Skrót RPG pochodzi od angielskiego terminu „role-playing game”. Jako prekursor tego gatunku uznaje się wydaną w 1974 roku grę Dungeons and Dragons, w której rozgrywka odbywa się na planszy z użyciem figurek. Uczestnicy tworzą własne postacie, wybierają tzw. Mistrza Gry, który prowadzi rozgrywkę, a następnie angażują się w kreowane przez siebie przygody w świecie fantasy.
RPG szybko przeniosło się do świata gier wideo, inspirując dziesiątki znakomitych tytułów. Oto kilka najciekawszych.
Baldur’s Gate 2
Wcielamy się w bohatera, którego sami kreujemy, mającego za zadanie uratowanie swojej przybranej siostry przetrzymywanej w więzieniu zwanym Czarowieżami. Aby uwolnić ją spod władzy szalonego maga Irenicusa, musimy zebrać ogromne bogactwo. To tylko punkt wyjścia do znacznie bardziej rozbudowanej fabuły, zgodnie z najlepszymi tradycjami gier RPG na PC.
Baldur’s Gate II, mimo przeciętnej grafiki w czasach swojej premiery, ma w sobie paradoksalną siłę. Jak w kultowym Dungeons & Dragons, to, czego brakuje na ekranie, gracze wypełniają swoją wyobraźnią. Tytuł ten nadal zachwyca ogromem przedstawionego świata i wieloma pasjonującymi zadaniami pobocznymi.
The Elder Scrolls V: Skyrim
Wcielamy się w łowcę smoków, zdolnego do przejmowania dusz i umiejętności zabitych bestii. Nasz bohater musi stawić czoła nadchodzącej apokalipsie, którą zapowiada nadejście boga zniszczenia, zgodnie z przepowiednią. To tylko wstęp do starannie rozwijanej fabuły, która odsłania tło wcześniejszych części The Elder Scrolls.
Produkcja Bethesdy to przykład gry RPG dostępnej na PC i konsole, która wciąż zachwyca fanów wiele lat po premierze. Rozległy świat wciąż robi ogromne wrażenie, a emocje towarzyszące walkom ze smokami są niepowtarzalne.
Diablo 2
Przenosimy się do mrocznego świata znanego jako Sanktuarium, gdzie musimy stawić czoła tytułowemu Panu Grozy z pierwszej części. Diablo planuje uwolnić swoich braci — Baala i Mefisto — aby zasiać chaos na świecie. Naszym zadaniem jest powstrzymanie tej mrocznej trójcy.
Do dyspozycji mamy pięć klas postaci, z różnymi umiejętnościami i taktykami walki. Przemierzamy cztery różnorodne krainy, pokonując setki przeciwników i zdobywając punkty doświadczenia. Ciemny klimat, intrygujący bohaterowie i doskonały system walki sprawiają, że Diablo II to tytuł wręcz uzależniający.
Disco Elysium
Wkraczamy do nadmorskiego miasta Revachol, który jest areną zmagań różnych frakcji przestępczych. Wcielając się w policjanta uzależnionego od alkoholu, musimy rozwiązać zagadkę morderstwa. Wynik śledztwa zadecyduje, czy nasz bohater odzyska dobre imię czy też zatonie na samo dno.
Disco Elysium to przykład gry RPG w starym, dobrym stylu. Grafika jest prosta, ale przyjemna dla oka, zaś kamera śledzi wydarzenia z widoku izometrycznego. Brak walki rekompensuje się ciągłymi dialogami i prowadzeniem dochodzenia od punktu do punktu.
Dragon Age: Początek
Wkraczamy do magicznego królestwa Ferelden, na które zostaje rzucona plaga przez potężnego demona. Wcielając się w bohatera, musimy dołączyć do grupy obrońców znanych jako Szara Straż i uwolnić królestwo od klątwy, która zagraża jego mieszkańcom.
Podczas rozgrywki toczymy walki w czasie rzeczywistym, wykorzystując różne umiejętności i zaklęcia. Możemy dowodzić drużyną czterech postaci oraz prowadzić dialogi, które mają wpływ na zmieniający się świat wokół nas.