Przeniesienie systemu na dysk SSD – instrukcja krok po kroku

0
178

Dysk, na którym został zainstalowany system operacyjny, powinien działać szybko, wydajnie i bez problemowo – aby całościowa praca z komputerem przebiegała komfortowo i sprawnie. Przeniesienie systemu na dysk SSD jest również kluczowe na wypadek awarii nośnika – pozwala to bowiem na kontynuację pracy bez jakiegokolwiek przestoju. Dlatego też, dobrym rozwiązaniem będzie sklonowanie nośników. Jak zatem dokonać tego procesu jakie są korzyści z migracji systemu?

Dysk HDD

Wewnętrzne dyski HDD to przede wszystkim duże magazyny danych, które wykorzystują tak zwane talerze magnetyczne do zapisywania i ochrony danych. Charakteryzują się głównie niską ceną w przeliczeniu na GB lub TB pamięci. Systemy te są najpowszechniejszymi rozwiązaniami do przechowywania aplikacji i różnorodnych materiałów. Można, więc na nich bezpiecznie przechowywać dane do użytku, multimedia, pliki, gry.

Dysk SSD

Dyski SSD to urządzenia, których fundamentem budowy jest pamięć flash. Zastosowanie tego rodzaju systemu pozwala na wyeliminowaniu ruchomych elementów, które zazwyczaj generują niepotrzebne problemy. Obecnie użytkowanie nośników SSD jest powszechne, dlatego też, urządzenia te montowane są w laptopach i komputerach stacjonarnych. Ważne podkreślenia jest, że technologia ta znacząco wspiera prace serwerowe, z uwagi na możliwość dynamicznej reakcji na wiele pytań jednocześnie,

Jakie są różnice między dyskiem SSD, a HDD?

Na samym początku warto podkreślić, że dysk Hard Disk Drive (HDD) jest najpopularniejszym nośnikiem, zamontowanym w większości laptopach i komputerach. Cechuje się przede wszystkim ogromną pojemnością, natomiast wydajność jest znacząco mniejsza w porównaniu z dyskiem SSD. Z kolei, system SSD (Solid-State Drive) wykorzystuje pamięć typu flash do przechowywania danych, dzięki czemu tryb pracy jest cichszy w porównaniu z HDD. Niemniej jednak to właśnie cena SSD jest dużo wyższa.

Jak przenieść system z dysku HDD na SSD?

Przenoszenie danych na pierwszy rzut oka może wydawać się czasochłonną i jakże żmudną pracą. Z pewnością proces ten wydłuży się jeśli migracja będzie dotyczyć dużej ilości plików, programów i gier, które będą przeniesione z systemu HDD na SSD. Do najprostszych metod tejże operacji uznaje się klonowanie nośników – w efekcie czego wszystko co było dotychczas na starym dysku zostanie sklonowane na nowy. Niemniej jednak w pierwszej kolejności należy, z dysku, z którego dane mają zostać przeniesione, usunąć zbędne pliki i aplikacje – skróci to bowiem czas procesu, który oczywiście wymaga zakupu odpowiedniego nośnika.

Jeżeli chcesz usunąć wszystkie dane łącznie z systemem odsyłamy do artykułu: https://smart-homes.pl/reinstalacja-windows-10-instrukcja-krok-po-kroku/

W odniesieniu do laptopów i stacjonarnych komputerów najlepsze będą systemy o przekątnej 2,5 cala ze złączem SATA III, 128 GB. Przed przystąpieniem do migracji należy sprawdzić rozmiar partycji systemowej oraz ze względu bezpieczeństwo stworzyć kopię zapasową dla ważnych plików. Jeśli nigdy się miało do czynienia z przenoszeniem danych, warto skorzystać z darmowych programów do kopiowania, dzięki czemu cały proces będzie dość łatwy i szybki. Oprogramowanie automatycznie bowiem wykryje, który z nośników jest dyskiem systemowym, a następnie wymusi wskazanie dysku do sklonowania. Kolejnym, ważnym krokiem będzie wybór rozmiaru partycji systemowej. Następnie komputer bądź laptop zostanie wyłączony, aby dokończyć procedurę. Po zakończeniu przenoszenia systemu HDD na SSD będzie można pracować na obu nośnikach. HDD będzie wówczas miejscem przechowywania większości plików, natomiast SSD zapewni większą wydajność i lepszy rozruch. Wobec powyższego pytanie – jak przenieść system na nowy dysk nie powinno zrodzić większych problemów.

Więcej tego typu artykułów znajdziesz na: Smart-Homes.pl

 

Artykuł partnerski.
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments