Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkową składką, którą muszą płacić kierowcy. Podstawową funkcją polisy jest rekompensata szkód, które powstać mogą podczas spowodowania kolizji lub wypadku. Każdy posiadacz pojazdu powinien zatem zawrzeć ubezpieczenie OC przed wyjazdem na drogę. Niekiedy jest to całkiem spory wydatek. Co składa się na wysokość polisy? Czy oferty poszczególnych ubezpieczalni znacząco się od siebie różnią i jak zawrzeć korzystną umowę z ubezpieczycielem?
Co wpływa na wysokość składki OC?
Wysokość składki OC uzależniona jest od kilku kryteriów. W dużej mierze oddziałuje na nią wiek kierowcy oraz długość posiadania prawa jazdy. Składka na ubezpieczenie komunikacyjne jest tym niższa, im starszy i bardziej doświadczony jest kierowca. Ważnym czynnikiem determinującym koszt polisy będzie historia ubezpieczeniowa. Jeśli kierowca nie spowodował dotąd żadnej szkody w ruchu, może liczyć na niższą składkę OC. Podczas wyliczania kosztu polisy znaczenie mają także właściwości ubezpieczanego pojazdu. Chodzi przede wszystkim o pojemność silnika, przebieg auta, czy rok produkcji, które przekładają się na ocenę ryzyka drogowego przez ubezpieczyciela. Co ważne, przy zawieraniu polisy OC ważny będzie także sposób płatności. Składka będzie tańsza, jeśli kierowca zdecyduje się na zapłatę z góry, zamiast płatność ratalną.
Ubezpieczenie samochodu online lub u agenta
Istnieje kilka dróg umożliwiających zawarcie polisy OC samochodu. Najpopularniejsze z nich to ubezpieczenie pojazdu przez Internet lub skorzystanie z usług agenta ubezpieczeniowego. Pierwsza opcja nie wymaga bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej, a procedura zawarcia polisy odbywa się zdalnie. Po wejściu na stronę wybranej firmy wystarczy uzupełnić wniosek elektroniczny, a następnie odesłać skan podpisanych dokumentów i opłacić wyliczoną składkę. W przypadku skorzystania z usług agenta konieczny jest bezpośredni kontakt i wizyta w placówce ubezpieczeniowej. Zwykle agent porównuje dostępne możliwości zawarcia polisy i przedstawia klientowi najbardziej korzystną ofertę. Zaletą zawierania polisy OC u agenta jest także możliwość skorzystania z dodatkowych usług. Pośrednik może sprawdzić m.in. oferty na dobrowolne ubezpieczenie AC pojazdu, które pokryje koszty uszkodzeń, zniszczeń, czy kradzieży spowodowanych przez sytuacje losowe lub osoby trzecie.
Darmowe porównywarki ubezpieczeń
Zawierając ubezpieczenie samochodu warto mieć na uwadze zróżnicowanie ofert poszczególnych ubezpieczycieli. Składka wyliczona przez jedną firmę może okazać się znacznie wyższa, niż oferta zaproponowana przez inną. Dlatego kierowców zachęca się do korzystania z darmowych porównywarek ubezpieczeń, które pomogą im się zorientować wśród dedykowanych ofert OC. Przejrzyste zestawienie ubezpieczalni oraz proponowanych wysokości składek ułatwi podjęcie decyzji o skorzystaniu z danej oferty. Z porównywarek warto korzystać zarówno podczas samodzielnego zawierania polisy OC, jak i korzystania z usług agenta.
Zawarcie ubezpieczenia komunikacyjnego jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu. Polisa OC zabezpiecza kierowców na wypadek spowodowania szkody lub kolizji. Nie muszą oni płacić rekompensaty za spowodowanie wypadku z własnej kieszeni, lecz wszelkie koszty z tego tytułu pokrywa ubezpieczalnia. Na wysokość składki wpływa staż za kierownicą, pojemność pojazdu, czy jego stan techniczny. Przy zawieraniu umowy OC dobrze porównać oferty kilku ubezpieczycieli, by wybrać najkorzystniejszą z nich.
Artykuł partnerski.