Na drodze do upragnionej sylwetki często staje nam zamiłowanie do słodyczy. Nic dziwnego, że tak bardzo je lubimy – są łatwo dostępne, a przede wszystkim pyszne. Powodują jednak wystrzał hormonów szczęścia, przez co możemy się od nich uzależnić równie mocno, co od silnych używek. Zatem jak przestać jeść słodycze, by cieszyć się zdrowiem i piękną sylwetką?
Negatywne skutki
Od dziecka słyszymy, że nadmiar cukru szkodzi, ponieważ psuje zęby i wywołuje próchnicę. Negatywnych skutków jest jednak znacznie więcej. Nadmierne dostarczanie cukru do organizmu sprawia, że możemy czuć się stale zmęczeni i może brakować nam energii. Dzieje się tak, ponieważ zaraz po zjedzeniu czegoś słodkiego rośnie poziom glukozy we krwi, więc odczuwamy chwilowy zastrzyk energii, który jednak szybko spada, powodując spadek naszej wydajności. Co więcej, nadmiar cukru szybko prowadzi do nadwagi. Według badań blisko 60% Polaków ma problem nadwagą, z czego jedna piąta zmaga się z otyłością. Cukier zwiększa też ryzyko chorób przewlekłych, np. cukrzycy, a także przyśpiesza proces starzenia.
Jak przestać jeść słodycze?
Znajdź źródło problemu
Zajadasz stres, a może po słodkie przekąski sięgasz z nudów? Warto się nad tym zastanowić, ponieważ znalezienie przyczyny pomaga skuteczniej walczyć z negatywnym nawykiem.
Zadbaj o swój jadłospis
Chęć na słodycze pojawia się również w momencie, kiedy nie dostarczamy do organizmu wystarczającej ilości jedzenia. Warto więc zadbać o dobrze zbilansowane posiłki, które zapewnią nam odpowiednią ilość składników odżywczych, a spożywanie ich w regularnych odstępach czasu zapobiegnie podjadaniu.
Stopniowo zmniejszaj ilość
Nagłe całkowite ograniczenie spożywania słodyczy może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli nie masz idealnie silnej woli, twoja chęć na zjedzenie ciasteczka będzie narastać, powodując przy tym ogrom frustracji i złego samopoczucia, aż w końcu bariera pęknie i nie ograniczysz się już tylko do jednego ciasteczka. Złamanie tak silnego postanowienia, może nie tylko skutkować spożyciem większej ilości, ale także wywołać ogromne wyrzuty sumienia, które mogą prowadzić do zaburzeń odżywiania.
Żeby tego uniknąć, nie rezygnuj całkowicie ze słodyczy, ale ustal sobie limit ilości na dany tydzień, np. jeśli do tej pory spożywałeś słodycze kilka razy dziennie, zacznij od jednej słodkiej przekąski w ciągu dnia. W następnym tygodniu jedz jedną co drugi dzień, później co trzeci itd.
Wybieraj zdrowe przekąski
Nie jest tak, że będąc na diecie mamy sobie wszystkiego odmawiać. Warto jednak sięgać po zdrowsze zamienniki dla klasycznych słodyczy. Mogą to być warzywa i owoce, z których możemy zrobić pyszne smoothie, orzechy, bakalie, czy tzw. fit słodycze. W przypadku tych ostatnich musimy być jednak ostrożni – nie zawsze mają one mniej kalorii, ale z pewnością mają lepszy skład. Zwykle zawierają więcej błonnika, który daje poczucie sytości, i mniej cukru (do ich słodzenia wykorzystuje się zazwyczaj słodziki, stewię czy ksylitol). Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nadal jest to słodycz, więc nie warto całej blachy fit ciasta zjeść od razu.