Coroczne wydarzenie filmowe Złote Globy wprowadzają zmiany dotyczące przyznawania statuetek. Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej dodało aż 215 nowych członków z różnych części świata.
Ceremonia wręczenia Złotych Globów to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie. W tym roku, Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, które corocznie wręcza nagrody podczas ceremonii, postanowiło wprowadzić zmiany w swoich strukturach.
Złote Globy wprowadzają zmiany dotyczące przyznawania statuetek. Do grona osób mogących głosować na najlepsze dzieła filmowe dodano aż 215 nowych członków. W sumie osób mogących wziąć udział w głosowaniu będzie 310. W poprzednich latach gremium to liczyło jedynie 95 członków.
Różnorodność
Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej aktualnie składa się z 310 członków, którzy reprezentują 76 krajów świata. Nowi członkowie Stowarzyszenia są przedstawicielami krajów, które wcześniej nie były obecne w organizacji. Wśród tych państw są: Kamerun, Kuba, Gwatemala, Kazachstan, Malezja, Serbia i Tanzania.
Według informacji podanych przez organizację serwisowi The Hollywood Reporter, aż 58% osób które otrzymało prawo do głosowania, nie identyfikuje się jako białe. Osoby pochodzenia latynoskiego stanowią 25%, azjatyckiego 14%, afrykańskiego 10%, a 9% z Bliskiego Wschodu. Ponadto, co najmniej 17% osób przynależy do społeczności LGBT.
Krytyka Złotych Globów
Przez wiele lat Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej było wielokrotnie krytykowane, ze względu na ograniczenia liczbowe dotyczące osób, które mogły wziąć udział w głosowaniu. Największym zarzutem był jednak fakt, iż w składzie organizacji nie było czarnoskórych dziennikarzy, co jest sprzeczne z obecnymi standardami dotyczącymi równości i różnorodności. Brak zmian w strukturach Złotych Globów przez wiele lat doprowadziło do poważnego kryzysu wizerunkowego wydarzenia.
Podczas tegorocznej ceremonii rozdania statuetek, przy 95 członkach organizacji i w sumie 200 osobach mających prawo głosu (z czego 52% nie identyfikowało się jako białe), nagrody Złote Globy w kategoriach dla najlepszych filmów, reżyserię, scenariusz oraz trzy z sześciu nagród aktorskich, zostały wręczone białym twórcom.
O tym, czy wprowadzenie zmian poprzez zwiększenie grona osób mogących głosować i różnorodności przedstawicieli wpłyną na werdykty Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej dowiemy się 7 stycznia 2024 roku, kiedy odbędzie się 81. gala wręczenia Złotych Globów.