniu i inżynierii produkcji

Absolwenci tego kierunku studiów mogą z powodzeniem pracować jako różnorodni specjaliści oraz inżynierowie. Do najczęściej poszukiwanych specjalistów należą inżynierowie procesu (zajmujący się planowaniem od początku nowych procesów produkcyjnych) oraz inżynierowie ds. jakości (do których obowiązków należy przeprowadzanie audytów i kontroli czy przygotowywanie dokumentacji jakościowych).

Studia na kierunku zarządzania i inżynierii produkcji  dają też szansę na pracę jako:

– inżynier planowania produkcji, którego praca polega na opracowywaniu planów produkcyjnych oraz nadzorze nad ich wykonywaniem i wdrażaniem,

– specjalista ds. bezpieczeństwa procesowego,

– specjalista ds. logistyki, których głównym zadaniem jest optymalizacja kosztów transportu.

Absolwenci mogą też pracować w przedsiębiorstwach i urzędach jako urzędnicy, na licznych stanowiskach administracyjnych czy tych dotyczących kontroli producentów czy zarządzania procesem.

Wiecej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.ssw-sopot.pl/zarzadzanie-i-inzynieria-produkcji/

Artykuł partnerski.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments