Antena DVB-T i wybór kabli antenowych

anteny dvb-t zewnętrzne

Naziemna telewizja cyfrowa została uruchomiona prawie dekadę temu (30 września 2010 roku). Już w 2015 toku korzystało z niej ponad 15 milionów użytkowników. To bardzo dobry wynik najtańszej z możliwych opcji telewizyjnych. Jedyną opłatą za telewizję naziemną jest przede wszystkim przez wielu nienawidzony abonament radiowo-telewizyjny. Antena DVB-T w połączeniu z nowym telewizorem pozwala na odbiór paru multipleksów. Na każdym z nich umieszczone są różne kanały – od telewizji publicznej po Eska TV czy TTV. Nawet jeśli w mieszkaniu zalega nam stary, jeszcze działający telewizor kineskopowy, to z powodzeniem można go przerobić na centrum domowej rozrywki.

Anteny DVB-T | Rodzaje

Wystarczy kupić dekoder (który w nowszych telewizorach jest wbudowany), antenę i kabel antenowy (chyba że już jest w zestawie). Sumaryczny koszt to około 100 zł i to właściwie jedyne pieniądze, które musimy wyłożyć. Później możemy się cieszyć niezakłóconym sygnałem w najlepszej jakości. Skoro o jakości mowa, to gdzie używać jakiej anteny? Czy antena pokojowa wystarczy do obioru w dużym mieście i kiedy stosujemy anteny ze wzmacniaczem? Na te wszystkie pytania odpowiemy w tym poradniku klienta.

Obecnie naziemna telewizja cyfrowa to 29 polskojęzycznych kanałów rozbitych na cztery multipleksy, czyli pakiety kanałów.

3 z nich są nadawane częstotliwości UHF (470-862 MHz) i jeden multipleks (MUX 8) nadawany na częstotliwości VHF tj. 174-230 MHz. Już na tym etapie zaczyna się potencjalny problem z wyborem anteny – czy potrzebujemy multipleksu MUX8? Podstawowe anteny operują tylko na pasmie UHF. Żeby odebrać sygnał VHF potrzebna będzie antena typu COMBO (z opcją ustawienia pionowej i poziomej polaryzacji.

Najpierw podzielmy anteny ze względu na konstrukcję. Najbardziej podstawowym typem są najtańsze zresztą anteny pokojowe. To zwykle kawałek plastiku o odpowiednim kształcie wypełnionym drutem. Taki typ anten sprawdzi się przede wszystkim w dużych miastach i w miejscach nie oddalonych od nadajników więcej niż parę kilometrów.

Anteny zewnętrzne

Następnym typem są anteny dvb-t zewnętrzne. Wygląd jest bardzo zbliżony do anten pokojowych, lecz ten rodzaj jest dostosowany do surowych warunków zewnętrznych. Anteny dookólne to już anteny aktywne, które zbierają sygnał z całej średnicy urządzenia. To idealne rozwiązanie dla odległości mniejszej niż 40 km od nadajnika.

Anteny kierunkowe

Warto zwrócić uwagę na anteny kierunkowe, które działają dokładnie w stronę nadajnika. Dzięki tej kierunkowości anteny są w stanie zbierać sygnał do 60 km odległości od nadajnika bez wzmacniacza. Najdroższymi antenami są zdecydowanie anteny szerokokątne ze wzmacniaczem. Taka antena nie musi zostać ustawiona w kierunku nadajnika. Dodatkowo wzmacniacz sygnału powoduje, że odbierzemy doskonały sygnał z odległości nawet 100 km od nadajnika.

Jak wybrać antenę DVB-T?

Pierwszym i najważniejszym kryterium wyboru musi być odległość od nadajnika. Jeśli jest to nie więcej niż 10 km, to możemy być pewni, że nawet najtańsza antena pokojowa czy nawet stara antena siatkowa po babci sprawdzi się tutaj dobrze.