Góry dostępne dla każdego: najpiękniejsze miejsca Tatr i okolic

0
4
fot. Анатолий Стафичук, Pixabay

Nie musisz zdobywać szczytów, żeby poczuć klimat gór i zobaczyć coś wyjątkowego.

Morskie Oko 

To najbardziej znane jezioro w polskich Tatrach i nie bez powodu. Trasa prowadzi szeroką asfaltową drogą, co czyni ją łatwą nawet dla osób, które rzadko chodzą po górach. Widok na jezioro otoczone stromymi ścianami gór robi wrażenie o każdej porze roku. Nawet jeśli widziałeś je już wcześniej, to za każdym razem wygląda inaczej. W sezonie trzeba liczyć się z tłumami, ale warto wybrać się tam wcześnie rano, żeby mieć chwilę spokoju.

fot. Maksym Harbar, Pixabay

Dolina Kościeliska 

Ta dolina oferuje szeroką ścieżkę, która prowadzi przez piękne lasy i wzdłuż potoku. Można zobaczyć jaskinie i skalne formacje, a na końcu odpocząć w schronisku Ornak. Trasa nie jest wymagająca, a widoki zmieniają się co kilka minut. Po drodze można zatrzymać się przy Lodowym Źródle i zajrzeć do Jaskini Mroźnej. To świetne miejsce dla rodzin z dziećmi i tych, którzy chcą po prostu pospacerować i pooddychać świeżym powietrzem. 

Nosal 

Jeśli nie masz całego dnia, a chcesz poczuć się jak na szczycie, to wejście na Nosal będzie idealne. Trasa zajmuje mniej niż godzinę i prowadzi przez las, który nagle ustępuje miejsca skalnemu wierzchołkowi z szeroką panoramą. Widać stamtąd Zakopane oraz część Tatr Wysokich i Zachodnich. To świetna opcja na szybki wypad nawet późnym popołudniem. 

Strbskie Pleso 

Po słowackiej stronie Tatr warto odwiedzić to jezioro położone wśród lasów i gór. Dojazd jest łatwy, a spacer wokół jeziora przyjemny i krótki. Wokół znajdują się kawiarnie i restauracje, w których można odpocząć. To miejsce ma wyjątkową atmosferę i pozwala złapać oddech z dala od większych tłumów. Można tam też wynająć łódkę i popływać po tafli jeziora, co daje zupełnie inny punkt widzenia.

fot. Jiří, Pixabay
Jezioro Zielone 

Niedaleko Tatrzańskiej Łomnicy leży Zielone Jezioro otoczone surowym krajobrazem. Ścieżka do niego nie jest trudna, ale pozwala poczuć dzikość natury. Miejsce nie jest zatłoczone, dzięki czemu można w pełni się nim nacieszyć. Zielonkawa woda i strome ściany gór dookoła sprawiają  że to jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w Tatrach. Warto zabrać ze sobą prowiant i zrobić tam dłuższą przerwę. 

Babia Góra 

Choć to już Beskidy, to widać stąd Tatry i całe Podhale. Wejście od strony Przełęczy Krowiarki nie jest zbyt wymagające i trwa kilka godzin. Widok z góry wynagradza każdy krok. Przy dobrej pogodzie panorama zapiera dech. To najwyższy szczyt poza Tatrami w tej części Polski, więc daje inne spojrzenie na znane krajobrazy. Na trasie można spotkać kozice i zobaczyć zmiany roślinności wraz z wysokością. 

Tatry i okolice mają wiele do zaoferowania bez wspinania się na szczyty 

Nie każdy musi zdobywać najwyższe wierzchołki, żeby poczuć magię gór. Spacer doliną, krótka wędrówka do jeziora czy szybki wypad na punkt widokowy mogą być równie satysfakcjonujące. Wystarczy wybrać odpowiednie miejsce i dać sobie czas, żeby po prostu być wśród natury.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments