Pewnie wielu z Was zastanawiało się, jak by to było, gdybyśmy urodzili się w innym państwie, kulturze lub też religii? Jakie to uczucie być amerykańskim nastolatkiem? Jak to jest uciekać przed bawołem, gdy mieszka się w Zimbabwe? Książka Chrobot przedstawia prawdziwe historie siedmiu różnych ludzi, których łączy to, że urodzili się w podobnym czasie jednak w siedmiu różnych miejscach
Chrobot to reportaż, który jest pewną próbą zrozumienia świata. W książce poznajemy przeplatające się losy siedmiorga ludzi; od dzieciństwa po dorosłość. Poznajemy Marggie z Ugandy, Casey z USA, Juanita z Kolumbii, Madhuri z Indii, Mika z Finlandii, Reilly z Zimbabwe oraz Kanae z Japonii. Rodzą się w podobnych latach, a tym, co je różni, jest miejsce, gdzie się urodzili, kolor skóry i religia. Chrobot to lektura o problemach, wyzwaniach, szansach i możliwościach. Czasem problemy bohaterów są zupełnie uniwersalne, znane każdemu z nas. Innym razem są to problemy wynikające z uwarunkowań kulturowych. Jak sam autor podkreślił Chrobot jest dedykowany wszystkim nam, gdyż ukazuje historie ludzi najzwyklejszych. Jest to książka, która promuje człowieczeństwo. Pokazuje, że w każdym z nas jest niezwykła historia i na jakimś podstawowym poziomie wszyscy jesteśmy tacy sami, niezależnie gdzie się urodziliśmy.
Krytyka kapitalizmu
Tomasz Michniewicz w swoim reportażu pomiędzy historie swoich bohaterów dodaje swój komentarz. Z perspektywy podróżnika przedstawia jak według niego funkcjonuje dzisiejszy nasz świat. Michniewicz porusza kwestie globalnych problemów takich jak szkodliwość przemysłu fast fashion, blokowanie importu tańszych zamienników leków do biednych krajów przez wielkie koncerny farmaceutyczne lub to jak wielkie korporacje niszczą środowisko naturalne. Uważam, że ten komentarz ze strony autora nie psuje odbioru pozycji, ponieważ uwydatnia nierówności społeczne między państwami Europy, Ameryki Północnej a krajami rozwijającymi się. Wadą książki jest to, że autor podawał sporo danych bez przywoływania źródeł, więc czytelnik nie ma dostępu do badań potwierdzających prawdziwość tych informacji.
Książka o wartościach
Wszystkie postacie, które poznajemy w książce są prawdziwe. Historie te zostały spisane tak jak bohaterowie je opowiedzieli. Reportaż autorstwa Michniewicza daje nam do myślenia, co jest dla nas ważne, godne zapamiętania. Można powiedzieć, że jest to książka o wartościach, o czymś tak istotnym, a zarazem błahym, że nie zwracamy na co dzień na to uwagi. Uważam że Chrobot nie jest lekturą, dzięki której dowiemy się dużo o kulturach, które reprezentują bohaterowie. Natomiast książka ta ukazuje jak życie bywa wywrotne. Zdecydowanie polecam Chrobot, zwłaszcza dla osób wciąż szukających swojej drogi życiowej.