17 maja 2022 roku ruszyła największa platforma cyfrowych dzieł sztuki. Podczas konferencji Kancelaria Premiera uruchomiła Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury, które w jednym miejscu gromadzi dzieła nauki i kultury w formie cyfrowej.
Ten dzień to wielkie święto cyfryzacji, ale również wszystkich miłośników kultury i sztuki w Polsce. – zaznaczył Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. Portal kronika.gov.pl stworzyliśmy po to, by zapewnić wszystkim łatwy dostęp do polskiej kultury, sztuki i nauki – powiedział. Portal KRONIK@ wprowadza nową jakość. Udostępnia użytkownikom Internetu kulturę, naukę i sztukę na wyciągniecie ręki. To platforma integrująca różne strony internetowe. Dotychczas rozproszone zasoby wreszcie będzie można zobaczyć w jednym miejscu – dodaje minister.
Czym jest KRONIK@?
Pod akronimem KRONIK@ kryje się Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury. To zbiór cyfrowych dzieł, które możemy nie tylko przeglądać, ale też wykorzystywać w swojej codziennej pracy. Na platformie możemy znaleźć książki, fotografie, czasopisma, obiekty muzealne, a także archiwalne. Są tam dostępne również dokumenty pochodzące z różnych epok historycznych. Możemy na stronie również sami udostępnić swoje zbiory i stworzyć własną, wirtualną kolekcję.
KRONIK@ to zarządzanie zasobami dziedzictwa kultury i nauki na najwyższym poziomie. Poprzez uruchomienie portalu zwiększamy standaryzację i efektywność korzystania z cyfrowych obiektów.
– podkreśla Anna Gos, Dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Wirtualne Zwiedzanie
Wirtualne zwiedzanie muzeów przez pandemię COVID-19 stało się bezpiecznym sposobem na kontakt ze sztuką. Dzięki portalowi kronika.gov.pl stało się to jeszcze prostsze. Na tej stronie możemy zwiedzić kilka muzeów na raz, a także zebrać interesujące nas grafiki, obrazy i dokumenty. Co najważniejsze jest to całkowicie bezpłatne. Portal jest łatwy w obsłudze, posiada możliwość szukania treści według kategorii tematycznej. Wystarczy wpisać interesującą nas frazę, a otrzymamy różnorodne treści związane z nią, od obrazów aż po pisma i dokumenty. Dostęp do Kroniki będzie tym bardziej łatwiejszy, ponieważ jej zbiory będą dostępne w ramach zwykłych wyszukiwarek internetowych.