Robert Brylewski nie żyje

0
611

Odszedł od nas człowiek – instytucja. Legenda Polskiej muzyki alternatywnej, gitarzysta, wokalista, producent muzyczny. Robert Brylewski zmarł 3 czerwca 2018 roku.

Informację o śmierci muzyka przekazała w nocy jego rodzina. Wiadome było, iż muzyk od kilku tygodni był w stanie śpiączki. Zły stan zdrowia spowodowany był pobiciem, które miało miejsce w styczniu 2018 roku. Robert Brylewski przeszedł operację i gdy wydawało się, że wszystko idzie w dobrą stronę, znowu trafił do szpitala. Powodem było zapalenie płuc, jednak okazało się, że potrzebny jest kolejny zabieg. Trzeci pobyt w szpitalu, był ostatni. Sprawą zajmuje się policja i prokuratura.

Robert Brylewski nie żyje – kim był?

Postać Brylewskiego to niemal klucz do tego jak w Polsce pojawiała się muzyka alternatywna. Oczywiście nie współczesnej alternatywy, a alternatywę dla muzycznej papki lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Zespoły, które stworzył były fundamentami dla punka, reggae czy new wave i cold wave w Polsce.

Urodzony w 1961 roku Robert, był dzieckiem muzyków Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Miał więc naturalne predyspozycje do podążania w artystycznym kierunku. Tak też się stało, pierwszy zespół założył w wieku 17 lat. I od tej pory zaczął powoli szturmować Polską scenę muzyczną.

Pierwszym zespołem Roberta był The Boors, który po zagraniu jednego koncertu zamienił się w Kryzys. Krótka i burzliwa działalność grupy doczekała się jednego wydawnictwa pod tytułem Kryzys. Żeby było ciekawie, album ukazał się we Francji nakładem Blitzkrieg Records. Co więcej, materiał został wydany bez zgody członków zespołu i do dziś nie jest on przez nich autoryzowany. Grupa istniała w latach 1979-81. Jednak nagrania przeszły do historii i do dziś inspirują twórców. Kryzys obudził się ze snu w roku 2008 niemal w oryginalnym składzie. W 2010 wydał płytę Kryzys Komunizmu, na którą składały się głównie utwory sprzed trzydziestu lat. Oczywiście nagrane na nowo odzyskały swój dawny blask.

Kolejnym zespołem Brylewskiego była Brygada Kryzys. Istniał on ze sporymi przerwami od 1981 roku. Tym razem do punkowej agresji doszły jeszcze nowofalowe smaczki. Grupa wydała dwa studyjne albumy. Jednak debiutem była wydana w Wielkiej Brytanii koncertowa płyta. Czarna Brygada, debiut Brygady Kryzys, do dziś uznawany jest za jedną z najważniejszych pozycji Polskiej muzyki alternatywnej.

Dzięki Robertowi Brylewskiemu na salony weszło również reggae. A wszystko za sprawą zespołu Izrael. Założony w 1983 roku projekt funkcjonował do 1995. W tamtych czasach udało im się wydać cztery studyjne albumy. Najważniejszym jest Duchowa Rewolucja. Trzeci krążek zespołu pierwotnie był wydany w dwóch częściach. Reaktywacja grupy nastąpiła w 2006 roku, a dwa lata później wydano piąty autorski album grupy.

Robert Brylewski nie żyje – Spoczywaj w Pokoju!

O Robercie i jego dokonaniach można pisać książki. Kryzys, Izrael, Brygada Kryzys. Te zespoły rzucały kolory na szarą rzeczywistość PRLu. Walczyły słowem i muzyką. Jeśli do tego dołączymy współtworzenie takich rzeczy jak Armia czy 52um zobaczymy jakim artystą był Robert. Głowa pełna pomysłów, błyskotliwość i specyficzny styl bycia. Tworzył do końca swojego życia… teraz gra w Zaświatach!

Maciej Juraszek

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments