19 listopada przypada rocznica śmierci Wiery Gran, jednej z polskich gwiazd dwudziestolecia międzywojennego. Była tancerką, śpiewaczką i aktorką, występowała na całym świecie. 6 grudnia 2024 roku, w Teatrze Polskim w Poznaniu, odbędzie się premiera spektaklu Wiera Gran w reżyserii Damiana Josefa Necia.
Wiera Gran urodziła się w biednej rodzinie żydowskiej. Podczas II wojny światowej znalazła się z matką i siostrami w getcie warszawskim, gdzie występowała w Cafe Sztuka. W 1942 roku przedostała się na aryjską stronę i resztę wojny przeżyła na „aryjskich papierach”, pod Warszawą w Babicach.
Po wojnie oskarżono ją o współpracę z Gestapo. Mimo uniewinnienia przez sąd nie przestano o niej plotkować i powolnie zatruwać jej życia. W 195 zmuszono ją do wyjazdu z Polski, następnie z Izraela, Wenezueli i Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie zamieszkała w Paryżu, gdzie zmarła. W swoim życiu ciągle walczyła o godność i prawdę, miała za sobą wiele rozpraw sądowych. Mimo upływu wielu lat, szykany i bezpodstawne zarzuty kolaboracji, nie ustały.
Spektakl w Teatrze Polskim w Poznaniu opowiada historię artystki z jej perspektywy – zawiera jej piosenki, materiały archiwalne i powracające demony pamięci. Zbudowany na podstawie tekstów: Wiera autorstwa Agaty Tuszyńskiej, Sztafeta oszczerców Jerzego Żuka i wywiadu Wiery Gran udzielonego dla Shoah Foundation.
Premierze spektaklu, 6 grudnia 2024 roku, towarzyszyć będzie wystawa multimedialna – Wiera Gran. Świadectwo, która będzie zawierać taśmy z 1996 roku stworzonych przez Shoah Foundation, zajmującej się zbieraniem świadectw osób, które przeżyły ludobójstwo. Dzięki współpracy z fundacją, świadectwo Wiery Gran będzie publicznie prezentowane jedynie w Teatrze Polskim w Poznaniu.
Premiera jest również pretekstem do działań w ramach kampanii #slowoktorezabija – przeciwko hejtowi i nienawiści.