Chorwacja od wieków stanowi skrzyżowanie dróg między Wschodem a Zachodem. Różnorodne i burzliwe dziedzictwo sprawiło, że kraj ten stał się prawdziwym klejnotem kultury
Od zamków, kościołów i teatrów po jedzenie, wino i muzykę. Poniżej lista ośmiu miejsc, które warto odwiedzić w Chorwacji, aby poznać ich kulturę.
Rijeka, Stolica Kultury UE 2020
Rijeka posiada imponującą architekturę, tętniące życiem centrum miasta oraz rynek centralny. Dzięki bardzo bogatej kulturze miasta jest tu wiele możliwości gastronomicznych. Aby spróbować wszystkich przysmaków miasta warto wybrać się na główny rynek miejski będący miejscem posiłków od XIX wieku. Miasto wybrano na Europejską Stolicę Kultury w 2020 roku. Będąc tam koniecznie trzeba spróbować trufli z Istrii. Pobliskie miasto słynie z czarnych i białych grzybów, które występują w chorwackich lasach dębowych.
Zagrzeb
Większą część Zagrzebia można zwiedzić pieszo. Warto zobaczyć neogotycką katedrę w Zagrzebiu, która jest symbolem miasta. W Zagrzebiu znajduje się bardzo dużo muzeów. Zagrzeb, jako stolica Chorwacji, jest miejscem, w którym można znaleźć wiele różnych regionalnych potraw. Można spróbować ich wszystkich na centralnym rynku miasta, zwanym Dolac. W innych miejscach warto zajrzeć do tradycyjnych restauracji w stylu trattorii, w których serwuje się lokalne przysmaki. Podczas zwiedzania późną wiosną, można trafić na “Cest is d’ best” – jeden z wielu festiwali ulicznych, który zamienia miasto w wielką scenę z teatrem ulicznym, muzyką, przedstawieniami i imprezami sportowymi.
Zadar
W Zadarze można poznać 3000 lat historii. Spacery pieszo po starożytnym mieście, pozwalają odkryć jego różnorodne zabytki. Warto zacząć od kościoła św. Donata, który pochodzi z IX wieku i jest największą przedromańską budowlą w Chorwacji. Obecnie służy głównie jako miejsce koncertów średniowiecznej muzyki renesansowej. Koniecznie trzeba spróbować znanego na całym świecie likieru wiśniowego Maraschino, stuletniej receptury, wytwarzanego tylko lokalnie z rodzimych wiśni z Maraski.
Szybenik
W zabytkowym Szybeniku znajdują się dwa miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwszym z nich jest katedra św. Jakuba, bazylika z XV i XVI wieku, chwalona za połączenie sztuki gotyckiej i renesansowej.
Przez wieki Chorwaci obawiali się inwazji Osmanów. W rezultacie w Szybeniku powstały cztery fortece. Najbardziej imponującą z nich jest twierdza św. Mikołaja. Architektura obronna tej twierdzy jest chroniona przez prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Podczas pobytu w Szybeniku warto wybrać się na spacer do średniowiecznych ogrodów śródziemnomorskich, zaprojektowanych przez wielokrotnie nagradzanego architekta Dragutina Kiša. Znajdują się one wokół dawnego klasztoru św. Wawrzyńca. Ogrody są otwarte przez cały rok, a latem często odbywają się w nich imprezy plenerowe.
Primošten
Primošten, to wyspa, która zachowała cechy architektoniczne średniowiecznej śródziemnomorskiej wioski rybackiej. Około pięć wieków temu podczas najazdów tureckich, mieszkańcy wysepki zbudowali mury, wieże i most połączony ze stałym lądem do ochrony miasta. Kiedy Turcy wycofali się most zastąpiono groblą. Miasto warto odwiedzić ze względu na atmosferę chorwackiej nadmorskiej wioski.
Trogir
Trogir jest znany jako “muzeum miasta”. Uważany za jedno z najlepiej zachowanych romańsko-gotyckich miast w Europie Środkowej. Historyczne centrum miasta znajduje się pod ochroną UNESCO.
Obecnie w średniowiecznej twierdzy Kamerlengo, zbudowanej przez Wenecjan w 1400 roku odbywają się liczne koncerty, festiwale, przedstawienia i pokazy kina plenerowego w okresie letnim.
Hvar i Stari Grad
Hvar jest zamieszkiwany od czasów prehistorycznych. Jego położenie w centrum adriatyckich szlaków żeglarskich sprawiło, że wyspa stała się dobrze prosperującym ośrodkiem sztuki i kultury. W mieście znajduje się Teatr Publiczny, jeden z pierwszych teatrów w Europie, który po ponad 20 latach renowacji ponownie rozpoczął działalność. Ten kulturalny skarb jest otwarty do zwiedzania, a przedstawienia odbywają się przez cały rok. Aktualny program przedstawień można znaleźć na stronie Hvar Tourist Board.
Starożytni Grecy w 384 r. p.n.e. założyli kolonię Pharos na północnej stronie wyspy co dzisiejszy Stari Grad jest jednym z najstarszych miast w Europie. Krajobraz równinny Stari Grad, jest przykładem starożytnego, geometrycznego systemu podziału ziemi stosowanego przez Greków, zachowanego w niemal nienaruszonym stanie przez ponad 24 wieki. To miejsce wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dubrownik
Nie bez powodu nazywany jest Perłą Adriatyku. Otoczony fortecami Dubrownik oferuje zachowane przez wieki arcydzieła architektury i kultury. Na szczycie Stradun, wspaniałej głównej ulicy starego miasta dla pieszych znajduje się monumentalna Brama Pile, którą zdecydowanie warto zobaczyć.
Odwiedzając katedrę, zbudowaną na ruinach XII-wiecznego kościoła, i spacerując wapiennymi uliczkami miasta, podziwiając barokowe budynki szybko przekonasz się, dlaczego miasto posłużyło za tło wielu scen mitycznego serialu średniowiecznego Gra o tron. Scena kulturalna Dubrownika oferuje festiwale, koncerty na świeżym powietrzu, ogrody, spektakle i wystawy. Latem najważniejszym wydarzeniem kulturalnym jest Letni Festiwal w Dubrowniku, podczas którego miasto staje się wielką sceną dla przedstawień teatralnych, jazzowych, baletowych i koncertów. Warto śledzić działalność Dubrownickiej Orkiestry Symfonicznej, która organizuje całoroczne koncerty i imprezy sezonowe.