Maggie Stiefvater – 4 najlepsze dzieła autorki

0
533
Maggie Stiefvater
fot. Magda Grzyb

Maggie Stiefvater to jedna z najlepszych pisarek z gatunku fantasy. Amerykańska autorka skupia się na powieściach skierowanych do młodzieży, a w perypetie młodocianych wplata wątki fantastyczne i subtelną magię. Każda jej książka zabiera czytelnika w wyjątkową podróż do świata pełnego uczuć, walki o lepsze jutro oraz pełnego czarów i związków z naturą.

Cykl Król Kruków (Raven Cycle)

Cykl skupia się na przygodach czwórki przyjaciół. Blue Sagnet najmłodsza z magicznej rodziny wróżek nie jest obdarzona żadną wyjątkową mocą, na domiar złego naznaczona została przerażającą przepowiednią. Henrietta, rodzinne miasto dziewczyny, szczyci się prestiżową szkołą dla chłopców, do której uczęszczają synowie najbogatszych rodzin. Ich przedstawicielami są Ronan i Gansey. Zdarzają się jednak wyjątki takie jak Adam Parrish nagrodzony stypendium dla wybitnych i ubogich uczniów.

Powieści wchodzące w skład serii skupiają się na rozwiązaniu magicznej zagadki, która z czasem komplikuje życie każdego z nich. Druga część Złodzieje Snów skupia się na Ronanie Lynchu, jego zdolnościach i tajemnicach rodzinnych. Pozostałe tomy w równym stopniu zajmują się na każdym z bohaterów. Co prawda, w Wiedźmie z lustra (tom 3) otrzymujemy więcej informacji o Bule Sagnet. Maggie Stiefvater stworzyła cykl, do którego chętnie się wraca i z tym samym zachwytem zagłębia w fabułę. Największym atutem są jednak postacie. Każda, nawet drugoplanowa sylwetka posiada zbiór cech sprawiających, że mamy wrażenie poznawania prawdziwych osób, które gdzieś w Wirginii przemierzają drogę w kultowym Camaro.

Wyścig Śmierci 

Powieść nieco mroczniejsza od poprzedniej pozycji. Historia opowiada o niebezpiecznym wyścigu z wykorzystaniem krwiożerczych koni morskich, które są największym zagrożeniem dla mieszkańców wyspy. Narrację prowadzi dwoje głównych bohaterów biorących udział właśnie we wspomnianym wyścigu. Pack i Sean rozwijają się wraz z biegiem wydarzeń, co jest ogromnym plusem, ponieważ mocniej angażujemy się w ich przeżycia. Wyścig Śmierci oczywiście zawiera wątek miłosny, dobrze napisany, nienachalny jednak moim zdaniem zbyt przewidywalny. Początek książki jest mozolny i powoli zagłębiamy się w świat przedstawiony, co pozwala nam na rozumienie genezy samej konkurencji jak i dziejów wyspy. Czytając Wyścig Śmierci nie można oderwać się od kolejnych rozdziałów, niemal hipnotyzujące pragnienie oswojenia i zapanowania nad groźnymi bestiami, jakie przemawia przez bohaterów, udziela się także czytelnikowi. Jeśli szukacie przyjemnie wciągającej powieści z dreszczykiem oraz lubicie nieoczywiste zakończenia, jest to pozycja obowiązkowa

Przeklęci Święci 

Jedna z najnowszych książek Maggie Stiefvater, której akcja toczy się w osadzie Bricho Raro – domu świętych z rodziny Soria. Zawiłości i szczegóły drzewa genealogicznego Sorii mogą wydawać się męczące i niepotrzebne. Nadają one opowieści wydźwięk sentymentalny, przez co wspomnienia przeszłości czytamy niemal z rozczuleniem i poczuciem więzi z  jej członkami. Kuzynostwo zmaga się z oczekiwaniami narzuconymi przez seniorów rodu, ukrywają swoje pragnienia i uczucia. Z biegiem książki zaczynają walczyć o akceptację i zrozumienie. Najmocniej rozczula najmłodszy z kuzynów. Urzeka niemal za każdym razem, kiedy jest wspominany czy sam prowadzi opowieść.

Ciekawym pomysłem jest przedstawienie przybywających do osady pątników jako zniekształcone grzechem postacie, przykładowo pastor z głową kojota za każdym razem, kiedy jest wspominany, oprócz rozbawienia wywołuje współczucie. Przeklęci Święci w ciekawy sposób odnosi się do tematu chrześcijaństwa, nie jest to temat w pełni rozwinięty, ale warto poświęcić mu kilka chwil. Maggie Stiefvater doskonale czuje się w osadzaniu swoich pomysłów w piaszczystych krajobrazach, co widać także w tym przypadku.

Cykl Wilkołaki z Mercy Falls

Pierwszy tom z cyklu, Drżenie, utrzymywał się ponad 40 tygodni na liście bestsellerów New York Times. Książki tej serii pochłania się błyskawicznie, lekka forma i nieskomplikowana fabuła umożliwiają przeczytanie całej serii niemal od razu w całości. Bezdyskusyjnie autorka skupia się na związku głównych bohaterów, ich romans jest najbardziej emocjonującym wątkiem. Relacja Grace ze złotookim wilkiem rozwija się, zostaje wystawione na próbę (Ukojenie), aby ponownie poradzić sobie z zagrożeniem.

Maggie Stiefvater w doskonały sposób opisuje pory roku i ludzkie emocje. Oprócz mrozu, który niemal szczypie nasze policzki, jesteśmy w stanie odczuwać równie silne emocje, co bohaterowie. Oprócz wiodącego romansu Maggie Stiefvater wprowadziła wątek Cole i Isabel. Ku uciesze fanów pisarka kontynuuje w czwartej części poświęconej w całości Cole’owi. Jeśli szukacie szaleńczych emocji, wielkiego romansu z domieszką subtelnej fantastyki, cykl Wilkołaki z Mercy Falls są idealne dla Was. 

Autorka idealna

Maggie Stiefvater jest nie tylko autorką świetnych książek, zajmuje się także oprawą graficzną swoich powieści. W przypadku Raven Cycle ważnym elementem jest stawiany przez rodzinę Blue tarot, którego karty Stiefvater samodzielnie projektuje i zajmuje się ręcznym wykonaniem. Tworzy fantastyczne ilustracje do poszczególnych książek, a także komponuje wraz z siostrą muzykę do zwiastunów swoich dzieł. Ma wiele pasji, których wpływ doskonale widać w jej twórczości. Mieszka na wsi w Wirginii, dzięki czemu tak przejmująco przedstawiła klimat panujący w Raven Cycle.


Zachęcamy do zapoznania się z recenzją Maggie Stiefvater Wyścig śmierci