Manualne zajęcia, którymi warto zainteresować dzieci

0
168

Okres dzieciństwa to kluczowy moment w życiu człowieka. Te pierwsze lata trwają krótko, a rzutują na jakość późniejszego życia. Wielu rodziców, aby zapewnić dziecku dobry start, zapisuje je na zajęcia językowe, sportowe i muzyczne. Są to dobre posunięcia, lecz pamiętajmy o jeszcze jednym obszarze rozwoju, o który powinniśmy zadbać – chodzi o sprawność grafomotoryczną.

Czym jest sprawność grafomotoryczna?

Umiejętność rysowania i pisania, tak w skrócie tłumaczymy pojęcie grafomotoryki. Zanim dziecko weźmie do ręki pióro, musi przejść szereg ćwiczeń pozwalających mu wzmocnić mięśnie dłoni i nadgarstka oraz nauczyć koordynacji między wzrokiem a ruchem ręki. Ćwiczenia manualne poprawiają zakres sprawności grafomotorycznej, choć na pierwszy rzut oka mogą nie mieć wiele wspólnego z nauką poprawnego trzymania pióra dłoni. Warto zaznaczyć, że w dzisiejszych czas, gdy nasze ręce przyzwyczajone są do trzymania ich sztywno nad klawiaturą komputera i klikania w klawisze, mięśnie i stawy osłabiają się. Dobrze więc zachęcić dziecko do twórczych zabaw z wykorzystaniem kredek, farb, plasteliny czy koralików i nożyczek, by w przyszłości chętniej odrywały się od ekranów komputera i zechciały poświęcić kilka chwil na zajęcia artystyczne.

Malowanie

Malowanie niesie ze sobą masę korzyści. Uczy poprawnego posługiwania się przyborami artystycznymi, ćwiczy ruchy ręki, ćwiczy oko, a także zmysł artystyczny – umiejętność dobierania kolorów i łączenia ich w określone kombinacje. W ten sposób dziecko uczy się ekspresji własnych uczuć, szlifuje zdolności malowania, dostrzega kształty i umie je odwzorować na kartce papieru. Warto zwrócić uwagę na terapeityczny aspekt malowania. Uciekając w świat piękna, barw i kształtów, odrywamy się od problemów i zatapiamy w świecie wyobraźni.

Tworzenie biżuterii

Tworzenie biżuterii może wydawać się czymś zarezerwowanym raczej dla nastolatek, ale miejmy na uwadzę, że dziecko zainteresowane określoną czynnością, będzie ją wykonywać, przede wszystkim czerpiąc olbrzymią przyjemność z efektów swej pracy. Nie bez przyczyny biżuteria dla dzieci znalazła się w tym zestawieniu. Tworzenie biżuterii wymaga posługiwania się konkretnymi narzędziami oraz metodycznego podejścia do działania. Samodzielne zaprojektowana i zrobiona, z pomocą koralików, sznurków i przyborów technicznych, może później zostać podarowana bliskiemu przyjacielowi lub członkowi rodziny. Zaznaczmy, że samodzielnie tworzenie biżuterii warte jest docenienia przez wzgląd na aspekt estetyczny, bo kto wie, czy nasze dziecko, zachęcone zabawą w przyszłości, nie zechce rozwijać się w tym kierunku już w dorosłym życiu.

Plastelina

Lepienie z plasteliny usprawnia mięśnie dłoni, stawy i kości. Dziecko, projektując postacie i budowle, uczy się myślenia przestrzennego oraz, co przyda mu się w następnych latach nauki, przekłada się na trening umiejętności matematycznych. Z figur, stożków, walców i prostopadłościanów wyczarujemy domki, ludziki, ogrody. Tak jak w przypadku wcześniejszych aktywności lepienie z plasteliny stymuluje umysł, uczy koncentracji, cierpliwości i kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów.

 

Artykuł sponsorowany / reklama
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments