Żywa kultura | Róża

0
158

Kwiaty wyróżniają się przede wszystkim zapachem i wyglądem. Są wyjątkowe, ze względu na swoje piękno, ale również różnorodny charakter. Mogą posłużyć jako prezent i dekoracja, ale nie tylko. W kulturze często pełnią funkcję symbolu.

Róża a muzyka

Zespół Maanam w 1994 roku wydał piosenkę o tytule Róża. Tekst nawiązuje do jej piękna i delikatności, ale nie tylko. Wspomina też o kolcach, które są mniej delikatne i mogą zranić. Całość piosenki opiera się na powiązaniu cech róży z emocjami.

Nie jest to jednak odosobniony przypadek. Róże pojawiają się również w piosenkach obecnie popularnych twórców takich, jak sanah, która wydała utwór Róże czy Dawid Podsiadło, wspominający o nich w Mori. Każdy z twórców zupełnie inaczej podszedł do symbolicznego kwiatu.

Kwiat i literatura

W literaturze róża pojawia się równie często. Większości znana powinna być książka Mały książę… i róża? Nie pojawia się ona w tytule, ale jest główną bohaterką. Jest to kapryśny i niesamowicie kruchy kwiat. Mały książę musi bardzo o niego dbać, by przetrwał na jego planecie. Pewnego dnia jest jednak zmęczony i wyrusza w podróż, która otwiera jego oczy na wiele spraw, o których wcześniej nie myślał. Antoine de Saint-Exupéry opierając się m.in. o kwiat zawarł wielką mądrość w tej książce.

Film z różą w tle

Kinematografia i róże to również szeroki temat. Czasem róże pojawiają się tylko jako tło, tak jak było w słynnej scenie z American Beauty, gdzie pełniły funkcję ważnego dopełnienia. Czasem jednak róże w filmach pojawiają się również bez specyficznej symboliki. Tak dzieje się w Usłane różami, gdzie przez kwiecisty biznes główna postać tonie w długach. Róże są tu produktem jednak sam film pokazuje, że życie nie jest wcale usłane różami.

Kwiaty, a w tym szczególnie róże często pojawiają się w kulturze. Nawiązuje się do nich na różne sposoby. Można je połączyć zarówno z emocjami, jak poszczególnymi cechami. Są one jednak również po prostu sobą, czyli kwiecistym produktem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments