Trwają uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Pendereckiego. Wybitnego polskiego kompozytora w drugą rocznicę śmierci żegna rodzina i cały świat muzyki.
Kompozytor i artysta
Krzysztof Penderecki urodził się w 1933 roku w Dębicy. Dorastał w rodzinie z tradycjami artystycznymi. Mając zaledwie sześć lat, uczęszczał na lekcje z gry na fortepianie, a po zakończeniu II wojny światowej rozpoczął również naukę gry na skrzypcach. W latach 1955-1958 studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (obecnie Akademia Muzyczna w Krakowie), gdzie w późniejszych latach sprawował funkcję pedagoga i rektora. Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych niepowtarzalnych utworów. Do najbardziej rozpoznawalnych zalicza się Tren – Ofiarom Hiroszimy, Pasję według św. Łukasza i Polskie Requiem.
Utwory Pendereckiego były wykorzystywane w wielu produkcjach filmowych. Za swoją działalność kompozytor otrzymał szereg prestiżowych nagród m.in. Prix Italia i Grammy. Doceniany i podziwiany na całym świecie tytuł doktora honoris causa uzyskał na 39 uniwersytetach. W 2012 roku brytyjski dziennik The Guardian nazwał go „największym żyjącym polskim kompozytorem”.
Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 roku w Krakowie. Uroczystość pogrzebowa dla najbliższych odbyła się 2 kwietnia 2020 roku. Urnę z prochami złożono wówczas w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie, gdzie przebywała do czasu uroczystości o charakterze państwowym. Dziś, czyli w drugą rocznicę śmierci kompozytora w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie miało miejsce Jego ostatnie pożegnanie. Po mszy świętej prochy Krzysztofa Pendereckiego zostaną złożone w Panteonie Narodowym, gdzie spoczywają najwybitniejsi twórcy narodowej sztuki i kultury.