Conn Iggulden to brytyjski pisarz, którego twórczość stanowią przede wszystkim powieści historyczne nawiązujące do dziejów starożytnego Rzymu czy podbojów Dżyngis-Chana. W 2007 roku Iggulden jako pierwszy znalazł się równocześnie na szczytach brytyjskich list beletrystyki oraz literatury faktu.
Miłość do literatury pisarz wyniósł z domu. Iggulden wspomina rodziców jako osoby, które od dziecka zaszczepiały w nim fascynację opowieściami, poezją i czytaniem. Być może to właśnie dzięki temu autor zdecydował się na wybranie studiów związanych właśnie z literaturą. Conn Iggulden jest absolwentem anglistyki, którą ukończył na Uniwersytecie Londyńskim. Po studiach podjął pracę jako nauczyciel języka angielskiego, czym zajmował się przez 7 lat, pełniąc nawet przez pewien czas funkcję dyrektora jednej z londyńskich katolickich szkół. Zawód ten porzucił, aby zająć się pisaniem. Pierwszym owocem tej decyzji była jego debiutancka powieść, czyli wydane w 2003 roku „Bramy Rzymu”, które zapoczątkowały serię „Imperator”.
Twórczość Igguldena w najwcześniejszym okresie jego pisarskiej kariery była bardzo zróżnicowana. Pisywał on zarówno powieści, jak i opowiadania czy utwory poetyckie. Jednak już wtedy autor najchętniej sięgał po tematykę historyczną i to właśnie książki z nią związane przyniosły mu największy rozgłos i uznanie. Najpopularniejsze tytuły Conna Igguldena to te, które składają się na cykle „Imperator” oraz „Zdobywca”. Czytelnicy przyjęli bardzo dobrze również późniejsze książki autora, jak: „Sokół spartański” czy „Bramy Aten”.
Veni, vidi, vici, czyli cykl o losach Juliusza Cezara
Jedną z serii powieści, które przyniosły Igguldenowi popularność jest cykl „Imperator”, składający się z pięciu książek: „Bramy Rzymu”, „Śmierć królów”, „Pole mieczy”, „Bogowie wojny” oraz „Krew bogów”. Książki te przedstawiają losy Juliusza Cezara od najwcześniejszych lat jego życia aż do śmierci. Autor, tworząc pierwsze części serii, stanął przed wielkim wyzwaniem wypełnienia luki, którą stanowiły właśnie dziecięce i młodzieńcze lata rzymskiego dyktatora. Nie znajdziemy bowiem żadnych historycznych podań, które przybliżyłyby nam to, jak wyglądał ten okres życia Cezara. Autor stworzył więc własną wersję historii, obdarzając swego bohatera takim dzieciństwem, jakie mógł mieć chłopiec pochodzący ze średnio zamożnej rzymskiej rodziny. Kolejne części cyklu przedstawiają wydarzenia już znacznie lepiej znane dzisiejszym historykom. W trakcie czytania jesteśmy więc świadkami m.in. krwawego stłumienia buntu niewolników pod wodzą Spartakusa, podbicia Galii, pierwszego spotkania Cezara i Kleopatry czy zemsty Oktawiana.
Najpopularniejsza seria książek Conna Iggulden
Międzynarodową sławę przyniósł pisarzowi cykl „Zdobywca”, który stał się światowym bestsellerem. Podobnie do wcześniejszego składa się on z pięciu książek, opowiadających o zamierzchłych czasach historii. Czytelnik dzięki tej serii przenosi się do czasów średniowiecza i ma okazję poznać losy jednego z najpotężniejszych imperiów, które powstało w dziejach ludzkości, czyli imperium mongolskiego. Podobnie jak w przypadku historii Cezara, Conn Iggulden wszelkie historyczne niedomówienia i luki, wypełnia własnymi wyobrażeniami na temat ówczesnych czasów i, posiłkując się legendami, tworzy barwną opowieść o tajemniczym, brutalnym i siejącym terror Dżyngis-Chanie.
Książki Conna Igguldena przedstawiają fascynujące dzieje średniowiecznych i starożytnych ludów, opisane z perspektywy dwóch największych, znanych ludzkości wodzów. W powieściach tych wszelkie historyczne niedomówienia zostają uzupełnione wyobraźnią autora, który wplata w rzeczywiste wydarzenia, szereg fikcyjnych, lecz dopasowanych do prawdy historycznej zdarzeń. Razem tworzą one porywający, epicki obraz zamierzchłego świata, od którego nie sposób się oderwać.