Zapraszamy na koncert Kuba Stankiewicz TRIO w Żywcu! Koncert odbędzie się w piątek (31.05.2024), w KANTOR cafe & skład wina w Żywcu.
Kuba Stankiewicz
Czołowy polski pianista jazzowy. W latach 1987–1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (wyróżnienie Nagrodą O. Petersona). Półfinalista Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie, współpracował z orkiestrą legendarnego klarnecisty Artiego Shawa. W drugiej połowie lat 80. XX wieku występował z zespołem Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, potem z zespołami Zbigniewa Namysłowskiego. Założył kwartet z Henrykiem Miśkiewiczem, Adamem Cegielskim oraz Cezarym Konradem. W 1993 nagrał płytę Northern Song (Płyta Roku wg czytelników „Jazz Forum”), później Ulice wielkich miast (z piosenkami Agnieszki Osieckiej) oraz Chopin Songbook. Współtworzył formację Traveling Birds, grał też ze Scottem Hamiltonem, Artem Farmerem, Sheilą Jordan, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim i Anną Marią Jopek. W 2012 roku zarejestrował autorski album Spaces (nominowany do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” 2013 w kategorii Album Roku – Muzyka Jazzowa) oraz solową płytę z interpretacjami muzyki filmowej Wojciecha Kilara. W latach 2014–2015 razem z Peterem Erskine’em i Dariuszem Oleszkiewiczem zarejestrowali albumy z muzyką Victora Younga, Bronisława Kapera i Henryka Warsa wydane nakładem Warner Classics. W 2020 roku ukazał się album Film Music oraz owoc współpracy z Jackiem Kotlarskim – płyta Kochanowski. Pieśni. Pianistyka Stankiewicza wyrasta z klasycznych amerykańskich wzorów, częściej zmierzając w stronę romantycznej liryki niż dynamicznych ekstremów. Jest to rasowy jazz, osadzony w przekonującym timingu i otwarty na partnerów. Artysta prowadzi także działalność pedagogiczną. Pełni funkcję kierownika Katedry Muzyki Jazzowej w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
Jakub Olejnik
Kontrabasista i gitarzysta basowy swobodnie poruszający się w świecie muzyki klasycznej, jazzowej i elektronicznej. Wykłada w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz na licznych kursach i warsztatach muzycznych. Jest również twórcą i dyrektorem artystycznym wrocławskiego Bass&Beat Festival – wydarzenia skupionego wokół basu i beatu, postrzeganych jako fundamenty współczesnej muzyki, promującego młodych artystów i nowe formy wyrazu. Współpracuje z Teatrem Muzycznym Capitol, Teatrem Polskim we Wrocławiu i Narodowym Forum Muzyki. Od 2022 roku pełni funkcję prezesa Międzynarodowej Fundacji Jazz nad Odrą. Ma na swoim koncie współpracę z artystami zagranicznymi, takimi jak Rory Stuart, Karen Carroll, Rufus Reid, Carlos Piñana, Dante Luciani, Achille Succi, Bjørn Charles Dreyer, Anne Paceo czy Nicolas Simion, oraz polskimi: Agatą Zubel, Piotrem Wojtasikiem, Krzysztofem Kiljańskim, Piotrem Baronem, Grzegorzem Nagórskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Kubą Stankiewiczem i L.U.C. Olejnik. Jest współtwórcą koncepcji międzynarodowego przedsięwzięcia artystycznego #PaderewskyOrchestra, łączącego sztuki wizualne i muzykę w różnych stylach i technikach, prezentowanego od 2018 roku w Polsce i we Francji. Wystąpił na wielu najważniejszych festiwalach jazzowych, m.in. Jazz nad Odrą, Warsaw Summer Jazz Days, Era Jazzu, Jazzycolors, Międzynarodowym Festiwalu Jazz Bez, JazzFest Brno, RCK Pro Jazz Festiwal.
Przemysław Jarosz
Perkusista jazzowy i pedagog. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W czasie studiów był laureatem kilku nagród indywidualnych i zespołowych. Od 2005 roku wykłada w klasie perkusji jazzowej na macierzystej uczelni. Angażuje się tam również w pracę naukową oraz pracuje jako realizator dźwięku w Studiu Technik Audiowizualnych. W 2014 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych. Działalność dydaktyczną prowadzi także w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Interesują go szczególnie aspekt sonorystyczny gry na perkusji oraz improwizacja jazzowa. Jako wykonawca współpracował z czołowymi przedstawicielami krajowej sceny jazzowej – Piotrem Baronem, Dominikiem Bukowskim, Piotrem Wojtasikiem, Piotrem Lemańczykiem, Krystyną Stańko czy Big Bandem Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wystąpił na większości jazzowych festiwali w Polsce. Razem z saksofonistą Tomaszem Pruchnickim i klawiszowcem Kajetanem Galasem tworzy grupę Yarosh Organ Trio. Formacja zadebiutowała w 2016 roku. Wydała już trzy albumy; muzycy zespołu zostali również zaproszeni do nagrania płyty z kwartetem wokalnym The Sound Pack zatytułowanej Żyj kolorowo, która ukazała się w 2023 roku.
Kuba Stankiewicz Trio – bilety
Koncert odbędzie się w piątek (31.05.2024), w KANTOR cafe & skład wina w Żywcu. Bilety dostępne za pośrednictwem strony salacudow.pl