Moc srebra – prawdziwa zimowa opowieść

0
164
Moc Srebra
fot. Magda Grzyb

Tegoroczny grudzień nie dostarcza nam białego puchu i chłodu szczypiącego nasze policzki. Jeżeli tęsknicie za wszechobecnym śniegiem i śladami mrozu na szybach, ta powieść przeniesie was do świata, w którym nie brakuje żadnej z tych rzeczy. Tym samym Moc srebra opowie historię spędzającą sen z powiek. 

Autorka porywająca nasze serca

Moc srebra to najnowsza powieść Naomi Novik, amerykańskiej pisarki o polskich korzeniach. Novik jest autorką cenionej i nagradzanej serii o Temeraire oraz Wybranej, za którą otrzymała nominację do nagrody Hugo. W swojej ostatniej książce skupia się ponownie na losach silnej kobiety, radzącej sobie w zaskakujący sposób z wyzwaniami stawianymi jej przez los.

Baśniowy świat

Naomi Novik opisuje siebie, jako autorkę wychowaną na polskich bajkach, słowiańskich legendach i tradycjach oraz książkach Tolkiena. Tym samym w Wybranej wyraźnie odniosła się do swoich inspiracji. Tak też stało się w przypadku Mocy srebra. Subtelniej niż poprzednio, wprowadza czytelnika w mroczny, zimowy świat, gdzie na każdym kroku czuć magię i to tą najbliższą naszemu sercu. Opisy świata przedstawionego nie zajmują wiele miejsca na kartach powieści, są one jednak w stanie sprawić, że poczujemy wiatr szalejący w krainie  Starzykowego króla oraz ciepło carskich komnat Mirnatiusa.

Z zapartym tchem

Autorka już w pierwszych zdaniach zachęci czytelnika do poznania ciekawej historii opowiedzianej przez narratorki. Naomi Novik dynamicznie przekazuje historię nakreślaną opowiadaną przez trzy młode kobiety, znajdujące się w trudnych, ale skrajnie różnych sytuacjach życiowych. Akcja jest opóźniana zmianami narratorów w poszczególnych częściach książki. Dzięki temu głodni zakończenia wątku, z większym zaangażowaniem wczytujemy się w kontynuację innej opowieści. Zdarzenia opisane w książce są natężone emocjami i niedopowiedzeniami, co sprawia, że powieść czytamy z zapartym tchem.

Ciekawa narracja

Warto wspomnieć, że narracja jest zdominowana przez główne bohaterki, jednak stopniowo do głosu dochodzą kolejne postacie z najbliższego otoczenia każdej z kobiet. Historia zostaje nam więc przekazana z sześciu różnych perspektyw. Często odnoszących się do konkretnych miejsc, jak chatka na pograniu dwóch światów. W jednym z nich rządzi porywacz Mirjem – Starzykowy król i w drugim panuje opętany demonem car. 

Historia trzech kobiet

Trzy narracje trzech różnych kobiet są wyzwaniem zarówno dla autorki, jak i dla czytelnika. Mirjem, Wanda oraz Irina (jej historia rozpoczyna się najpóźniej), toczą walkę z własnym przeznaczeniem. Wszystkie kobiety poznajemy w ciężkim dla nich okresie, który wraz z biegiem książki staje się bardziej przytłaczający. Losy bohaterów lektury stopniowo będą się krzyżować, aby ponownie się rozbiec. Finalnie wszystkie wątki zostaną rozwiązane, a opowieść stanie są wyjątkowo satysfakcjonująca. 

Nieszczęśni mężczyźni

Wszystkie bohaterki muszą zmierzyć się z konsekwencjami działań ich męskiego otoczenia.  Książka opowiada o zmaganiach z pechowymi mężczyznami. Każda z nich ma ojca, który na swój sposób przyczynił się do rozwoju dramatycznych wydarzeń. Mężczyźni staną się także bezpośrednim łącznikiem ich historii, które u kresu książki połączą się w jedną, spójną opowieść.

Kobieta też lichwiarz

Mirjem przejmuje rodzinny biznes i z kamienną twarzą odbiera długi, ignorowane przez jej ojca. Tym samym udowadnia wszystkim, że zawód lichwiarza nie jest przypisany wyłącznie mężczyznom. Zdobywa uznanie i sławę, przez którą musi radzić sobie z kolejną trudną sytuacją. Odnajduje w niej jednak swoją siłę i poznaje ukryte talenty.

Siła kobiet

Wanda szybko się uczy, jest w stanie utrzymać rodzinę i oszukać ojca, planując spokojną przyszłość dla siebie i braci. Słucha głosu serca oraz kieruje się przeczuciem. Cechuje się ogromną wytrzymałością i znosi najwięcej bólu. Irina jest sprytna i kochająca, mimo zmagania się z najgorszym potworem w tej powieści, jest w stanie targować się z nim o swoje życie. Kobiety przedstawione przez Novik są odważne, silne i stanowcze. Żadna z nich nie jest przerysowana i nie traci swojego uroku

Grudniowa lektura

Moc srebra polecam każdemu, kto w tej końcówce roku pragnie przeżyć przygodę w towarzystwie magii i śniegu. Bohaterowie powieści są idealnymi towarzyszami na grudniowe wieczory, a chłód panujący w całej książce godnie zastąpi brak polskiej białej zimy. Moc srebra jest zimową opowieścią o sile kobiet i wartościach, o które warto walczyć. 


Ponadto zachęcamy do zapoznania się z recenzją książki pt. “Pan ciemnego lasu”

Wszystko się powiela | Pan Ciemnego Lasu

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments