Chociaż Tłusty Czwartek to tradycyjny dzień na zajadanie się pączkami, nie oznacza to, że musimy ograniczać się do jedzenia ich tylko raz w roku! Te słodkie przysmaki mogą być wspaniałym deserem na niemal każdą okazję. Nic nie dorównuje jednak smakowi pączków domowej roboty. Choć ich przygotowanie może wydawać się skomplikowane, w rzeczywistości jest dość proste. Problem pojawia się wtedy, gdy nie potrafimy zdecydować się czym nadziać pączki. Tu ogranicza nas tylko wyobraźnia! Klasyczna marmolada, czekolada, a może pistacjowe wariacje? Nasze podpowiedzi z pewnością ułatwią wybór idealnego nadzienia.
Czym nadziać pączki?
1. Marmolada
Najpopularniejszym nadzieniem do pączków jest oczywiście marmolada. Jeżeli jesteś tradycjonalistą, to pączek z takim nadzieniem będzie strzałem w dziesiątkę. Marmolada to proste, ale smaczne nadzienie, które dodaje intensywnego smaku owoców. Można ją przygotować z różnych owoców, takich jak truskawki, maliny, jagody czy śliwki. Wystarczy ugotować owoce z cukrem, aż uzyskamy gęstą konsystencję. Gotową marmoladę możesz zakupić także w sklepie.
Przepis na marmoladę wieloowocową:
Umyj owoce, obierz jabłka i gruszki, usuń gniazda nasienne, pokrój je, dodaj do garnka. Pokrój brzoskwinie i śliwki, usuń pestki, dodaj do garnka. Gotuj bez przykrycia przez około 2 godziny, mieszając od czasu do czasu. Dodaj goździki w połowie gotowania. Włóż cukier, wanilię i cynamon, wymieszaj, zblenduj i gotuj przez kolejne 15-30 minut, mieszając często, aż uzyskasz pożądaną konsystencję. Gorącą marmoladę przełóż do wyparzonych i suchych słoików, zakręć natychmiast i odstaw do góry dnem. Odstaw do całkowitego ostudzenia na całą noc, a następnie schowaj do spiżarki. Opcjonalnie, słoiki można pasteryzować w lekko gotującej się wodzie przez około 15 minut.
2. Krem pistacjowy
Krem pistacjowy do pączków to idealny dodatek dla tych, którzy lubią delikatny orzechowy smak. Jego subtelny aromat pistacji doskonale komponuje się z białą czekoladą. Krem pistacjowy to świetny sposób na odmianę tradycyjnych pączków, który zadowoli każdego smakosza.
Przepis na krem pistacjowy:
W garnku podgrzewamy 150 ml mleka kokosowego, dodajemy 100g połamanej białej czekolady i mieszamy aż do rozpuszczenia. Gdy wszystko się ładnie rozpuści, to pozostawiamy do ostudzenia. W międzyczasie obieramy 120g pistacji. Po ostudzeniu łączymy je z masą czekoladową i miksujemy, aż uzyskamy gładki krem.
3. Krem adwokatowy
Krem adwokatowy do pączków to połączenie słodyczy z delikatnym likierem adwokatowym. Jego gładka konsystencja doskonale komponuje się z miękkością pączka, nadając mu wyjątkowego smaku i kremowej tekstury. To idealny dodatek do tradycyjnych pączków, który sprawia, że każdy smakujący doznaje wyjątkowego smaku i satysfakcji.
Przepis na krem adwokatowy:
W rondelku na wolnym ogniu zagotuj pół szklanki mleka z jedną łyżeczką cukru. W osobnej misce wymieszaj 200 ml likieru adwokatowego, jedno żółtko i jedno opakowanie proszku budyniowego. Powoli wlewaj mieszankę adwokatową do gotującego się mleka, stale mieszając. Kontynuuj mieszanie, aż krem zgęstnieje. Zdejmij rondel z ognia i pozostaw krem do lekkiego przestudzenia.
4. Krem czekoladowy
Krem czekoladowy do pączków to pyszny dodatek dla fanów czekolady. Jego gładka konsystencja i intensywny smak kakao idealnie komponują się z puszystym wnętrzem pączków. Bogaty, kremowy smak czekolady sprawia, że każdy kęs smakuje wyjątkowo. To świetna opcja, by urozmaicić tradycyjne pączki i sprawić, że będą jeszcze smaczniejsze.
Przepis na krem czekoladowy:
Podgrzej 200ml śmietanki 30% w rondelku do momentu zagotowania. Zdejmij rondel z ognia, dodaj 100g gorzkiej czekolady i 100g mlecznej czekolady. Następnie dodaj łyżkę miodu i dwie łyżki masła. Wszystko dokładnie wymieszaj, aż uzyskasz jednolity krem.
5. Krem z makiem
Krem makowy doskonale sprawdza się jako nadzienie do pączków drożdżowych. Jego bogaty smak i aromat idealnie komponuje się z delikatnym ciastem, tworząc niepowtarzalną kompozycję. Pączki z kremem makowym to idealny deser na Tłusty Czwartek, ale również na inne okazje.
Przepis na krem z makiem:
Zalej 130g maku wrzącą wodą lub mlekiem (tak, aby go cały zakryć) i pozostaw do wystudzenia. Odsącz nadmiar płynu i zmiel mak dwukrotnie w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem. Można także użyć gotowego maku zmielonego, który wystarczy zalać wrzątkiem i odcisnąć z nadmiaru wody, np. w lnianym ręczniku kuchennym. Następnie dodaj 40g cukru, 30g rodzynek, 20g posiekanych orzechów, jedną łyżkę miodu, kilka kropel ekstraktu z migdałów lub aromatu migdałowego, 1/3 łyżeczki cynamonu i wymieszaj. Jeśli masa będzie zbyt wilgotna, dodaj więcej zmielonych orzechów. W przypadku zbyt suchej masy dodaj więcej miodu.