ICE Classic 2022 – krakowskie spotkania z muzyką klasyczną

0
135
http://www.krakow.travel/

Dla fanów muzyki klasycznej Kraków po raz kolejny przygotował coś specjalnego. Już od czerwca rozpocznie się wyjątkowa seria koncertów muzyki klasycznej ICE Classic. Wszystko to odbędzie się na najlepszej krakowskiej przestrzeni koncertowej, czyli Centrum Kongresowym.

Centrum Kongresowe ICE to przestrzeń, w której może pomieścić się nawet do 2000 widzów jednocześnie. Dysponuje ono znakomitymi walorami akustycznymi i bardzo dobrym zapleczem technicznym. To wszystko sprawia, że muzyka, której można tam posłuchać jest zawsze na najwyższym poziomie.

ICE Classic to co roku występy największych sław muzyki klasycznej. Gościliśmy już w Krakowie znakomite solistki sceny operowej: Aleksandrę Kurzak, Editę Gruberovą, Dianę Damrau i Elīnę Garančę, kontratenora Philippe’a Jaroussky’ego, mistrzowskich instrumentalistów: Anne-Sophie Mutter, Isabelle Faust, Ivo Pogorelicia i Piotra Anderszewskiego oraz nadzwyczajnego kompozytora Maxa Richtera. Wśród wybitnych dyrygentów znaleźli się m.in. Kent Nagano wraz z Orchestre symphonique de Montréal, sir Simon Rattle z London Symphony Orchestra i Philippe Herreweghe z udziałem Orchestre des Champs-Elysées.

Program wydarzenia

W tym roku na scenie Centrum Kongresowego ICE swoje występy dadzą Fabio Biondi, Patricia Kopathinskaja oraz Royal Philharmonic Orchestra.

15 czerwca zaplanowany jest występ włoskiego skrzypka i dyrygenta Fabio Biondiego. Powróci do Krakowa by poprowadzić zespół Europa Galante. Grupa ta specjalizuje się w wykonywaniu muzyki dawnej, zwłaszcza z epoki baroku. Jeśli zaś chodzi o Fabio Biondiego to grywa on na skrzypcach Carla Ferdinanda Gagliana z 1766 roku.  Artyści wykonają program Głos natury oraz cykl koncertów skrzypcowych Antonia Vivaldiego Cztery pory roku oraz arie z dzieł Henry’ego Purcella i George’a Friderica Handla.

30 sierpnia zagra włoski zespół Il Giardino Armonico, który poprowadzi jego kierownik artystyczny i wybitny dyrygent Giovanni Antonini. To włoski zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej. Zaś w roli solistki wystąpi znakomita skrzypaczka Patricia Kopatchinskaja. W programie zapowiedziane są koncerty skrzypcowe Antonia Vivaldiego, w tym te zatytułowane Burza morska i Wielki mogoł. Będą one przeplatane krótkimi utworami, które na zamówienie Kopatchinskiej napisali współcześni kompozytorzy włoscy: Aureliano Cattaneo, Stefano Gervasoni, Luca Francesconi i Simone Movio.

10 października wystąpi Royal Philharmonic Orchestra, jedna z najlepszych orkiestr w Wielkiej Brytanii. O klasie tego zespołu świadczą niezliczone nagrania zarejestrowane pod batutą największych dyrygentów. W 2021 roku szefem artystycznym orkiestry został wybitny brytyjsko-rosyjski dyrygent Vasily Petrenko. W planach jest I Symfonia D-dur Klasyczna Siergieja Prokofiewa oraz koncert skrzypcowy g-moll Maxa Brucha wykona znakomity skrzypek Sergei Krylov, a wieczór zwieńczy wykonanie monumentalnej II Symfonii D-dur Jeana Sibeliusa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments