Dziewczyna, kobieta, inna | Recenzja

0
302
fot. Penguin UK

Dziewczyna, kobieta, inna Bernardine Evaristo to powieść, za którą autorka otrzymała w 2019 roku Nagrodę Bookera. Książka przedstawia całkiem nowe spojrzenie na Wielką Brytanię, prezentując kalejdoskop różnorodności. Historia, o której było naprawdę głośno.

Autorka, o której powinni usłyszeć wszyscy

Bernardine Evaristo jest Brytyjką nigeryjskiego pochodzenia. Do tej pory napisała osiem książek, w tym powieści, zbiory opowiadań, poezji, eseje oraz teksty dziennikarskie i teatralne. Jest profesorką na Brunnel University w Londynie, gdzie również mieszka. Jest pierwszą czarnoskórą kobietą, która za powieść Dziewczyna, kobieta, inna wraz z Margaret Atwood otrzymała Nagrodę Bookera. Jest to pierwsza powieść tej autorki genialnie przetłumaczona na język polski przez Agę Zano, członkinię Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

Bernardine Evaristo i Margaret Atwood, fot. Jill Lawless/Associated Press

Powieść o artystkach, sprzątaczkach, nauczycielkach…

Powieść opowiada historię 12 postaci i ich podróży przez życie. Przede wszystkim jest to opowieść o kobietach. O ich sile i słabościach, namiętnościach i bolączkach, determinacji i trudnościach. O poszukiwaniu pracy, domu, akceptacji, matki, kochanki, utraconego ojca. O próbie przetrwania i bycia zrozumianym w chaosie wykluczającego świata. O kobietach o ciemnej karnacji i białych; heteroseksualnych i homoseksualnych; imigrantkach z Afryki i dzieciach tych kobiet; o studentkach, gospodyniach domowych i prezeskach banków. O Ammie, Dominique, Hattie, Grace…  O teraźniejszości i przeszłości.

Niebanalny styl

Pierwsze, co przykuwa wzrok podczas lektury, to forma jaką posługuje się autorka. Cała narracja prowadzona jest wierszem białym, a żadne zdanie nie rozpoczyna się od wielkiej litery. Na początku trudno się wgryźć w ten sposób pisania, ale już po kilku stronach czytelnik zostaje wchłonięty przez fantastycznie wykreowaną prozę. Evaristo nie koloryzuje świata, o którym opowiada. Jej rzeczywistość jest brutalna i brudna, ale przez to niesamowicie szczera i prawdziwa.

Antologia doświadczeń

Historia każdej kobiety jest pełna czułości, wrażliwości i autentyczności. W trakcie czytania śledzimy losy 12 kobiet – bardzo różnych. Każda z nich mierzy się z innymi problemami, a życie kształtuje każdą z nich w bardzo indywidualny sposób, najczęściej bezlitosny. To co mogę powiedzieć, to: po prostu czytajcie, bo naprawdę warto. Evaristo w tej książce porusza wiele istotnych dzisiaj kwestii, o których się nie mówi, bo są niewygodne, ale ona się nie boi, tylko tchnie w nas nadzieję, że jutro może zmienić się na chociaż trochę lepsze. To jedna z tych naprawdę ważnych powieści.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments