
Przetłuszczające się włosy to częsty problem, który powoduje utratę objętości oraz uczucie dyskomfortu. Nadmiar sebum może prowadzić do podrażnień, swędzenia i łupieżu, dlatego ważne jest zrozumienie przyczyn oraz odpowiednia pielęgnacja, by przywrócić równowagę i zdrowy wygląd włosów.
Charakterystyka przetłuszczających się włosów
Przetłuszczające się włosy to problem, który dotyka wielu z nas. Choć nazywamy go problemem włosów, to tak naprawdę przetłuszcza się skóra głowy a łój, który wydziela przechodzi na pasma. Jest to efekt nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, które produkują zbyt dużą ilość sebum. Możemy wtedy zauważyć, że naszym włosom brakuje objętości i wyglądają one na zaniedbane. Równie często towarzyszy temu przesuszanie się końcówek a codzienne mycie włosów wcale nie polepsza naszej sytuacji. Taki typ skalpu często wymaga codziennego mycia – włosy umyte rano mogą już wieczorem wyglądać na przetłuszczone. Nadmiar sebum często prowadzi do podrażnień i swędzenia skóry głowy, a czasem nawet występuje na niej łupież tłusty. Nadprodukcja łoju jest jedną z przyczyn wypadania włosów.
Pierwsze kroki w walce z przetłuszczającą się skórą głowy
Pierwszym krokiem do wyeliminowania problemu przetłuszczających się skóry głowy jest zidentyfikowanie przyczyny. Jeśli problem ma podłoże hormonalne, to warto udać się do lekarza, w celu ustalenia odpowiedniego planu leczenia. Natomiast jeżeli to nasza pielęgnacja jest nieodpowiednio dobrana, możemy spróbować zmienić produkty, z których korzystamy lub sposób ich stosowania, aby lepiej dopasować je do potrzeb naszej skóry głowy.
Przyczyny
Przyczyn przetłuszczającej się skóry głowy może być wiele. Jedną z nich są zaburzenia hormonalne, które wpływają na nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Problem ten równie często wynika z chorób tarczycy, dlatego tak ważnym jest dostosowanie planu leczenia, aby utrzymać odpowiedni poziom hormonów z nią powiązanych. Długotrwałe narażenie na stres oraz nieodpowiednia dieta również mogą być przyczyną przetłuszczania się skóry głowy. Dieta bogata w tłuszcze nasycone, cukry proste i żywność przetworzoną pobudza gruczoły łojowe, prowadząc do nadmiernego wydzielania sebum. Nieodpowiednia pielęgnacja, jak rzadkie mycie włosów czy źle dobrane kosmetyki, może powodować nadprodukcję łoju. Warto również wspomnieć o uwarunkowaniach genetycznych – u niektórych osób gruczoły łojowe są z natury bardziej aktywne, co sprawia, że problem przetłuszczania się włosów występuje niezależnie od stylu życia czy pielęgnacji.
Pielęgnacja

Pielęgnując skórę głowy warto wybrać szampon odpowiednio dobrany do naszego problemu. Do pielęgnacji powinniśmy wybierać produkty, które odpowiadają na potrzeby naszej skóry głowy. W tym wypadku będziemy celować w kosmetyki przeznaczone dla włosów o skłonnościach do przetłuszczania się. Pamiętajmy, żeby myć je tak często, jak tego potrzebują. Odkładanie mycia na później, w celu “przyzwyczajenia” włosów do rzadszego oczyszczania może przynieść odwrotny skutek. Nagromadzone sebum, pot i zanieczyszczenia zatykają pory, nasilając pracę gruczołów łojowych oraz sprzyjając łupieżowi i wypadaniu włosów. Warto rozważyć zakup dwóch różnych szamponów, dobierając je odpowiednio do potrzeb włosów i skóry głowy. Jeden – łagodny, który będzie służył do codziennego mycia a drugi – silniejszy, do stosowania go 1 – 2 razy w tygodniu. Do oczyszczania skóry głowy powinniśmy używać letniej wody, ponieważ gorąca może dodatkowo stymulować pracę gruczołów łojowych. Unikajmy używania suchych szamponów, gdyż mogą one nasilać łojotok. Raz w tygodniu warto wykonać peeling, który oczyści mieszki włosowe i poprawi ich kondycję. Warto także zadbać o całą długość włosów, ponieważ przetłuszczającej się skórze głowy często towarzyszy przesuszenie końcówek. Dlatego warto stosować nawilżające odżywki i maski, omijając skórę głowy, aby jej nie obciążać. Regularne nawilżanie i odżywianie włosów pomaga zachować ich zdrowy wygląd, zapobiega ich puszeniu się i łamliwości.