HYROX – czym jest, dla kogo i dlaczego warto wziąć udział?

0
36
fot. Sportograf

Zarówno na siłowniach, jak i w rozmowach pasjonatów sportu często pada słowo HYROX. Social media również pękają w szwach od licznych zdjęć i filmików z tegorocznego wydarzenia. Ale – czym on właściwie jest i dla kogo jest przeznaczony? Poznaj specyfikę całkiem nowego, choć błyskawicznie rozwijającego się sportu fitness!

HYROX – co to w ogóle jest?

HYROX to globalne zawody fitness zarówno dla amatorów, jak i dla profesjonalistów, a zarazem doskonała szansa na sprawdzenie swoich możliwości w różnorodnych dyscyplinach. Każde wydarzenie odbywa się według tego samego formatu – rozpoczynając od wykonania 1 km biegu, po którym następuje 1 trening funkcjonalny, a to wszystko przeplatane i łącznie powtórzone 8 razy. Wyścigi te są organizowane na całym świecie i odbywają się w dużych obiektach krytych, dzięki czemu biorącym udział sportowcom zapewniona jest wyjątkowa atmosfera i niezapomniane wrażenia.

fot. Sportograf

Hyrox to nie tylko event sportowy testujący twoją siłę i wytrzymałość. Organizacja skupia się przede wszystkim na promowaniu zdrowego stylu życia oraz budowania społeczności, którą łączy wspólna pasja do fitness’u, współzawodnictwa oraz kultywowanie zdrowych nawyków i wspólnej aktywności sportowej.

fot. Sportograf

Skąd wziął się fenomen Hyrox’a?

Hyrox powstał w Niemczech w 2017 roku, a jego twórcami są jeden z najbardziej cenionych i doświadczonych organizatorów imprez sportowych – Christian Toetzke oraz trzykrotny medalista olimpijski, zarazem mistrz świata – Moritz Furste. Ich celem było stworzenie wydarzenia fitness dla każdego, bez względu na poziom zaawansowania, co niespodziewanie urosło do rangi najszybciej rozwijającego się sportu fitness na świecie. Obecnie zawody odbywają się w 11 krajach i ponad 30 różnych metropoliach.

DYWIZJE HYROX, czyli kategorie oraz ich specyfika

HYROX jest bardzo przystępny – w zawodach może wziąć udział każdy, kto skończył 16 lat, a grup wiekowych jest aż 13. Nie ma limitów czasowych ani wymagań kwalifikacyjnych, więc każdy może zrealizować wyścig w swoim tempie. Poszczególne dywizje różnią się między sobą stopniem trudności i poziomem zaawansowania.

fot. Sportograf

W Hyrox’ie do wyboru są 4 różne kategorie: Open, Pro, Doubles oraz Relay. Dwie pierwsze to rywalizacja indywidualna, w Doubles rywalizuje się w parach (kobieta z kobietą, mężczyzna z mężczyzną lub kobieta z mężczyzną), a w Relay – w 4 osoby (kobiety z kobietami, mężczyźni z mężczyznami lub mix). W Doubles zawodnicy biegną razem 8km, ale dzielą się ćwiczeniami, natomiast w sztafetach (czyli Relay) – każdy wykonuje po 2 wybrane ćwiczenia oraz 2 km biegu. Kategoria Open to wyścig, który jest wyzwaniem, ale możliwym do pokonania dla każdego, natomiast Pro ze względu na większe ciężary przeznaczony jest dla doświadczonych zawodników.  Również w tych dwóch grupach mogą wziąć udział osoby z niepełnosprawnościami – są to: Adaptive Men i Adaptive Women. Ceny wybranych biletów są zależne od różnych czynników, w tym od rodzaju kategorii, lokalizacji czy terminu.

fot. Sportograf

FORMAT WYŚCIGU HYROX

  • SkiErg

Pierwszym treningiem jest 1000 metrów na trenażerze narciarskim SkiErg, czyli tzw. narciarz. To ćwiczenie skupia się głównie na mięśniach ramion, barków i korpusu, jednak wykonywane prawidłowo angażuje mięśnie całego ciała.

  • Sled Push

Kolejne ćwiczenie to Sled Push, czyli pchanie sanek przez 50 metrów. Pracują tutaj głównie dolne partie ciała (szczególnie przednie części ud) oraz cała tylna taśma i mięśnie korpusu.

  • Sled Pull

Następne w kolejce jest ciągnięcie sanek za pomocą liny przez 50 metrów. W tym ćwiczeniu mocno pracują pośladki, bicepsy i plecy oraz cały tułów.

  • Burpee Broad Jumps

Czwarte ćwiczenie to burpee, czyli tzw. „padnij powstań” – do wykonania na dystans 80 metrów. Łączy w sobie siłę, dynamikę i wytrzymałość, angażując mięśnie całego ciała.

  • Rowing

Treningiem nr. 5 jest wiosłowanie na dystans 1000 m. Wioślarz jest drugim ergometrem w całych zawodach i to ćwiczenie (podobnie jak SkiErg) angażuje całe ciało, jednak z naciskiem na nogi i plecy.

  • Farmers Carry

Następny jest spacer farmera, czyli przeniesienie 2 kettlebels na dystans 200 m. W tym ćwiczeniu pracują mięśnie górnej części pleców, wszystkie mięśnie tułowia oraz przedramiona/dłonie (czyli siła chwytu).

  • Sandbag Lunges

Przedostatnim treningiem są wykroki z workiem na plecach (10, 20 lub 30 kg) na dystansie 100 m. Pracują przede wszystkim mięśnie ud i pośladków.

  • Wall Balls

Ostatnie ćwiczenie to rzuty piłką lekarską do celu na ścianie – 75 (kobiety) lub 100 (mężczyźni) razy. Obciążenie jest różne, w zależności od kategorii i płci. Wall ball’e skupiają głównie siłę nóg i ramion.

fot. Sportograf

Warto wiedzieć, że za niedokładne wykonanie ćwiczeń, przekraczanie wyznaczonych linii bądź pomylenie kolejności ćwiczeń czy stref obowiązują kary w postaci niezaliczenia powtórzeń, bądź dodania karnych minut do wyniku.

HYROX POLAND 2025 – gdzie był i gdzie będzie?

Pierwszy tegoroczny wyścig Hyrox w Polsce miał miejsce w Katowicach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i odbył się w dniach 22 i 23 lutego. Kolejny był w Warszawie, na stadionie PGE Narodowy i to całkiem niedawno, bo 12 i 13 kwietnia. W tym roku pojawią się jeszcze 2 edycje HYROX POLAND 2025; 12 października w Gdańsku oraz 13-14 grudnia w Poznaniu.

fot. Sportograf

HYROX oczami widza

Miałam okazję być w stolicy podczas tegorocznych zawodów i zobaczyć na własne oczy, jak wyglądają naprawdę. Już na wstępie event robił wrażenie – głośna muzyka, mnóstwo ludzi i wesoła atmosfera. Wydarzenie trwało od samego rana po późne godziny wieczorne. Wróćmy jednak do początku – po rejestracji zawodnicy zostali oznakowani konkretnym numerem na ramieniu oraz otrzymali pakiet startowy, w skład którego wchodzą: pamiątkowa naszywka finishera oraz chip na kostkę do indywidualnego pomiaru czasu, który obejmuje nie tylko wynik, ale i czas wykonania poszczególnych ćwiczeń, od startu do mety. Po dokonaniu rejestracji i przeszukaniu rzeczy osobistych, zarówno uczestnicy, jak i widzowie mogli przejść na trybuny.

fot. Diana Łętocha

Trzeba przyznać, że widok zapierał dech w piersiach – ogromny stadion zamienił się w wielkie, sportowe widowisko. Organizacja wydarzenia była na wysokim poziomie; zarówno pod względem porządku, rozmieszczenia stacji i stref czy nagłośnienia, po świetnej jakości sprzęty sportowe oraz ogólne rozplanowanie imprezy. Event prowadzili zaprzyjaźnieni konferansjerzy, a o energetyczną muzykę zadbały świetne Dj’ki.

fot. Diana Łętocha

Mimo iż w tych dniach organizowane w Polsce, dało się usłyszeć rozmaite języki oraz dostrzec przeróżne narodowości. Na miejscu jednak panowała pełna kultura i miłość do wspólnej pasji, jaką jest aktywność fizyczna.

fot. Diana Łętocha

Zawody i atrakcje w jednym

Każda z kategorii miała wyznaczoną konkretną godzinę startu – i to było dokładnie dopilnowane, ponieważ nie było żadnych opóźnień. Podczas gdy dana grupa brała udział w wyścigu, inni przygotowywali się zawczasu, rozgrzewając się w wyznaczonej do tego strefie, a gdy uczestnicy startowali, kibice szczerze i przyjaźnie ich dopingowali, niekiedy z zabawnymi lub wzruszającymi transparentami.

fot. Diana Łętocha

Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu widzowie mogli na bieżąco wspierać oraz obserwować walkę i determinację danego zawodnika na każdej ze stacji i to z bardzo bliska. Na miejscu byli również profesjonalni fotografowie, ponieważ za dodatkową opłatą jest możliwość zakupu profesjonalnych zdjęć z zawodów, co stanowi świetną i trwałą pamiątkę.

fot. Diana Łętocha

Pod koniec, gdy dany zawodnik dotarł do mety, na tablicy pojawiał się jego wynik z ukończonym czasem wyścigu, natomiast wygrani z każdej kategorii wiekowej byli uhonorowani podczas końcowej ceremonii rozdania nagród, otrzymując też kwalifikacje do prestiżowych Mistrzostw Świata HYROX.

fot. Diana Łętocha

Warto wspomnieć, że prócz samego wyścigu organizatorzy przygotowali również szereg dodatkowych atrakcji dla uczestników. Były to m.in. specjalne stacje regeneracji, dostępne przez cały czas zawodów oraz strefa rozrywki z partnerami HYROX, gdzie każdy mógł zapoznać się z najnowszymi produktami i gadżetami sportowymi.

fot. Sportograf

Na miejscu były również punkty gastronomiczne dla wszystkich zainteresowanych. Zarówno z perspektywy widzów, jak i uczestników Hyrox jest dużym przeżyciem, które dostarcza wiele emocji i wrażeń. Poniżej zapytałam kilku tegorocznych zawodników o ich indywidualną opinię;

 

AREK BOREK

Trener personalny, brał udział w Hyrox Katowice 2025

  • Kategoria: PRO MEN, kategoria wiekowa: 16-24
  • Czas: 01:48:22
  • Miejsce: 172
fot. Archiwum prywatne

Moim zdaniem Hyrox to wydarzenie mocno kompleksowe, które sprawdza sprawność fizyczną na różnych płaszczyznach. Na pewno nie mogę polecić go osobie, która dopiero wchodzi w świat fitness’u, ponieważ jest to jednak – a przynajmniej dla mnie było – duże wyzwanie sportowe, kondycyjne, a szczególnie psychiczne, gdzie już po kilku stacjach czułem, że to nie będzie walka tylko ze swoimi słabościami fizycznymi, ale też psychicznymi. Moja szczera opinia jest taka, że myślałem, że będzie prościej. Tak naprawdę dopiero na miejscu mnie to wydarzenie zweryfikowało i pokazało, że to dość ciężki sport wymagający poświęcenia czasu. Na pewno chce się jeszcze w tym sprawdzać, ale też z większą pokorą podejść do następnego eventu. Ogólnie bardzo mi się podobało, w skali 1-10 daję dychę. Zarówno organizacyjnie, pod względem poziomu, jak i klimatu całego wydarzenia oceniam go bardzo wysoko.

Myślę, że jak najbardziej mogę polecić udział, tylko właśnie tak, jak wcześniej wspomniałem – osobom, które mają już jakąś styczność ze sportem, znają swój organizm i wiedzą, na co ich stać. Wezmę też udział w przyszłych edycjach, a przynajmniej – chciałbym.

 

NIKODEM WSZOŁEK

Crossfitter, brał udział w Hyrox Katowice 2025

fot. Archiwum prywatne
  • Kategoria: OPEN MEN, kategoria wiekowa: 16-24
  • Czas: 01:20:57
  • Miejsce: 294

Od razu złapałem zajawkę na Hyrox. Od zawsze lubiłem się zmęczyć, więc tak naprawdę wszystko mi się tutaj podobało. Wciągnęła mnie w to moja siostra i szwagier, którzy poszli na kategorię double. To naprawdę fajna sprawa, żeby poznać swoje możliwości. Poziom był trudny, zdecydowanie, ale dokładnie tak to sobie wyobrażałem. Jak najbardziej polecam i znów wezmę udział w kolejnej edycji w październiku, w Gdańsku.

 

KUBA SKOCZEK

Obrońca stoper w Bronowiance, brał udział w Hyrox Katowice 2025 i Hyrox Warszawa 2025

  • Kategoria: OPEN MEN oraz PRO MEN, kategoria wiekowa 16-24
  • Czas: 01:14:33 (OPEN), 01:17:46 (PRO)
  • Miejsce: 165 (OPEN), 177 (PRO)
fot. Sportograf

Hyrox to bardzo ciężki i wymagający sport, ponieważ łączy wytrzymałość, bieganie i konkurencje siłowe, takie, jak pchanie czy ciągnięcie sań. Pierwszy raz startowałem w kategorii PRO, na większych ciężarach i było czuć różnicę –  szczególnie właśnie na sankach. Zawody są bardzo dobrze zorganizowane, wszystko jest poukładane, ciężko się zgubić, wiadomo gdzie, co i jak. Jestem mega zadowolony, przede wszystkim z wyniku, jak i z całych przygotowań. Jest też bardzo dużo pomocnych ludzi – wolontariuszy, którzy nie tylko pomagają, ale i kibicują. Bardzo mi się podobało też to, że na ostatniej konkurencji sędziowie dopingowali, wspierali i motywowali. Przez cały event panuje super atmosfera, również wśród zawodników i ogólnie jest bardzo przyjemnie. Polecam udział, bo jest to super okazja, żeby przetestować swoje granice wytrzymałości. Ja już planuję kolejne udziały i to jeszcze w tym roku.

 

KAMIL MAZURKIEWICZ

Trener personalny, certyfikowany trener Hyrox, brał udział w Hyrox Warszawa 2025

  • Kategoria: OPEN MEN, kategoria wiekowa: 25-29
  • Czas: 01:04:59
  • Miejsce: 81
fot. Archiwum prywatne

Hyrox jako zawody są młodą dyscypliną, ale na świecie istnieją od 8 lat i organizacyjnie są świetni – jeśli o to chodzi, nasze imprezy muszą się na pewno sporo od nich nauczyć pod względem dopinania wszystkiego na ostatni guzik. Atmosfera jest naprawdę super i widowiskowo myślę, że są to zawody jedne z lepszych, ponieważ mamy możliwość oglądania zawodnika praktycznie przez cały czas trwania jego zawodów i obserwowania go także na każdej stacji. Z takich aspektów stricte sportowych – jak mówiłem, w Polsce jest to młoda dyscyplina, więc tak naprawdę poziom dopiero rośnie i klasyfikacje rankingowe pokazują, że bardzo dużo zawodników z zagranicy po prostu wygrywa u nas zawody, a Polacy są tak troszkę w tyle, jednak poziom z zawodów na zawody cały czas rośnie. Myślę, że jest to pozytywny aspekt, że sport ten robi się to coraz bardziej popularny i coraz więcej osób chce w nim startować.

Polecam udział w Hyroxie szczególnie po to, żeby się sprawdzić. Jeśli ktoś myśli, że ogólnie jest osobą sprawną, są to fajne zawody, żeby właśnie to zweryfikować, bo event łączy wytrzymałość, sprawność oraz siłę, ponieważ są stacje i siłowe i wytrzymałościowe, plus jeszcze 8 km biegu. Sam wezmę udział ponownie – zapisy już nawet zostały poczynione, więc na pewno będę na Hyroxie w grudniu tego roku. W październiku niestety nie zdążyłem na kategorię, którą chciałem, ale może, może…

 

WELCOME TO THE HYROX FAMILY

Teraz już wiesz, że HYROX to nie tylko zawody, ale i wyjątkowa społeczność ludzi o wspólnym zamiłowaniu do sportu. To także test dla twojej kondycji, siły i wytrzymałości, a przede wszystkim – walka ze swoimi słabościami i ograniczeniami!  Jeśli chcesz podjąć się niezapomnianego wyzwania i mieć ogromny powód do dumy – koniecznie spróbuj swoich sił w kolejnej edycji! Bilety dla uczestników oraz kibiców dostępne są na stronie hyroxpoland.com/pl. Śpieszcie się, bo chętnych jest coraz więcej, a biletów – coraz mniej!


Jeśli jeszcze nie jesteś gotowy na HYROX, możesz wybrać lżejszą, ale równie ekscytującą formę sportu, jaką jest TECHNO YOGA albo TECHNO TRENING! Szczegóły znajdziesz w artykule o TECHNO YOGA POLAND.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments