Potrafisz wybrać najważniejszą pośród swoich rzeczy? Potrafiłbyś w porywie chwili wybrać jedyną rzecz i zostawić wszystko, co posiadasz? Jedna rzecz może wywołać lawinę trudnych pytań. Już tylko do 17 marca można oglądać relację autentycznych świadectw ludzi, dla których wybór ten okazał się koniecznością.
Najważniejsza rzecz – pod tym hasłem Miasto Ogrodów w Katowicach zaprasza na wystawę zdjęć słynnego Briana Sokola. Artysta na prośbę UNHCR zrealizował projekt obrazujący prawdziwy dramat ludzi zmuszonych do walki o przetrwanie. Projekt Najważniejsza rzecz pokazuje uchodźców, którzy w obliczu tragicznych wydarzeń porzucili swoje domy. Katorżnicza tułaczka jest dla nich walką o ocalenie najbliższych, słabych i chorych. Jest to też walka o zachowanie tożsamości, w tym wyzwaniu pomaga nierzadko owa rzecz, najważniejsza rzecz, przypominająca dawne życie.
Kim są?
Setki, tysiące, miliony rodzin walczących o byt na obcym lądzie, są dla nas, choć przerażające dla oczu, zwykle poza zasięgiem działań. Tłumy wiążą się z obojętnością. Brian Sokol to artysta, który zamieszkał pośród tłumu uchodźców. Dzięki temu zauważył jednostki, odkrył poszczególne istoty i zmienił myślenie o nich. Ludzie zwykli jak my, na naszych oczach, w czasach, w których żyjemy, przeżyli dramat, o którym nie mamy pojęcia.
Czy warto oglądać?
Jaką moc sprawczą ma fotografia? Jaką moc sprawczą ma sztuka? Coraz częściej stawiane jest pytanie o jej sens i cel. W czasie wolności wypowiedzi twórczej sztuka współczesna nader często budzi wątpliwości. Czy jest jeszcze sztuka, która prawdziwie żyje? Ta niepewność towarzyszy zapewne zarówno odbiorcom pobieżnie przeglądającym propozycje twórców, jak i tym aktywnym w obszarze sztuki. Mimo to istnieją momenty, dzięki którym odkrywamy głęboki sens sztuki, kultury. Te momenty sprawiają, że myślimy inaczej.
Lekcja odbioru
Fotografia to sztuka, która tak naprawdę oferuje nie tylko możliwość zatrzymania chwili. Fotografia uczy nas patrzeć. Zdjęcia Briana Sokola są dobrą lekcją, pokazują historie, są namacalnym dowodem bezwzględnego losu. Dzięki nim żywe staje się to, co wydarza się obok nas i na co tak często pozostajemy obojętni. Wierzę, że jeśli choć garstka ludzi wolnego świata zrozumie tragedię bohaterów wystawy, moc sprawcza sztuki istnieje.
Najważniejsza rzecz
Hasło wbija się w podświadomość odbiorcy. Sprawia, że okrutny los widziany na zdjęciach nie jest nam obojętny, bo poszukujemy w myślach najważniejszej rzeczy pośród wszelkich posiadanych dóbr. Zastanawiamy się, co jest dla nas najważniejszą rzeczą. Po chwili jednak dopada nas myśl o tym, że nie tylko ten wybór był trudnością uchodźców. O wiele trudniejsze wyzwania rozpoczęły się wraz z nim. Wystawa czynna do 17 marca 2019 r.