Tocząc kamień – życie i śmierć Briana Jonesa

0
400
Brian Jones
https://www.youtube.com/watch?v=lWIta0VTyX4

Na pewno każdy słyszał o legendarnym zespole The Rolling Stones lub kojarzy słynne logo z otwartymi ustami. Jednak mało kto wie, że to nie Mick Jagger i Keith Richards są odpowiedzialni za powstanie grupy i jej największe osiągnięcia, a bohater dzisiejszej historii – Brian Jones.

Buntownik z wyboru i geniusz z natury  

28 lutego 1942 r. w Cheltenham w Wielkiej Brytanii na świat przyszedł Lewis Brian Hopkin Jones. Jego ojciec pracował w zakładach lotniczych, natomiast matka uczyła gry na pianinie. Brian uczęszczał do Dean Close School od 1949 do 1953 roku oraz Cheltenham Grammar School, gdzie został pierwszym klarnecistą w szkolnej orkiestrze. Przez krótki czas był zawieszony, ale mimo to zawsze utrzymywał dobre oceny. Dodatkowo śpiewał w chórze i grał na saksofonie w kilku zespołach jazzowych, które dawały występy w szkołach artystycznych. Jonesowi nie podobało się przyporządkowanie, szkolne zasady i panujący obowiązek noszenia mundurków. Ponadto często denerwował nauczycieli swoim zachowaniem, a jego wrogość do autorytetów spowodowała, że dwukrotnie został zawieszony w prawach ucznia. Według przyjaciela z dzieciństwa Dicka Hattrella:

Był buntownikiem bez powodu, ale kiedy przychodziły egzaminy, był genialny.

Brian Jones w wieku 4 lat nabawił się astmy, na którą cierpiał do końca życia. W dzieciństwie słuchał muzyki klasycznej często rozbrzmiewającej w domu Jonesów, choć wolał bluesa, a jego ulubionym artystą tego gatunku był nie kto inny jak Robert Johnson. Na 17. urodziny rodzice kupili mu pierwszą gitarę akustyczną. Młody Brian zaczął występować w lokalnych klubach bluesowych i jazzowych, jednocześnie grając na ulicy i wykonując dorywcze prace. Sporadycznie jednak zostawał zwolniony, przyłapywany na podbieraniu z pracy niewielkich sum pieniędzy, za które nabywał papierosy.

The Rolling Stones Jumpin’ Jack Flash (1968)

Zdobywać świat 

Jones opuścił Cheltenham i przeniósł się do Londynu, gdzie zagłębił się w tamtejszej scenie rhythm and bluesowej. Pewnej nocy w kwietniu 1962 r.Ealing Jazz Club, Brian grał z jednym z zespołów jako gitarzysta rytmiczny. Dostrzegł go Keith Richards i przedstawił Mickowi Jaggerowi. 12 lipca 1962 r. Jones rozmawiał przez telefon z magazynem Jazz News, który miał zapowiedzieć ich przełom, kiedy zorientował się, że zespół nie ma nazwy. W panice pochwycił leżący na podłodze album The Best of Muddy Waters, a tam na pierwszej stronie utwór piąty zatytułowany: RollinStone.

Tak oto 12 lipca świeżo upieczona grupa The Rolling Stones zagrała swój pierwszy koncert w klubie Marquee w Londynie. Od września 1962 r. przez cały rok wynajmowali wspólnie mieszkanie przy 102 Edith Grove. Znaleźli basistę oraz perkusistę, stabilizując się w pięcioosobowym składzie. W 1963 r. nagrali swój pierwszy singiel, było to ich wykonanie przeboju Chucka Berry’ego Come On. Jones był utalentowanym multiinstrumentalistą, dzięki czemu albumy i przeboje nagrywane były jeden po drugim w zastraszającym tempie. 16 kwietnia 1964 r. wydany został pierwszy album grupy zatytułowany The Rolling Stones. 

Początek końca 

W połowie lat 60. Jagger i Richards zaczęli stawać się autorami utworów, przez co wpływ Jonesa na grupę malał. Pojawienie się Andrew Loog Oldhama jako nowego menedżera zapoczątkowało powolne oddalanie się Briana od zespołu, który sam stworzył. Andrew Oldham chciał, aby charyzma i krzykliwość Jaggera stała się głównym punktem występów na żywo oraz zdawał sobie sprawę z finansowych korzyści, jakie niosła moda na piosenki pisane przez liderów grup. Brian zaczął pić duże ilości alkoholu oraz zażywał regularnie narkotyki. Opuszczał niektóre występy i sesje nagraniowe z powodu złego stanu zdrowia i narastającej depresji. Jones od zawsze był outsiderem, jednak teraz podróżował w trasy koncertowe oddzielnie od zespołu i zatrzymywał się w innych hotelach. Był bardzo emocjonalny i czuł się wyobcowany, a alkohol i używki osłabiły znacząco jego zdrowie fizyczne i psychiczne.

W marcu 1967 r. Anita Pallenberg, dziewczyna Briana zostawiła go dla Keitha Richardsa, co pogorszyło stosunki między muzykami. W studiu pojawiał się sporadycznie, a swój wolny czas poświęcał na tworzenie mało znanych projektów solowych. Skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu A Degree of Murder (1967), grając na sitarze, organach, cymbałach, cytrze akordowej i harmonijce ustnej. Nagrał także tradycyjnych marokańskich muzyków podczas festiwalu w Maroku w 1968 roku. Fragmenty tych nagrań zostały wydane pod nazwą: Brian Jones Presents the Pipes of Pan at Joujouka. Był jednym z pierwszych muzyków rockowych, którzy pomogli w rozpowszechnieniu tego rodzaju muzyki w Europie i Ameryce północnej.

Dodatkowo występował gościnnie na płytach innych artystów, w tym The Beatles. W czerwcu 1967 r. wziął udział w Monterey Pop Festival, gdzie wyszedł na scenę, aby zapowiedzieć Jimiego Hendrixa. Ostatnie znaczące sesje Jonesa z The Rolling Stones odbyły się wiosną 1968 r., a ostatni oficjalny występ z grupą zagrał w The Rolling Stones Rock and Roll Circus w grudniu 1968 roku.

The Rolling Stones – Sympathy For The Devil (The Rolling Stones Rock and Roll Circus) 1968 r. 

Kamienie idą na dno 

W nocy z 2 na 3 lipca 1969 r. Brian Jones został znaleziony na dnie swojego basenu w Cotchford Farm. Oficjalną przyczyną śmierci było nieumyślne utonięcie, jednak istnieje teoria, jakoby muzyk został zamordowany przez Franka Thorogooda – budowniczego, który prowadził prace w posiadłości Jonesa. Jimi Hendrix zadedykował w hołdzie Jonesowi piosenkę w amerykańskiej telewizji, a Jim Morrison opublikował wiersz zatytułowany: Ode to L.A. While Thinking of Brian Jones, Deceased. 5 lipca 1969 r. zespół The Rolling Stones wystąpili na darmowym koncercie w Hyde Parku, aby pożegnać zmarłego przyjaciela. Basista Bill Wyman powiedział o Jonesie:

To on uformował zespół. Wybrał członków. Nadał nazwę zespołowi. Wybrał muzykę, którą graliśmy. Załatwił nam koncerty. … był bardzo wpływowy, bardzo ważny, a potem powoli to stracił – bardzo inteligentny – i po prostu jakby to zmarnował i wszystko rozwalił.

The Rolling Stones – Under My Thumb (1966) 

źródło:

  • hotshotdigital.com/WellAlwaysRemember.4/BrianJonesBio.html
  • allmusic.com/artist/brian-jones-mn0000618445/biography
  • radiox.co.uk/artists/rolling-stones/where-did-the-rolling-stones-get-their-name-from
  • vermilioncountyfirst.com/2020/06/07/flashback-brian-jones-leaves-the-rolling-stones
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments