Powoli zbliża się do nas jesień, kiedy to na zewnątrz szybciej zapada zmrok, dni stają się krótsze i są pełne magicznej, tajemniczej atmosfery. Jest to idealny okres, aby sięgać po wciągające thrillery psychologiczne. Ich trzymająca w napięciu fabuła doskonale wpasowuje się w jesienną aurę, gdy deszcz lekko stuka w okno, a wiatr świszczy między drzewami. Z łatwością dajemy się wtedy porwać akcji, odczuwając niespokojną nastrój.
Czym właściwie jest thriller psychologiczny? Thriller to angielskie słowo oznaczające dreszczowiec. Jest to rodzaj utworu, który ma wywołać w odbiorcy dreszcze. Jego głównymi cechami są: tajemniczość, niepewność, napięcie. Thriller psychologiczny to odmiana gatunku, która w głównej mierze skupia się na emocjonalnych i psychologicznych problemach bohaterów. Postaci często zmagają się z jakąś traumą, mogą to być wydarzenia z dzieciństwa, śmierć bliskiej osoby, przemoc. Autor koncentruje się na psychologicznych aspektach działań bohaterów: przeżywanych emocjach oraz motywacji, a przede wszystkim na nieustannym poczuciu zagrożenia.
Po jakie thrillery psychologiczne warto sięgnąć?
Jeśli jesteś fanem gatunku, a także nie masz nic przeciwko brutalnym i krwawym opisom, koniecznie musisz przeczytać „Dziewczynę z sąsiedztwa” Jacka Ketchuma. Jest to opowieść inspirowana autentycznymi wydarzeniami, o których autor przeczytał w gazecie. Pisarz doskonale ukazał, że największym zagrożeniem dla człowieka jest drugi człowiek. Meg wraz z niepełnosprawną siostrą Susan mieszkają u swojej ciotki, która cierpi na ataki szału. Przetrzymuje niewinne dziewczęta w zawilgoconej piwnicy i poddaje je sadystycznym torturom. W swój obłęd wciąga trzech synów oraz okolicznych mieszkańców. Jest to mroczna historia o tym, jak szaleństwo zaraża inne niewinne umysły, co prowadzi do eskalacji potwornego bólu i cierpienia. Jest to książka dla ludzi o mocnych nerwach.
„Wróć przed zmrokiem” Rileya Sagera to powieść, która idealnie wpasowuje się w jesienną aurę. Tajemnicza wiktoriańska rezydencja położona w lasach Vermont, historie o przerażających wydarzeniach i duchach, sekret sprzed lat, który być może nie powinien ujrzeć światła dziennego… Doskonale skonstruowana fabuła oraz połączenie gatunków sprawia, że czytelnik nie może oderwać się od lektury. Niepokojący klimat i błyskotliwa narracja intrygują odbiorcę od pierwszych stron.
Najlepsze polskie thrillery
Cudze chwalimy, a swego nie znamy? Polecamy zatem doskonałą powieść Izabeli Janiszewskiej, „Apartament”. Małżeństwo udaje się na weekend do luksusowego hotelu w Karkonoszach. To, co miało być idealnym urlopem, przerodziło się w pełen napięcia koszmar, kiedy kobieta znika w tajemniczych okolicznościach. Zrozpaczony mężczyzna próbuje odnaleźć swoją żonę, jednak jego wersja wydarzeń odbiega od tej, która widoczna jest na kamerach oraz w zeznaniach świadków. Co jest prawdą, a co kłamstwem? Komu można ufać? Czytelnik będzie łamał sobie głowę nad opisywanymi wydarzeniami, chcąc dotrzeć do mocno skrywanej prawdy. Jest to bardzo dobrze skonstruowany thriller psychologiczny o cierpieniu, którego echo nie znika nawet po latach.
Karolina Wójciak to polska autorka, o której robi się coraz głośniej, a grono jej fanów systematycznie powiększa się. Kto jeszcze nie poznał jej twórczości, niech zapisze sobie nazwisko. Pisarka nie boi się poruszać kontrowersyjnych tematów, ma odważne i wciągające pióro, potrafi zaintrygować czytelnika od pierwszych stron. Najnowszy tytuł Karoliny Wójciak to „Apka”, która pokazuje jak złudne jest bezpieczeństwo online i jak często zapominamy, że kliknięcie przycisku Enter, Wyślij lub Instaluj niesie ze sobą niebezpieczeństwo.
Tej jesieni sięgnij po thrillery psychologiczne i daj się porwać pełnej napięcia fabule!