Wielu z nas dba o dobre odżywianie, stosuje najlepsze kosmetyki lub decyduje się na zabiegi kosmetyczne po to, aby zachować dłużej swoją młodość i być zadowolonym ze swojego wyglądu. Jednak najczęstszym błędem, który popełniamy jest zaniedbywanie podstawy, którą jest picie wody każdego dnia.
Ciało dorosłego człowieka składa się z około 65% z wody, w wieku podeszłym 45%, a u dzieci do 2 roku życia to 78%. Najwięcej, bo aż 90 proc. znajduje się we krwi, 80% w komórkach mózgu, nawet kości to w jednej czwartej woda. Ilość wody w naszym organizmie powinna być utrzymywana na stałym poziomie, dlatego należy regularnie dostarczać jej w ciągu dnia. Jest to istotne, by zrównoważyć naturalne zużycie. Wodę tracimy m.in. z moczem, potem czy wydychanym powietrzem.
Osiem szklanek wystarczy?
Zapotrzebowanie na wodę jest kwestią zróżnicowaną, gdyż zależy m.in. od płci. Dla dorosłego mężczyzny wynosi 3,7l wody dziennie, natomiast dla kobiet 2,7l. Odnosi się to do wody, którą dostarczamy organizmowi pod każdą postacią. 80% z tego, czyli około ośmiu szklanek, powinna stanowić czysta woda i inne napoje. Pozostała ilość to woda spożywana z jedzeniem.
Reguła ośmiu szklanek
W USA reguła ta funkcjonuje pod nazwą „8×8”. Chodzi w niej o to, aby na każdą przyjmowaną 1kcal wypijać 1ml płynu. Przy przeciętnej diecie 2000kcal daje to 2000ml wody, a zatem jest to równe ośmiu szklankom wody o pojemności 250ml.
Zalety picia wody
Woda poprawia trawienie
Do prawidłowego przebiegu procesów trawienia woda jest niezbędna. To od jej zawartości w ślinie, soku żołądkowym, jelitowym oraz w żółci zależy m.in. przełykanie kęsów oraz ich transport w przewodzie pokarmowym. Przy braku wody przebieg tych procesów zostaje zaburzony.
Woda odchudza
Picie wody przyspiesza nasz metabolizm, ale także pomaga hamować nadmierny apetyt. Szklanka wody wypita około 20 minut przed posiłkiem pozwala zmniejszyć ilość spożywanego pokarmu, zapewniając nam uczucie sytości. Dlatego osobom, które dążą do pozbycia się nadprogramowych kilogramów zaleca się regularne picie większych ilości wody między posiłkami.
Woda oczyszcza
Jest odpowiedzialna za regulowanie trawienia i wypłukiwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu.
Woda poprawia wytrzymałość fizyczną
Jedną z istotnych przyczyn spadku wytrzymałości organizmu podczas ćwiczeń fizycznych jest odwodnienie. Wynika to m.in. z obniżenia ciśnienia krwi trenującego, a następnie – osłabienia, jak również wzrostu temperatury ciała, wywołującego dyskomfort. Zatem jeśli chcemy polepszyć efektywność naszego organizmu należy najpierw zadbać o prawidłowe nawodnienie przed i podczas wysiłku fizycznego.
Woda ma duży wpływ na naszą skórę
Odpowiednia ilość wody sprawia, że utrzymuje ona równowagę wodno-elektrolitową. Dodatkowo woda nawilża, wygładza, zmiękcza i ujędrnia skórę od wewnątrz oraz przyczynia się do zmniejszenia ilości i widoczności zmarszczek.
Podstawowy składnik ciała
Organizm człowieka składa się w 50-70% z wody. Jeśli odczuwamy silne pragnienie to sygnał odwodnienia, dlatego tak ważne jest regularne nawadnianie naszego organizmu. Zwykła woda to rzecz podstawowa w naszym codziennym życiu. Bez niej nie ma zdrowej diety, a także pięknego wyglądu. Wpływa na każdy aspekt naszego życia, od transportu tlenu do komórek, po poprawę koncentracji oraz oddziałuje zdrowotne na skórę, paznokcie czy włosy.
W sumie to nigdy się nie zagłębiałam w to ile powinnam pić wody, żeby dobrze organizm nawodnić. Ale wypicie 1,5l butelki cisowianki to mój taki minimum szczególnie w wakacje jak są upały.