Elektrownia SMR na Żywiecczyźnie to najnowszy pomysł na rozwiązanie problemu smogu na Żywiecczyźnie. Do debaty zaprasza dziennikarz i działacz społeczny Marcin Twardysko. Inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem, w mediach społecznościowych powstał także specjalny profil zachęcający do dyskusji społecznej na ten temat.
Treść komunikatu:
Drodzy mieszkańcy Żywiecczyzny,
ta strona powstała w celu przeprowadzenia cyklu rozmów oraz konsultacji społecznych mających na celu przedstawienie wszystkich plusów oraz minusów idei powstania elektrowni typu SMR na Żywiecczyźnie.
Czym jest SMR?
SMR to małe, prefabrykowane i modułowe elektrownie jądrowe. Projekty dotyczące budowy małych reaktorów (Small Modular Reactor – SMR) są bardzo obiecujące i zyskują coraz więcej popularności, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.
Transformacja energetyczna
Transformacja energetyczna to proces zmiany źródeł energii i sposobów jej wykorzystania w celu zwiększenia efektywności, ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz dostosowania systemów energetycznych do nowych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne i zapewnienie trwałego rozwoju. Transformacja energetyczna ma na celu przemodelowanie infrastruktury energetycznej, aby była bardziej zrównoważona, ekologiczna i bardziej efektywna.
Dlaczego SMR na Żywiecczyźnie?
Żywiecczyzna od lat zmaga się z problemem ogromnego zanieczyszczenia powietrza, tak zwanym smogiem. W naszym kraju na 100 tysięcy osób aż 150 zgonów jest spowodowanych właśnie przez skutki oddziaływania zanieczyszczonego powietrza. Powstanie elektrowni SMR na Żywiecczyźnie zapewniłoby mieszkańcom nie tylko bezpieczeństwo energetyczne ale także czyste powietrze. Elektrownie typu SMR są bezpieczne, reaktory te nie stwarzają zagrożenia dla otoczenia. W związku z tym można je ocenić jako bardzo bezpieczne. Powstanie elektrowni przyczyni się także do stabilizacji cenowej, a dzięki temu więcej osób zdecyduje się na używanie prądu do ogrzewania swoich mieszkań oraz domów. Ten proces spowoduje zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w naszym regionie, a co za tym idzie przyczyni się do czystszego powietrza.
Inicjatorem pomysłu jest dziennikarz oraz działacz społeczny Marcin Twardysko.
„Rzucam pomysł w przestrzeń publiczną. Mam wrażenie, że pomysł ten jest bardzo ciekawy i ideowy. Wszyscy przecież chcemy oddychać czystym powietrzem i nie martwić się o opłaty za prąd. Nie jestem energetykiem jądrowym, jestem dziennikarzem, dlatego swoją wiedzę opieram na artykułach naukowych. Przeanalizowałem plusy oraz minusy i doszedłem do wniosku, że społeczna inicjatywa o rozmowie na temat budowy tego typu elektrowni na Żywiecczyźnie ma sens. Tak więc porozmawiajmy!”
-Marcin Twardysko