Antyki w Warszawie – te naczynia i zastawa mogą mieć sporą wartość! Poznaj najciekawsze okazy!

0
164

Moda na vintage trwa w najlepsze – dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza meble i ceramika. W sklepach znajdziemy wiele interesujących staroci, ale jak wybrać najlepsze antyki w Warszawie? Warto kierować się przede wszystkim datą produkcji, marką, tworzywem, ale też tym, w jakim są obecnie stanie. Zobacz, jakie zabytkowe naczynia kupić teraz, aby później nie żałować!

Limoges, Sevres, Meissen – zastawy tych marek są warte krocie!

Sporo osób kojarzy wyroby porcelanowe z Chinami – w końcu to tam od setek lat powstawały produkty wysokiej jakości, które przez wiele lat były na Starym Kontynencie stawiane za wzór. Dopiero w XVIII wieku w Europie udało się wytworzyć pierwsze porcelanowe naczynia.

Pionierem była firma niemiecka Meissen, która na przełomie XVI i XVII wieku zdominowała rynek. Później, podczas panowania króla Ludwika XV, pałeczkę przejęli Francuzi. Powstały wtedy dwie, znane do dziś fabryki – Sevres i Limoges. Produkowały nie tylko ręcznie zdobione talerze, ale też cukiernice, misy, kubki, wazy, wykorzystując przy tym skomplikowane jak na tamte czasy technologie.

Meissen, Sevres i Limoges funkcjonują do dziś, a ich wyroby są niezwykle wartościowe, tym bardziej, jeśli to zabytki. Co ciekawe, pojedyncze egzemplarze można jeszcze znaleźć w sklepach ze starociami, a ich ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, zależnie od daty produkcji i stanu technicznego.

Kolekcjonerskie talerze – wyjątkowe egzemplarze stworzone przez artystów

Nie ulega wątpliwości, że to wyjątkowe produkty, które z łatwością można wyeksponować np. w witrynie w salonie. Takie talerze są małymi dziełami sztuki, poruszającymi rozmaitą tematykę – historyczną, religijną, świąteczną. Ich funkcja estetyczna przewyższa walory funkcjonalne.

Pojawiły się na rynku pod koniec XIX w., a pierwszym bardzo znanym przykładem tego rzemiosła jest „Behind the frozen window” Binga & Grondahla. Wybierając tego typu antyki, trzeba zwrócić oczywiście uwagę na stan, w jakim się znajdują, a także to, ile podobnych przedmiotów znajduje się na rynku. Zasada jest bardzo prosta – im rzadszy okaz, tym lepiej. Nie bez znaczenia jest także autorstwo, bo tworzyli je także znani artyści, nawet Pablo Picasso!

Obecnie można znaleźć talerze kolekcjonerskie w różnych przedziałach cenowych. Najbardziej wartościowe są modele marki Bing & Grondhal, Wedgewood, Royal Copenhagen, Franklin Mint – takie antyki w Warszawie oferują Antyki Bronisze.

Srebrna zastawa – wartościowy kruszec i nietuzinkowa ornamentyka

Srebrne zastawy znane są od wieków. Co więcej, te wyroby cieszą się popularnością także i dziś. Uważa się, że to stylowe wyposażenie jadalni ma nawet właściwości prozdrowotne. Oczywiście najnowsze zastawy cechuje nowoczesny, zazwyczaj minimalistyczny design, jednak można znaleźć też zabytkowe okazy z pięknymi zdobieniami.

Najchętniej kupowanymi elementami antycznej zastawy stołowej są sztućce. Szczególnie ceni się modele z wykonane ze srebra Sterling z wyjątkowymi ornamentami – jednym z najbardziej znanych i cenionych jest wzór grande baroque, stworzony przez Williama S. Warrena w 1941 roku.

Warto też inwestować w srebrne serwisy do kawy, miseczki, kieliszki – prawdziwe perełki można szukać w sklepie internetowym z antykami, a także na wydarzeniach, gdzie wystawiają się najlepsi, zweryfikowani wystawcy. Można tu wskazać na przykład na Warszawskie Targi Antyków, które organizują Antyki Bronisze.

Zabytkowe naczynia są nie tylko pięknym i nietuzinkowym elementem wyposażenia wnętrza, ale też świetnym pomysłem na inwestycję, która zwróci się w przyszłości!

Artykuł sponsorowany / reklama
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments