Genialne szaleństwo | Ted Kaczynski

0
322

Theodore John Kaczynski – genialny matematyk, z polskimi korzeniami. Miał ponadprzeciętny poziom IQ i pech, który mógł zadecydować o jego losach. Zmarł 10 czerwca 2023 roku w więzieniu Butner w Karolinie Północnej.

Młodość i życie – Ted Kaczynski

Ted Kaczynski o pseudonimie Unabomber miał polskie korzenie. Od wczesnych lat wykazywał się niecodzienną inteligencją. Miał ogromne zdolności matematyczne, które zresztą rozwijał – uzyskał tytuł doktora, w późniejszych latach pracował jako docent na Uniwersytecie Kalifornijskim. Ostatecznie zrezygnował z tego na rzecz życia w drewnianej chatce, bez żadnych udogodnień technologicznych i bez pracy. Co miało na niego tak duży wpływ, że stał się skrajnie antyspołeczną osobą? Może wiedział, czego należy się obawiać?

Eksperyment studyjny

W czasie studiów Ted Kaczynski został poddany eksperymentowi. Prowadził go psycholog Henry Murray, dotyczył on odporności na stres i dezintegracji osobowości. Na tej podstawie rozwinął on TAT, czyli test apercepcji tematycznej Murraya. Polega on na opisaniu dziesięciu obrazków nawiązujących do życia społecznego, dodatkowo należy opisać je, jak najbardziej dramatycznie. Eksperyment, któremu poddany został Unabomber miał być poniżający i mógł znacząco wpłynąć na późniejsze losy przestępcy, w tym jego charakter. Theodore próbował walczyć ze złem, które w jego mniemaniu wynikało z rozwoju technologicznego, ale cierpieli ludzie, a nie technologia.

Przestępstwa – Ted Kaczynski

Unabomber – taki pseudonim otrzymał Ted Kaczyński od kryptonimu UNABOM, który nadano jego sprawię przez FBI. Śledztwo, które w jego sprawie prowadzili, było jednym z najdłuższych, najdroższych i najbardziej pracochłonnych śledztw. Wynikało to z ostrożności i nieprzeciętnej inteligencji przestępcy. W wyniku jego ataków przez osiemnaście lat zginęły trzy osoby, a ucierpiało dwadzieścia dziewięć, ale uszły one z życiem. Do jego schwytania przyczynił się brat, który rozpoznał go po głoszonych poglądach. Drewniane, staranne skrzynki, które wysyłał do ofiar były oznakowane literami FC od Freedom Club.

Kultura

Jego postać często pojawia się w kulturze. Był znanym przestępcą, symbolem terroryzmu w USA do 2001 roku. W The New York Times i The Washington Post opublikowano manifest Kaczynskiego na 35 tysięcy słów, a są to znane gazety. Wydano go również w Polsce, przez wydawnictwo inny świat. W innych dziedzinach kulturalnych, najczęściej pojawiał się w utworach muzycznych, bo aż szesnaście razy. Jeden z bardziej znanych to: Eripe x Quebonafide – Valhalla: Wysłałem listy w całą Polskę, mów mi Unabombe. Powstał również komiks o tytule Krwawy rajd Ryszarda Dąbrowskiego dedykowany Kaczynskiemu, w dialogach pojawiają się jego ideologiczne deklaracje. Istnieją również serial i film poświęcone jego życiu: ManHunt: Unabomber dostępny na Netflix i Ted K. z 2021 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments