Wzmacniacze zintegrowane – kluczowe parametry

0
109

Wybór dobrego wzmacniacza zintegrowanego może sprawić sporo kłopotów. Podczas jego dokonywania należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Podpowiadamy, jakie są kluczowe parametry takich urządzeń.

Moc znamionowa

Podstawowy parametr tytułowych urządzeń. Jest mierzona przy wysterowaniu sprzętu częstotliwościową 1 kHz. Parametr określa moc, która może zostać wydzielona bez przekroczenia 1% zniekształceń liniowych w czasie 10 minut. Moc dynamiczna (IHF) jest podawana przy określonej impedancji obciążenia. Większości przypadków jest to 4 i 8 Ohm. Należy zaznaczyć, że zniekształcenia zwiększają się wraz z podnoszeniem zużycia mocy.

Moc wyjściowa

W odróżnieniu od mocy znamionowej jest mierzona przy chwilowym, a nie trwałym wysterowaniu urządzenia, na przykład przez okres 3 sekund. W przypadku wzmacniaczy nieposiadających stabilizatora napięcia jej wartość będzie większa od znamionowej. Sprzęt wyższej jakości może być wyposaży w zasilacz stabilizowany, co sprawi, że wartość będzie jednakowa.

Współczynnik zniekształceń harmonicznych

Wzmacniacz otrzymujący sygnały o określonej częstotliwości wydaje pożądany sygnał, jak również kilka słabszych, które są jego wielokrotnością. Tego rodzaju sygnały są dzielone na parzyste (2F, 4F, 6F) oraz nieparzyste (3F, 5F). Należy zaznaczyć, że w tym wypadku każda harmoniczna (wielokrotność) jest słabsza od poprzedniej. Sygnały parzyste są mniej słyszalne od swoich nieparzystych odpowiedników. Zawartość ich składowych jest wyrażana poprzez współczynnik THD. Jest to parametr podawany w procentach i powinien być jak najmniejszy. Wzmacniacze najwyższej jakości wykazują współczynnik THD na poziomie nieprzekraczającym 0,03%. Poziom przekraczający 1% jest dopuszczalny tylko w przypadku wzmacniaczy lampowych i wiąże się ze znacznie gorszą jakością dźwięku.

Pasmo przenoszenia

Najprościej rzecz ujmując, jest to zakres częstotliwości, w którym muzyczna moc wyjściowa spada o połowę wartości mocy znamionowej. W zależności od modelu opisywany parametr może przyjmować wartość od 0 Hz do ponad 100 kHz. Według opinii specjalistów optymalne dla ludzkiego ucha pasmo przenoszenia znajduje się w przedziale od 20 Hz do 20 kHz. W przypadku jego dolnej granicy niższa wartość oznacza otrzymywanie pełniejszego dźwięku z lepszymi basami.

Pobór mocy

Żaden ze wzmacniaczy nie wykorzystuje 100% mocy pobieranej ze swojego źródła. Tylko jej część jej zamieniana na moc oddawaną obciążeniu. Szukając wzmacniaczy, warto inwestować w modele z niskim poziomem poboru mocy w trybie czuwania.

Inne istotne parametry

Wybierając wzmacniacz zintegrowany, należy też zwrócić uwagę na kilka innych istotnych aspektów. Nowoczesne modele powinny być wyposażone w kodek bluetooth aptX HD. Takie rozwiązanie umożliwia jak najlepszą transmisję strumieniową z komputera lub urządzenia mobilnego. Nie bez znaczenia jest też obecność oddzielnych zasilaczy dla obwodów analogowych oraz cyfrowych. Poza tym sprzęt powinien posiadać elektroniczne zabezpieczenie przed ewentualnym zwarciem. Na koniec, należy wspomnieć o tym, że impedancja wejściowa sprzętu musi być dopasowana do impedancji źródła. W przeciwnym razie nastąpi jego zbytnie obciążenie, co będzie skutkowało tłumieniem sygnału.

Najwyższej jakości wzmacniacze zintegrowane znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Nautilus2

Artykuł sponsorowany / reklama
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments